Müzik

Alternatif müziğin başarılı müzisyen ve grupları bir araya gelerek müzikseverlere yıllarca dinlenecek bir albüm sunuyor : Alternatif Sahne…

Yıllar içinde pek çok proje albüm ile kendi müziğini yapan grup ve müzisyenler, hem seslerini duyurdu hem de dinleyicilere yeni müziksellikler kattı. Kaset Zamanları ve Rockname gibi projelerle de isminden söz ettiren Gar Müzik, bu sefer Alternatif müziğin hem tecrübeli hem de yeni isim ve gruplarını bir araya getirerek yeni bir proje albüme imza attı : Alternatif Sahne…

10 eserin yer aldığı albümün mastering çalışmasını Erkan Akpınar üstlendi.

Albüm, teklileriyle tanıdığımız ve en son Vedat Özkaya ile yaptığı ‘Affet’ düeti ile dinlediğimiz Suzan Hacıgarip ile açılıyor: ‘Toprağa Karışmadan’ Hacıgarip eseri ve İbrahim Erkol düzenlemesi olan eser klavye, elektronik ritm ve davul ile ön planda başlıyor ve Erkol’un gitarlarıyla dengeleniyor. Çift ses vokal eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda gitar solo başarılı. Özellikle nakaratıyla akılda kalacak bir eser. Ardından yılların başarılı gruplarından Yırtık Uçurtma’dan bir eser ‘Yalnızlığım’ geliyor. Şenel Aytaş & Yaren Karahasan ortak çalışması eseri Alper Yazıcı seslendiriyor. Klasik gitar ile açılan eserde klarnet ön plana çıkıyor ve Yaren Karahasan’ın elektrosu yer yer öne çıkıyor. Şenel Aytaş’ın davulu da geri vokal ile dengelenerek eserin rock tınılarını destekliyor. Grubun yeni çalışması da diğer sevilen çalışmalarının arasına girecektir.

Sırada, ‘En Güzel Yaşımdı’ isimli EP’siyle halen ilgi görmeye devam eden Şekersiz var, grup, Yunus Emre eseri ‘Evren Güzeli’ ile yer alıyor. Klavye solosuyla 1980’ler tınıları katarak başlayan eserde Kubilay Demir’in gitarı, Kazım Armağan’nın elektronik davulu ile birlikte eseri güçlendiriyor. Geri vokaller de eseri destekliyor, özellikle introsuyla akılda kalan bir başarılı eser oluyor. Ardından en son ‘Gece Mavisi’ EP’sini dinleyicilerle buluşturan ikili Elyas & Taha (Ethem Karabacak & Taha Yavuzyiğitoğlu)’dan ‘Belki Rüyasın’ geliyor. Gitarların uyumuyla başlayan akustik eserde ikili, özellikle sözleriyle ve vokal uyumlarıyla dikkat çekiyor, diğer çalışmaları gibi başarılı bir çalışmayı buluşturuyor.

Sıradaki eser, ‘Mahluk’ ile dikkat çeken (ve albümün kapak tasarımını üstlenen) Erinç’ten (Erinç Açıkgöz) geliyor : ‘Kafa Kuşu’ kendi eseri ve Fuat Akman düzenlemesi olan eserde klavye ve elektronik ritmlerle hareketli bir başlangıç yapan eserde gitar-klavye birlikteliği esere güzel bir tını katıyor. Özelikle gitar, tiz tınılarıyla orta kısımda öne çıkıyor. Erinç için güzel bir yeni adım oluyor. Ardından bir başka usta grup Kent Şarkıları, Erkan Güneş eseri ‘Bir Şarkı Demle’ ile yer alıyor. Yalçın Duran düzenlemesi ve Barış Kesmen yorumu olan eserde Mustafa Kanpıçak’ın akustik ve elektro gitarının uyumuyla başlayan eserde Latin tınılar katan ritmler de klavye ile öne çıkıyor. Orta kısımda gitar solo başarılı ve bas ile dengeleniyor. Kent Şarkıları’ndan yine sevilecek bir eser oluyor.

Albüm, ‘Serotonin’ EP’siyle başarılı bir çalışmaya imza atan Samet Serhat (eseri ve düzenlemesi) ile devam ediyor: ‘Unutma’… Serhat’ın akustik gitarı ve Oğuzhan Herdi’nin basıyla başlayan eserde Herdi davuluyla da eseri güçlendiriyor. Serhat da özellikle nakaratta elektrosuyla eserin rock tınısını destekliyor. Orta kısımda gitarların uyumu ve klavyenin birlikteliği başarılı. Serhat’ın geri vokali de eseri tamamlıyor. Ardından teklileri ve albümüyle dikkat çeken bir grup Atari Kasedi, Mustafa İlhan Ulukapı sözlerine Ekin Baran Yalnız & Sezai Ünver bestesi-vokali ‘Gri Kentin Kızıl Kadını’ ile albümde yer alıyor. Ünver ve Ekin Baran Yalnız’ın gitarlarının uyumuyla başlayan eserde Yalnız, klavyesiyle de  eseri desteklerken Buğra Yaşar Tuna’nun davuluyla dengeleniyor. Orta kısımda elektro solo başarılı. Ulukapı’nın bası da eseri tamamlıyor. 

Son iki gruptan ilki, ‘Başıboş’ EP’siyle sevilen grup Kalk Yerine Yat oluyor. Grup, Sinan Uğur Çetinkaya eseri-vokali ‘Çeyrek Kalıyor’ ile yer alıyor. Kubilay Güzel’in davuluyla başlayan ve Çetinkaya’nın gitarının öne çıkarak Eralp Bozkır’ın lead gitarıyla dengelendiği eserde Mehmet Tüken’in bası da yer yer öne çıkıyor. Özellikle gitar tınısıyla akılda kalan bir çalışma. Son eser-grup ise en son ‘Bakırköy Ne Tarafta?’ EP’siyle dinlediğimiz Kayıp Nesil’den geliyor; vokal Mervan Çil sözlerine Tuğberk Avvurmuş & Mervan Çil ortak bestesi ‘İnsanlar Beni Anlamıyor’ Ayvurmuş ve İlbey Türkan’ın elektrolarının uyumuyla başlayan eserde elektrolar esere sert tınılar katıyor ve Sabri Kocaman’ın baterisiyle dengeleniyor. Atakan Oral’ın bası da yer yer öne çıkıyor ve çift ses vokal başarılı. Türkan aynı zamanda klavyesiyle eseri tamamlıyor. 

Albüm, farklı müziksel denemeler sunan eser ve müzisyenlerle, alternatif müziğin başarılı müzisyen ve gruplarını bir araya getiriyor ve bu bağlamda yılın kendi alanında başarılı albümlerinden biri oluyor.