Müzik

Aşkın her hali, günümüzden ve dünümüzden şarkılardan bir seçkiyle hayat buluyor : SlowTürk Aşkın Şarkıları 2020…

SlowTürk’ün DMC etiketli “Aşkın Şarkıları” serisi, zaman içinde karışık bir albüm arayan dinleyicilerin ilgisini çekmeye devam etmişti. Şimdi ise internette kendi listelerimizi yapabildiğimiz bir dönem olmasına rağmen, yine de aynı özveriyle devam eden bir seri olan SlowTürk Aşkın Şarkıları serisinin 2 CD’den oluşan 2020 albümü de Kasım 2020’de DMC etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı : SlowTürk Aşkın Şarkıları 2020…

Albümde DMC repertuvarının yanı sıra, Wovie, YaDa, Hypers, Zakkum Müzik, Welog, SN Müzik ve Seyhan Müzik repertuvarından da eserler var.

Albümün ilk CD’si,  Mustafa Sandal’ın YaDa Müzik etiketli 2020 Eylül’ünde yayınlanan eseri, Erhan Bayrak düzenlemesi “Damar” ile açılıyor. Elektronikler ve klavyenin elektro ile uyumuyla başlayan eserde gitar da yer yer öne çıkarak eseri canlı tutuyor. Çift ses vokal de eseri yaylı fon ile destekliyor. Orta kısımda ud eklemeleri başarılı. Ardından, İkiye On Kala grubunun Mart 2020’de ilk önce Joe Jee firmasıyla sonra da Wovie  ortaklığıyla yayınladığı Uğur Ustaoğlu eseri, Ali Sak & Ustaoğlu düzenlemesi “Kafamda Kentsel Dönüşümler” geliyor. Klavye ve elektroniklerin uyumuyla 1980’ler tınılarının hakim olduğu eserde son kısımda gitar-synth solo başarılı. hem sözleri hem de müzik-vokal birlikteliğindeki başarısıyla 2020’nin başarılı eserlerinden biri olarak anılacaktır.

Sırada, Yalın’ın Haziran 2020’de yayınlanan Sabi Saltiel düzenlemesi olan eseri “Halbuki” var. Gitar ve elektronik ritmlerle başlayan eserde ud da klavye ile birlikte öne çıkarak eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda ud solo başarılı. Ardından, Emir Can İğrek’in Temmuz 2020’de Hypers etiketiyle yayınlanan Yiğit Avcı düzenlemesi olan eseri “Saman Sarısı” geliyor. Elektronikler ve geri vokalle başlayan eserde gitar da öne çıkarak klavye-ritm uyumuyla dengeleniyor. Orta kısımdaki klavye solo başarılı ve eseri duygusunu güçlendiriyor.

Sıradaki eser, Cem Adrian’ın Nisan 2020’de Wovie etiketiyle yayınlanan Murat Yılmazyıldırım eseri teklisi “Hüzün Kovan Kuşu” oluyor. Gitarların uyumu ile başlayan eserde Adrian da çift ses vokali ve ıslığıyla eseri destekliyor. Piyano da eseri tamamlıyor. Ardından Zakkum’un kendi firması Zakkum Müzik etiketiyle yayınladığı “Duble, Vol. 1”den Cem Senyücel sözlerine Yusuf Demirkol beste-düzenlemesi “Elveda” geliyor. Gitar-klavye uyumuyla başlayan eserde davul da eklenerek eserin duygusunu destekliyor. Bas da yer yer öne çıkarak eseri destekliyor ve geri vokal ile dengeleniyor. Son kısımda elektro solo ve keman solo başarılı.

Albüm, önceki yıllardan art arda üç eser ile devam ediyor. İlk önce 2014’te yayınlanan Bahadır Sağlam’ın ilk albümü “Mavi”nin sevilen şarkılarından olan, Sağlam eseri ve Mert Ağırlar düzenlemesi “Kır Papatyası” geliyor. Klavye-piyano uyumuyla başlayan eserde gitar ve davul da öne çıkarak klavye fon ile dengeleniyor. Geri vokal de eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda İstanbul kemençe solosu başarılı. Sırada, bu sefer 2016 yılından bir eser var. Kalben’in ilk albümündeki İbrahim Tatlıses eseri (Kalben düzenlemesi) “Haydi Söyle” geliyor. Kalben’in gitarıyla akustik olarak icra ettiği eser de albümün temasıyla örtüşüyor. Ardından, Emre Aydın’ın 2016 yılında yayınlanan eseri, Tuna Velibaşoğlu düzenlemesi “Sen Beni Unutamazsın” geliyor. Gitar ve elektroniklerin uyumuyla başlayan eserde yaylılar da eserin duygusunu destekliyor. Ortadaki yaylı solo başarılı ve geri vokaller ile dengeleniyor. Son kısımda eser gitar ile akustik bir tınıya dönüyor.

İlk CD’nin son iki eserinden ilki, Ziynet Sali’nin Şubat 2020’de yayınladığı Tuğçe Ören eseri, Mustafa Ceceli düzenlemesi “Ömrüm” oluyor. Gitar-klarnet uyumuyla başlayan eserde perküsyonlar da öne çıkıyor. Bas da eserin duygusunu destekliyor. Yaylı da eseri güçlendiriyor. Orta kısımda klarnet solo başarılı. Son eser ise, Eylül 2020’den bir tekli, Nahide Babashlı’nın Behzat Gerçeker & Enbe Orkestrası ile seslendirdiği, Ömercan Özüaydın, Berkan Çelik ve Ersel Yıldırım ortak eseri, Mustafa Ceceli düzenlemesi “Sevdanın Karası” oluyor. Obua-piyano solo uyumuyla başlayan eserde elektronik ritmler de gitar ile ekleniyor, yaylı ile dengeleniyor. Orta kısımda yaylı-obua-elektronik ritm uyumu başarılı ve eserin duygusunu destekliyor. Eser, ilk CD’yi sonlandırıyor.

