Röportajlar

Bağımsız Sahne #1 : Cem Demirbağ ile bir röportaj…

Herhangi bir dijital platforma bağlı olmadan, YouTube, SoundCloud gibi çeşitli mecralardan müziğini dinleyicilerle paylaşmaya çalışan müzisyenlere yer vereceğimiz Bağımsız Sahne köşesinin ilk konuğu, YouTube kanalında yayınlandığı besteleri ve Pangea grubu olarak kaydettiği ‘Ölüyorum’ ile dikkat çeken Cem Demirbağ… Demirbağ ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğnu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Müzikle ilgilenmeye nasıl başladınız?

-Herkes gibi çocukluk zamanlarında dinleye dinleye yer ediyor kafanızda, daha sonradan lise yıllarında müzikle yakından ilgilenmeye karar verip ilk gitarımı alarak buna başlamış oldum.

•Sizi ve müziğinizi hangi sanatçılar etkiledi?

-Aslında bunun net bir cevabı yok. Bu zamana kadar ne dinlediyseniz hafızanızda yer ediyor ve gitarı elinize aldığınızda sevdiğiniz tarzı icap ediyorsunuz. Yabancı olarak Bob Dylan, Pearl Jam ve Nirvana gibi soundlar beni etkiledi diyebilirim. Yerli olarak da Duman, Cem Karaca ve halk ozanlarımızdan etkilendim diyebilirim; daha bir sürü isimle birlikte tabi ki…

Kendi bestelerinizi yapmaya nasıl başladınız?

-Her ne kadar sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını çalsanız da bir zaman sonra kendi müziğinizi yapmak istiyorsunuz. Kendi bestelerimi ufak ufak kendimce yazıp çiziyordum daha sonradan bunları gitarla tınlatmaya başladım. 

Kendi bestelerinizi YouTube üzerinden paylaşmaya nasıl karar verdiniz?

-İnsanların da olumlu-olumsuz yorumlarını alabilmek için bir yerde paylaşmam gerekiyordu . Dijital bir devirde olduğumuzu düşündüğüm içinde direk YouTube üzerinde kolaylıkla paylaştım.

Paylaştığınız besteleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Sağ olsunlar, şu anda gayet güzel geri dönüşler aldım. Tabi bunun yanında olumsuz eleştiriler de alıyorum. Bunları da yapıcı eleştiriler olarak alıp devam edeceğim.

Pangea grubu nasıl kuruldu?

-Aslında bize çok yeni bir ekip diyebilirim, ortak yapılan müzikler ve zevkler bizi bunda bir araya getirdi.

-Ölüyorum şarkısının oluşum süreci nasıl gelişti ve Çatı Stüdyo ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ölüyorum şarkısı benim için anlamlı bir şarkı. Hikayesine gelecek olursak ortada ölen bir eski sevgili varmış gibi anlaşılıyor fakat öyle bir durum yok. Sevdiğim bir insanın tanımadığım birine dönüşüp; tanıdığım kişinin benim için ölü gibi olması ve benim ondan kopamamamla oluşmuş bir şarkı. Kayıt aşamasına gelecek olursak Çatı Müzik uzun zamandır gittiğim bir müzik evi ve müzik stüdyosudur. Bir kayıt alınacaksa benim adresim Çatı Müzik’tir. Şarkının kayıtlarında ve mixte bize çok yardımcı olan Taner Ersoy’a -Taner abiye- de çok teşekkür ederim buradan. Ev havasında samimiyetiyle rahat kayıt imkanı sağlıyor ve kayıtta rahat olmanız gerekir; bunu sağladığı için Çatı Müzik’le yaptık bu şarkıyı…

Sizce müziğinizi bağımsız olarak paylaşmanın artıları ve eğer sizin için varsa eksileri neler? 

-Bağımsız olarak paylaşmanızın artısı olarak herhangi birinin istediği şekilde değil kendi istediğiniz gibi özgür hareket edebilmeniz kesinlikle. Bunun yanında eksisi olarak da tabi bağımsız olarak paylaştığınız için çok geniş bir kitleye ulaşamıyorsunuz. Belki sizin müziğinizi sevecek insanlar oralarda bir yerde, fakat ulaşmadığınız için birbirinizi keşfedemiyorsunuz.

Günümüzde yapılan müzik çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Özellikle kendi müziğinize yakın gördüğünüz olan çalışmalar-gruplar var mı? 

-Gayet kaliteli gruplar ile Türkiye’de rock müzik eski günlerine geri geliyor diyebilirim. Özellikle son dönemde Ufuk Beydemir’in o istediğimiz, beklediğimiz grunge rock soundunu vermesiyle bir diriliş var. Bizim müziğimize yakın olarak değil de biz diğerlerine yakın olabiliriz, çünkü daha çok genç ve yeniyiz bu işte.

İlerleyen zamanlarda müziğiniz ile ilgili yapmak istedikleriniz nelerdir?

-Kendi istediğimiz soundu duyarak popüler kültüre uymadan kendi işlerimizi insanlarla buluşturmak ve güzel konserlerle hep birlikte eğlenmek… Şu an için hedefimiz bu.

Cem Demirbağ’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Kendisinin yeni çalışmalarını Cem Demirbağ YouTube hesabından ve Pangea grubu olarak yaptıkları çalışmaları ise @pangeamusic_ Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.