Röportajlar

Bağımsız Sahne #107: Yeni teklisi “Calm Me Down”u dinleyicilerle buluşturan İpek Gökay ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz yedinci konuğu zamanla içindeki müzikselliği keşfederek bu doğrultuda müziğin eğitiminden gelen bir müzisyen olma yolunda ilerleyen ve kendi şarkılarını yapmaya başlayan, kendi eseri ilk teklisi “Feelings” sonrası yine İngilizce olan kendi eseri “Calm Me Down”u dinleyicilerle buluşturan İpek Gökay oldu. Gökay ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Feelings’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında müziğe olan ilgimi çok geç fark ettim, hep müzik dinlerdim ama söyleyebildiğimi fark etmem lise zamanında ortaya çıktı. Kendi başıma videolar çekip paylaşmaya başladım, sonrasında müziği mesleğim olarak yapmaya karar verdiğimde konservatuvar için hazırlık kursu almaya başladım, şu an hala Başkent Üniversitesi’nde eğitimime devam ediyorum, işi teknik olarak detaylı bilmek insana çok şey katıyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Feelings”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Müzik yapmaya başladığımdan beri her zaman performans ve albüm sanatçısı olmak istedim bu hedefim için de öncelikle tekliler paylaşma kararı aldım.Zaten liseden beri sürekli şarkılar yazdığımdan dolayı şarkı yazmak benim için yeni bir şey değildi. O zaman için kendime en yakın hissettiğim şarkı olan Feelings’i seçip ilk defa kayıt sürecine girdim.Benim için yeni ve heyecan vericiydi.

“Feelings” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beni gerçekten “İyi ki bu işi yapmaya başladım!” dedirten dönüşler aldım hepsi çok güzeldi. Dinleyicilerimin fikirleri benim için çok önemli çünkü şarkı benden çıktığında artık sadece benim şarkım değil dinleyicilerimin de şarkısıdır. Bu yüzden şarkıyı sevip benimsemeleri çok güzel bir duygu.

Yeni tekliniz “Calm Me Down”un oluşum süreci nasıl gelişti?

-Feelings’ten sonra arayı çok açmadan yeni şarkılar yayınlamak istiyordum ama aynı zamanda yapacağım şeyin bir önceki işimden daha iyi olması hedefimdi. Bu yüzden içime en çok sinen şarkı olarak Calm Me Down’ı seçtim üzerinde bir süre çalıştım. Ardından kayıt alıp düzenlemesini yaptım.

Calm Me Down ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Calm Me Down’a gelen tepkilerde en çok sevindiğim şeylerden biri “Kendini çok geliştirmişsin!” yorumlarıydı; çünkü daha önce de dediğim gibi hedefim buydu ve dinleyicilerimin şarkıyı çıkmadan önce ve çıktıktan sonra heyecanla bekleyip desteklemeleri benim için çok değerliydi her zaman. Yavaş yavaş tarzımı ve kitlemi oluşturmak heyecan verici.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum, size müziğiniz anlamında yapmak istedikleriniz bakımından size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Açıkçası ben her zaman her şeyi kendim yapıyım kafasında olduğum için düzenlemelerin hepsinde kendi imzam olması beni çok rahat kılıyor çünkü hayal ettiğim her şeyi birebir geçirmek çok daha güzel, bir başkası benim yerime şarkıda değişiklik yapsa o şarkı tamamen benimmiş gibi hissetmem ki bu da normal bir şey ama benim tercihim şu an bireysel çalışmak şarkılarımda.

Öte yandan şarkılarınızı bağımsız olarak yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Şartlarınızı bağımsız olarak yayınlamak size yapmak istedikleriniz bakımından size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet tabii çünkü istediğim şekilde istediğim şarkıları yayınlıyorum. Daha önce bir şirketle çalışmadım o yüzden karşılaştırma yapacak kadar deneyimim yok sadece başlangıç için bireysel gitmeyi daha doğru buldum bir süre için.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi samimi, içten ve doğal olarak tanımlamak istiyorum çünkü herkesin hayatında yaşayabilceği duygular ve olayları barındırıyor bence. Bu sebeple beraber insanlara güvenli alan oluşturan, dinlediklerinde kendilerini buldukları bir şarkıcı olmak istiyorum müziğimle. 

Calm Me Down’a sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Birkaç tekli daha yayınladıktan sonra EP yapmayı düşünüyorum çünkü elimde çok fazla şarkı, çok fazla anlatacak şey var. Bunları paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İpek Gökay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Calm Me Down”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.