Röportajlar

İlk teklisi “İki Kelime”yi dinleyicilerle buluşturan grup Belkie ile bir röportaj…

Ağustos’un ilk haftası ile birlikte ilk çıkışını yapan ve dikkat çeken gruplardan birisi de Berk Ocal ile Sena Karagül’ün oluşturduğu alternatif müzik ikilisi-grubu Bi Dans Etsek oldu. İlk teklisi “İki Kelime”yi BBI Music Co. etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Belkie grubuyla Bi’Kuble için; müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ikinizin yolları nasıl kesişti ve Belkie grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Berk Ocal: Ben Berk Ocal 24 yaşında Prodüktör ve DJ’im. Müzik hayatına 16 yaşında beatmaker olarak başladım. Küçüklüğümden beri elektronik müzik hep ilgimi çekiyordu ve Deep House genre’sını 18 yaşında benimsedim. 19 yaşında ilk teklim Paradise’yi yayınladım. Daha sonra yurtdışında ki bağımsız labellar ile çalışmaya devam ettim ve ediyorum. 2021’den bugüne Yurtiçi ve yurtdışındaki ünlü giyim mağazalarına katalog müzikleri yapıyorum. Müzik benim için bir tutku ve hayatımın vazgeçilmez bir parçası. Yazdığım her melodilerde ve ürettiğim her şarkılardan keyif alıyorum. Müzik yapmak benim duygularımı ve hislerimi insanlara aktarım aracım.

Sena Karagül: Ben Sena Karagül, 22 yaşındayım. Müzikler çok erken yaşlarda tanıştım. İlk okuldaki müzik hocamın sesimi keşfetmesiyle başladı hikayem. Şarkı yazmaya lise dönemlerinde başladım. Profesyonel anlamda müzik kariyerim lise dönemlerinde başladı. Müzik dışında ilgilendiğim alanlar da var, bu alanlar müzik kariyerimi beslemekte. Resim çiziyorum, bisiklet biniyorum, yüzüyorum, tenis oynuyorum, doğa sporları yapıyorum; bu sporlar bana ilham veriyor müziğimi besliyorum, öte yandan eğitim hayatımı konservatuvarla devam ediyor. Belkie projesi ile birlikte gerçekleştirmek istediğim en büyük hayalım global çapta müzikal bir proje var. Bu projenin farklı kültürlerden insanlara müzikal ve görsel anlamda hitap edebilecek unutulmayacak bir proje olmasını istiyorum. Çocuk yaştan bu yana tüm hayatımı müzik ve sanata adamış biri olarak karşınızdayım.

Berk Ocal: Kendi sound’umu Türk müziği ile birleştirmek istedim ve 2021 yılında  ortak arkadaşımız Çağrı Işık sayesinde Sena ile tanıştık. Bu kesişmenin ardından Belkie’in ilk göz bebeği olan İki Kelime’de ortak vizyon ve müzikte ortak paydalarda birleştiğimizi anladık ve hikayeye yeni parçalar eklemeye devam ettik. Ortak bir marka oluşturup hem Türkiye hem global müzik endüstrisine kendimize özgün tarzda müzik yapmaya devam etmekteyiz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “İki Kelime”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Sözlerin yazımında yer alan Cihad Mutlu ile yollarınız nasıl kesişti?

Belkie: İki Kelime’nin mutfağı olan kayıt stüdyomuz Sanatoryum. Hem bir ekip olarak keyifli zaman geçirdiğimiz hem şarkılarımızı yazdığımız hem de Cihad’la yolumuzun kesiştiği bir yuva.


BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti?

Belkie: Emre Tanrıkulu’nun BBI’la geçmişe dayanan arkadaşlığı sayesinde yollarımız kesişti.

İki Kelime ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Belkie: Şarkıyı bitirdiğimizde ve düzenlemeye gönderdiğimizden beri klip süreçlerinde dahil herkesin geri dönüşü olumluydu. Çoğu insan şarkıya inanıp elinden geleninin en iyisini yaptı. Çoğu insan çoğu şeye maddi manevi destek oldu.

Klibi yöneten Ünal Avcı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Sena Karagül: Kendisi ortak arkadaşımız Çağrı Işık’ın eniştesidir. Projemizi ona dinlettiğimizde şarkının hayranı oldu ve projeye katkıda bulunmak istedi. Kendisine verdiği destekler için tekrardan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Berk Ocal: İki Kelime dışındaki projelerimizin Belkie’nin hikayesini daha fazla yansıttığını söyleyebiliriz. İki Kelime’nin de Belkie’nin çıkışı için herkese hitap eden bir proje olarak görüyoruz. Bir sonraki projelerimizde yapmak istediğimiz tarza daha da yakınlaşacağız. İkimizin kendi karakterimizi, yaşantılarını, duruşlarını ve müziğe karşı arayışlarını yansıtan bir hikaye olarak.

İki Kelime’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Belkie: Hali hazırda 4 proje bitti. Belkie olarak yoğun tempoda üretmeye devam ediyoruz ve müzik severlerin takibini, desteğini bekliyoruz. Güzel günlerde buluşmak üzere…

Belkie grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İki Kelime”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.