Müzik

Arşivlerde yer almayı hak eden bir çalışma; Swingden Sofyana…

Geçtiğimiz hafta, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Genç Destek programı kapsamında Mistika Music Production etiketiyle piyasaya sunulan “Swingden Sofyana” albümünün kadrosu Sude Biricik, Berke Biricik, Burak Oluk ve Hasan Sedat Gün‘den oluşuyor.

6 eserden oluşan 23 dakikalık bu albümde 5 enstrümantal, 1 de sözlü eser var.

Albüm, Anatolia isimli enstrümantal çalışmayla açılıyor; eserde özellikle aynı zamanda albümün müzik yönetmeni Hasan Sedat Gün‘ün kopuz eşliği başarılı bir şekilde öne çıkmış.

Ardından Saturday Blues isimli enstrümantal çalışma geliyor; aslında Sude Biricik‘in vokalinden dolayı vokalli bir enstrümantal çalışma diyebiliriz, bir sonraki esere geçişe güzel bir köprü görevi oluşturmuş. (Albümün CD kartonetinde ikinci eser Dim Light olarak yazılmasına rağmen, CD’de yer alan ikinci eser Saturday Blues; yazıyı yazdığımda albüm henüz dijital platformlara eklenmemişti, sanıyorum bu yazıyı okuduğunuzda, dijitale eklendiğinde bu yanlışlık düzeltilmiş olacaktır.)

Üçüncü eser ise albümün tek sözlü eseri, sözleri Deniz Şahin‘e ait Dim Light, Sude Biricik’in başarılı vokali ve başarılı orkestrasyonuyla daha çok bilinmeyi hak eden harika bir swing çalışma.

Ardından üç enstrümantal çalışma daha geliyor; 80’ler orkestra müziklerini andıran, Burak Oluk‘un bateri solosunun başarılı olduğu Lazy Cat, biraz daha rock tınıları içeren Cosmos; özellikle bu eserde Berke Biricik‘in elektro gitar solosu başarılı; son eser olarak da Tradition, Anatolian tarzı başarılı bir eser.

Albüm isminden de anlaşılacağı üzere Swingden Sofyana, yani Halk müziği tınılarından batı müziği tınılarına gayet başarılı bir şekilde geçiyor ve bu bakımdan eser sıralamasının da başarılı olduğunu söyleyebilirim. Arşivlerde yer almayı hak eden bir çalışma.