Müzik

Aşkın farklı halleri : Sinan Yıldırım – Biraz Sen Biraz Ben…

Yıl içinde pek çok pop albümü de dinleyiciyle buluşuyor; bununla birlikte ilk albümünü dinleyiciyle buluşturan yeni sesleri de dinliyoruz. Bu albümlerden başarılı bir örnek, sahnelerden ve internetteki videolarından da tanıdığımız,  geçtiğimiz aylarda ilk albümünü kaydeden Sinan Yıldırım’ın Biraz Sen Biraz Ben albümü, Arı Yapım etiketi ve Begüm Atakan yapımcılığında dinleyicilerle buluştu…

Albümün aranjeleri, son dönemde pop müziğin başarılı aranjörlerinden Fırat Özbaylar tarafından yapılmış.

İlk eser, albüme ismini veren Murat Sağır eseri ‘Biraz Sen Biraz Ben’… Caner Güneysu’nun gitarı ve Muhammed Beşiktaş’ın flütü ile başlayan eser, Okan Duman’ın perküsyonunun eklenmesiyle tamamlanıyor. Orta kısımda Hakan Gözetlik’in trombonu ve Şenol Arkun’un çellosu esere ayrı bir renk katıyor. Albüme güzel bir açılış yapan, başarılı bir slow eser. Ardından bir Nezih Üçler eseri ‘Elveda’ Güneysu’nun gitarıyla akustik olarak başlıyor ve Duman’ın perküsyonu ile udun yanında İstanbul Strings’in kemanları ve Fırat Özbaylar’ın klavyesi de ekleniyor ve aynı slow hava bu eserde de devam ediyor ve her iki eser de aşkın ayrılık halini duygulu bir şekilde farklı cümle ve duygularla anlatıyor.

Sıradaki eser, Cem Çınar’ın bir eseri ‘Kedi’ Özbaylar’ın klavye ve elektronik ritmleri ve ud girişiyle albüm hareketli bir hava alıyor, fonda Eyüp Hamiş’in zurnası orta kısımda da Güneysu’nun gitarıyla uyum içinde ilerliyor. Hareketli yapısıyla ve esprili sözleri ile albümde ilgi görecek eserlerden biri.  Ardından, bir Ümit Köse eseri ‘Es’… İlk kısımda Özbaylar’ın klavyesinin ön planda olduğu sonrasında İstanbul Strings’in kemanlarının Güneysu’nun gitarı ve Birkan Şener’in basıyla dengelendiği ve Duman’ın davulunun altyapıyı tamamladığı eserde orta kısımda Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet solosu esere güzel bir renk katıyor. Bununla birlikte Didem Ezgi Kurt da özellikle nakaratta arka vokaliyle eserin yorumunu güçlendiriyor.

Beşinci eser, Yıldız Tilbe’nin sözlerini yazıp, Ali Osman Erbaşı ile bestelediği ve 2008 yılında ‘Güzel’ albümünde seslendirdiği ve o albümün öne çıkan şarkılarından biri olan ‘Aşk Bir Kahkaha’ Özdemir Güz’ün kemanı ve Güneysu’nun gitarının ön planda olduğu, Özbaylar’ın klavyesinin ve Duman’ın perküsyonunun da arka planı tamamladığı başarılı bir yeniden yorumlama, albümün duygusal tarafına da güzel bir katkı sağlamış, orta kısımda Güz’ün kemanı ile Güneysu’nun gitarı ön plana çıkıyorlar. Ardından ‘Oyna Oyna’ şarkısıyla listelerde olan sanatçı Hande Ünsal’ın sözlerini yazdığı, Metehan Köseoğlu’nun bestelediği ‘Eyvahlar Olsun’, Özbaylar’ın klavyesi ve elektronik ritminin ön planda olduğu, ‘Kedi’ eseri gibi albümün hareketli eserlerinden biri. Arka planda ise Güneysu’nun gitarı eseri dengeliyor. Ardından ‘Biraz Sen Biraz Ben’in remix versiyonu da Özbaylar’ın klavye ve elektronik ritm eklemeleri ile ve Arkun’un çellosunun ön plana çıkarılmasıyla birlikte, yaz aylarında ilgi görecek bir remix çalışması olmuş.

Son eser, başarılı sanatçı Şerif Kayran’ın daha önce sevilen sanatçı Türkü’den dinlediğimiz bir eseri ‘İhtiyacım Var’… Eser, balaban solo ile başlıyor ve Özbaylar’ın klavyesi ve Güneysu’nun gitarının eklenmesiyle devam ediyor, bağlama da arka plana ayrı bir renk katıyor. Orta kısımda bağlama solo başarılı. Özbaylar da eseri albümün pop havasını dağıtmayacak şekilde düzenlemiş ve eserin ilk versiyonunu bilmeyenlerin de keşfedip seveceği bir yeniden yorumlama olmuş.

Başlıkta dediğim gibi ‘Aşkın farklı halleri’ gerek ayrılık, gerek hasret gerek aşkın tarifi.. Hepsini yer yer dokunaklı, yer her hareketli eserlerle, Yıldırım’ın kendine özgü yorumu ve Özbaylar’ın eserlere farklı boyutlar katan düzenlemeleriyle kendi alanında yıl içinde çıkan başarılı ve dinlenilesi çalışmalardan biri.