Röportajlar

Yeni teklisi “Beni Yorma”yı dinleyicilerle buluşturan Onur Güven ile bir röportaj…

Onur Güven ismini dinleyiciler ilk önce sahne performanslarıyla, ardından 2021’de ilk teklisi “Yaklaş” ile duydu. Aslında farklı bir alandan; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olsa da müzikle olan bağını koparmayan Güven, en son geçtiğimiz günlerde Songs4You etiketli yeni teklisi “Beni Yorma”yı dinleyicilerle buluşturdu. Güven ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yaklaş’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Yaklaş’a kadar olan müzik yolculuğum çeşitli mekanlarda sahne yaparak başladı. Önce üniversitenin ilk senesinde şan dersi almaya başladım, devamında ise İstanbul’da çeşitli mekanlarda canlı sahne yaparak devam ettim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Yaklaş’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Eseri birlikte yaptığınız Emre Saltık ve düzenlemenizi üstlenen Gökalp Gökmen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun süre sahne yaptıktan sonra işi daha profesyonel bir şekle büründürmeye karar verdim, zaten şarkı yapıp yayınlamak benim çocukluk hayalimdi. O yüzden karar vermesi zor olmadı. Yaklaş benim 2017’de yazdığım bir şarkımdı, yayınlamak için şarkı ararken bir anda kendi yazdığım bir şarkıyı yayınlamaya karar verdim ve bu “Yaklaş” oldu. İki isim de benim sahnede birlikte çalıştığım isimdi, özellikle Emre ile sosyal hayatta da vakit geçirdiğimizden zaten yollarımız pek de ayrı değildi.

PDND ile yollarınız nasıl kesişti?

-PDND ile yolum sevgili Hilmi Özer sayesinde kesişti. Benim şarkımı yayınlamak için görüşmeler yaptığım dönemde kendisi aracı oldu ve bir tanışma gerçekleşti, görüşmeler sonucunda da şarkımızı PDND etiketiyle yayınlamış olduk.

Yaklaş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yaklaş ile ilgili dönüşler güzeldi, ancak biz şarkıyı maalesef kitlelere yeterince ulaştıramadık. Ulaştırabildiğimiz kitlenin dönüşünden memnunuz ama! (gülüyor)

Yeni tekliniz Saltık eseri “Beni Yorma”yı seçmeniz nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve Song4You olarak yapımınızı üstlenen Ömercan Özüaydın ile yollarınız nasıl kesişti?

-Beni Yorma’yı ben Emre’nin bilgisayarında bir gece tesadüfen dinledim ve çok etkilendim. O dönem de yine şarkı aradığım bir dönemdi ve şarkıya çok yükseldim, “Bunu ben alacağım!” dedim. Ancak Emre’nin şarkı için verdiği bir söz vardı, bekledim, o süreçte şarkı ile ilgili bir şey yapılmayınca arayıp “Bu şarkı artık benim, fazla bekledim” dedim ve aldım! (gülüyor) Ömercan da yine sahnede birlikte çalıştığım bir arkadaşımdı, yolumuz bu şekilde kesişti. Devamında ise kendisi işin aranjörlük kısmına da geçince birlikte bir şarkı yapmak istedik ve “Beni Yorma” ile güzel bir başlangıç yaptık. Ömercan kendisine daha çiçeği burnunda bir şirket kurmuştu, ben de henüz şarkıyı yayınlamak için bir anlaşma yapmamıştım ve dedik ki “Neden Songs4You’dan yayınlanmasın?”

Beni Yorma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dönüşler gerçekten çok güzel, bir tane bile olumsuz yorum duymadık kimseden. Şarkı zaten bir çoğumuzun duygusal ilişkiler içerisinde yaşadığı bir kıymet bilinmeme, değerinin sonradan anlaşılması durumlarını anlattığı için dinleyen herkes kendinden bir şey buldu. Herkese hitap etti o yüzden.

Klibi yöneten Bora Baş ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bora ile sanat yönetmenimiz sevgili Burcu Aslan sayesinde tanıştık. Birlikte şarkıyı oturup dinlediğimizde kafamızda bazı senaryolar ve planlar canlandı, nerede nasıl çekeceğimizi planladık ve işe koyulduk. Toplamda 2 günde tamamladık çekimleri, hem iç hem dış mekanlar vardı çünkü. Dönüşler ise oldukça güzel oldu, sıcak bir klip çıktı çünkü ortaya. Bitmiş bir ilişkinin ardından güzel günlerini hatırlayıp üzülen bir aşık var klipte, dediğim gibi herkes kendinden bir şeyler buldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sahnedeki müziğimi tanımlarsam eğlendiren, coşturan müzik derim ama tekli çalışmalarım hiç öyle denk gelmedi! (gülüyor)

Beni Yorma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, olmaz mı? Beni Yorma yürüdüğüm yolda değerli bir basamak benim için, daha yol çok uzun. En yakın zamanda yeni bir şarkı daha yayınlayacağım.

Onur Güven’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Beni Yorma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.