Röportajlar

Bağımsız Sahne #100: İlk teklisi “Bir Yer Bul Bana”yı dinleyicilerle buluşturan Ekin Alkan ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüzüncü konuğu -ki bu noktada bu köşeye destek olan tüm sanatçı ve gruplara beni yalnız bırakmadığı için teşekkür etmiş olayım-, dinleyicilerin Monokrom grubu-ikilisi olarak tanıdığı, kendi şarkılarını yazan ve kariyerine solo olarak devam edip bu doğrultuda kendi eseri ilk teklisi “Bir Yer Bul Bana”yı dinleyicilerle buluşturan Ekin Alkan oldu. Psikoloji eğitiminden gelen ve halen Ankara’da hem müzik çalışmalarına hem de Sosyal Medya-İletişim konusundaki iş hayatına devam eden Alkan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bir Yer Bul Bana’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Emre Tarakcı ile kurduğunuz Monokrom’un oluşum süreci nasıl gelişti? Emre Tarakcı ile yollarınız nasıl kesişti, ikili olarak yayınladığınız iki teklinin oluşumu nasıl gelişti ve bu çalışmalarınız ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben müziğe piyano çalarak 8 yaşımda başladım. Ortaokulda şarkı söylemeyi çok sevdiğimi fark ettim ve o zamandan beri birçok farklı grupta solist olarak yer aldım. Üniversitede okurken Bilkent Müzik Kulübü’nde iki yıllık bir başkanlık deneyimim oldu. Emre ile de orada tanıştık. Roxy Müzik Yarışması 2022’ye katılmak amacıyla iki tane beste yaparak başladı Monokrom yolculuğumuz. 2 aylık bir grup olarak son elemeye kadar geçmeyi başardık. Daha sonra bu şarkıları online platformlar üzerinden paylaştık. İki şarkı için de çok güzel geri dönüşler aldık. Özellikle ikinci teklimiz “Kayboldum” beklentimizin üstünde dinleyici sayılarına ulaştı ve Spotify’ın “Fresh Finds Türkiye” listesine girdi. Devam eden süreçte CerModern Ankara’da, Ankara Arena’da ve Bilkent Üniversitesi Mayıs Festivali gibi birçok farklı etkinlikte sahne aldık. Ağustos ayı civarlarında “Monokrom” projemizi sonlandırma kararı aldık. O zamandan beri müzik hayatıma solo olarak devam etmekteyim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bir Yer Bul Bana’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen ve şarkıyı birlikte yaptığınız Yiğitcan Sağır ile yollarınız nasıl kesişti?

-Monokrom süreci sonlandıktan sonra müzik hayatıma solo sanatçı olarak devam etme kararı aldım. Yiğitcan ile de yollarımız çok tesadüfi bir şekilde kesişti aslında. Kendisiyle üniversite yıllarımızda müzik kulübünde tanışmıştık. Bir gün bana kulüp ile beraber bir etkinlik yapma isteği üzerine mesaj attı. Ben de o sırada benimle çalışacak bir prodüktör arayışındaydım. Tesadüfen konu oraya geldi ve birlikte çalışma kararı aldık. Yiğitcan’ın kendi evinde kendi imkanlarıyla kurduğu oldukça güzel küçük bir stüdyosu var. Bir Yer Bul Bana’nın bütün kayıtlarını da orada aldık. Oldukça keyifli, yeni sesler keşfettiğimiz bir süreç oldu ikimiz için de. 

Bir Yer Bul Bana ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzik kariyerimde yayınladığım ilk solo çalışmam olduğu için Bir Yer Bul Bana’ya gelen dönüşler benim için çok değerliydi. Bu şarkıda daha önce icra etmediğim bir müzik türünü denedim diyebilirim. Geri dönüşler çok güzeldi. Özellikle sesimin bu türe ne kadar uygun olduğuyla ilgili birçok olumlu yorumlu aldım bunlar da beni çok motive etti. 

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum, size müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Daha önce hiçbir plak şirketiyle çalışmadım. Çevremde çok fazla sanatçı arkadaşım var. Onların sağladığı destekler şu an için bana istediğim gibi özgür bir alan ve güzel imkanlar sağlıyor. Bu anlamda bana her konuda destek olan küçük bir ekibim var diyebilirim. Bu ekipteki herkes de sanatçı insanlar olduğu için herkesin özgürce sanatını ifade edip ortak bir işte buluşturması beni sanatsal olarak oldukça tatmin ediyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Cevaplaması oldukça zor bir soru. Ben müziğimi herhangi bir kalıba sokmak istemem aslında. Her yeni şarkıda da yeni sesler ve türler denemeye açığım. Ama net bir şey söyleceksem o da müziğimin her zaman en derinden hissettiğim duygularımı yansıtacağıdır. Yani kısaca, hepsinin bir hikayesi var. 

Bir Yer Bul Bana’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. İkinci şarkı yolda bile! Sanıyorum ki önümüzdeki haftalarda tüm müzik platformlarında olacak. İlerleyen süreçte de yeni müzikler üretmeye devam edeceğim.

Ekin Alkan’abu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Yer Bul Bana”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.