İkinci CD’nin ilk eseri, Ziynet Sali’nin Temmuz 2020’de yayınladığı, Emrah Karakuyu eseri “Kalbim Tatilde”nin eşi Tolga Erzurumlu tarafından yapılan versiyonu oluyor. Elektronikler ve gitar-elektro bağlama tınılarıyla başlayan eserde yaylı eklemeleri de eseri canlı tutuyor. Mustafa Ceceli versiyonuna göre elektroniklerin daha önde olduğu bir versiyon oluyor. Ardından, Ağustos 2020 tarihinde Welog Music etiketiyle yayınlanan Didomido & Eglo G çalışması, Eglo G eserine Onur Aşar düzenlemesi “Nimet” geliyor. Piyano-gitar-elektronik uyumunun hakim olduğu eserde vokal uyumu başarılı. 

Sırada, Ebru Yaşar’ın Mart 2020’de yayınladığı Bilal Sonses eseri, Mustafa Ceceli düzenlemesi “Kalmam” var. Elektroniklerin ud ve Yaşar’ın vokalinin uyumuyla eserde klavye de Yaşar’ın çift ses vokaliyle birlikte eserin duygusunu güçlendiriyor. Nakarattaki yaylı solo da eseri destekliyor. Orta kısımda klavye-ud-ritm uyumu başarılı. Sonses’in kendi tarzında duygulu bir eser olarak Yaşar’ın yorumuyla da bütünleşiyor. Ardından, Temmuz 2020’de yayınlanan, Zehra’nın seslendirdiği Enes Yıldırım & Koray Albayrak eseri-düzenlemesi “Cennetten Çiçek”in Trap versiyonu geliyor. Elektroniklerin ve Zehra’nın geri vokalinin piyano eklemesiyle uyumuyla başlayan eser, Trap tınılarıyla bütünleşince vokalden çok elektroniklerin önde olduğu, daha ağırlaştırılmış bir hale gelmiş ve farklı olduğu kadar başarılı bir sonuç olduğu söylenebilir.

Sıradaki eser, Eylül 2020’den Wovie etiketiyle yayınlanan, Bilal Sonses’in kendi eser ve düzenlemesi olan “Çat Kapı” oluyor. Elektro bağlama tınıları ve elektroniklerin uyumunun Sonses’in çift ses vokalinin uyumuyla başladığı eserde orta kısımdaki elektro bağlama solo başarılı. Sonses’in kendi tarzını devam ettirdiği bir çalışma oluyor. Ardından, Funda Arar’ın Şubat 2020’de yayınlanan EP’si “Doldur Yüreğimi”den Günay Çoban sözlerine Febyo Taşel beste-düzenlemesi olan “Vasiyet” geliyor. Klarnet ve ud-cümbüşün öne çıktığı eserde gitarlar-bas-perküsyon uyumu da eserin duygulu yapısını destekliyor. Tuşlu çalgılar da eseri tamamlıyor.

Albüm, bu sefer 1984 yılından bir eser ile geçmişe yolculuk yapıyor. Sezen Aksu’nun ilk olarak Sembol Plak etiketiyle (şimdi ise kendi firması SN Müzik’ten) yayınladığı “Sen Ağlama” albümünden, Aksu eseri, Onno Tunç düzenlemesi “Tükeneceğiz” geliyor. 1980’lerin elektronik ritm-klavye-gitar uyumunu hatırlamak, dinleyicileri o günlere götürecektir. Bu bağlamda albümde yer alması güzel düşünülmüş.

Albümün son üç eserinden ilki, Ağustos 2020’de yayınlanan, Mustafa Ceceli’den Hüseyin Mehmedoğlu eseri (kendi düzenlemesi) “Rüyalara Sor” oluyor. Elektro bağlama ve elektronik ritmlerin klavye ile uyumuyla Ceceli müziğine biraz daha Trap tınılar katan bir çalışma oluyor, Ceceli de geri vokali ve senkopları ile bu tınıyı destekliyor. Ardından, Hande Ünsal’ın Nisan 2020’de dinleyicilerle buluşan kendi eseri ve eşi Serkan Balkan düzenlemesi “İyi Misin?” oluyor. Gitar ve bas uyumuyla akustik bir tınıda başlayan eserde çello ve yaylılar da eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda elektronik ritm de eserin havasını bozmadan esere dahil oluyor ve son kısı ma doğru perküsyon da eklenerek eseri tamamlıyor. Son kısımda klavye ve Ünsal’ın vokalinin uyumu başarılı. Son eser ise Temmuz 2020’den bir eser oluyor, Wovie etiketiyle yayınlanan Mert Kıyak’ın Çağrı Kaymak ile ortak çalışması, Kıyak eseri ve Abdurrahman Şimşek düzenlemesi “Gel” geliyor. Gitar-elektronikler ve geri vokalin uyumuyla başlayan eserde bas yürüyüşü de eseri canlı tutuyor. Piyano da eserin duygulu yapısını destekliyor. İki isim de başarılı bir uyum sağlıyor. 

SlowTürk’ün Aşkın Şarkıları serisinin 2020 albümünde aşkın her hali, günümüzden ve dünümüzden şarkılardan bir seçkiyle hayat bularak arşivlik bir çalışma oluyor.