Röportajlar

Bağımsız Sahne #115: İlk teklisi “Yeniden Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Altan İşleyen ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz on beşinci konuğu müzikten farklı bir alanda, Turizm alanında ilerlese de müzikle olan bağını çoksesli koro deneyimi ve derslerle taze tutan ve ilk teklisi “Yeniden Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Altan İşleyen oldu. İşleyen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yeniden Aşk”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda çoksesli müzik tecrübeleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Uzun zamandır yani lise yıllarımdan bu yana şiir ve söz yazıyorum, aslında aşık olduğumu anladığım zamandan bu yana! (gülüyor) Ancak ilk olarak 2016 yılında Boğaziçi Caz Korosu ailesiyle tanışmam ve çoksesli müziğe girmem ile müzik hayatına girdim diyebilirim. Çoksesli müzik ile tanıştıktan sonra edindiğim tecrübeler ile müziğe olan tutkum daha çok gelişti. koro ile çok konser verdik ve ben bu sırada kendimi geliştirmek amacıyla piyano ve gitar çalmaya başladım. Bunun yanı sıra solfej ve nota okuma gibi müziksel eğitimler de almış bulundum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yeniden Aşk”ı birlikte yazdığınız Faik Zengin ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yazdığım yazıları; şiirleri, sözleri bir gün şarkı yapmayı çok istiyordum. Bu benim hayalimdi. 2017 yılında Boğaziçi Caz Korosu ailesinin bana kattığı en iyi dostlardan biri olan sevgilli Faik ile tanıştım. Faik de koroya gelmişti ve benim gibi aynı partide (tenor) söylüyorduk. Bir akşam birlikte müzik yaparken kendi sözlerimden bahsettim ve Faik ise “Yeniden Aşk” şarkısından bahsetti ve gitar ile çaldı. Dedim ki “Kanka bu şarkı çok güzelmiş!” O da dedi ki “Beğendiysen sana vereyim!” dedi. Şarkı o zaman tek kıtaydı, ben de ikinci kıtasını yazdım ve şarkının günümüzdeki halini oluşturduk.   

Düzenlemeyi üstlenen İlkay Dindar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili İlkay abi ile aslında gitar dersi almak için tanıştık, ama sonra kısa sürede abi kardeş olduk ve bir gün ona bir tekli çıkarmak istediğimden bahsettim ve  “Ben yardımcı olurum!” dedi. Sonrasında işler çok güzel bir şekilde gelişti. Önce sözleri birlikte değiştirdik kısmen de olsa. Düzenlemesinin ve köprü bölümünün melodisi tamamen kendisine aittir. Gerçekten çok iyi bir iş çıkardık birlikte. 

Yeniden Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yeniden Aşk ile ilgili gerçekten ama gerçekten şarkının gerek çıkış sürecindeki teaser’lardaki arka plan müziklerini dinlemiş olanlar, gerek şarkının sadece tamamlanmamış halini bile dinlettiğim çevremdeki müzisyenliğine güvendiğim insanlar, o kadar güzel şeyler söylediler ki… Herkes ama herkes şarkıda kendinden birşeyler bulduğunu, ruha işlediğini, inanılmaz huzur verdiğini belirtti. bu tabi ki beni çok mutlu etti. Düzenleme için ise gerçekten çok iyi olduğunu, back vokallerin kusursuz olduğunu duydum. sevgili İlkay Dindar’a bir kez daha çok teşekkür ederim bu olağanüstü düzenleme için. Ayrıca “Yeniden Aşk”ın farklı bir aurasının olduğunu, her ne yapılırken dinlenebilecek bir icra olduğunu duydum. Yemek yaparken, uzun yolda araba sürerken, otobüste, meyhanede..  Hatta bir iki mekanda da çaldırma fırsatı buldum. Meyhanedeki diğer arkadaşlar “Bu şarkı sizin mi?” diyince ve beğenince kısa sürede küçük çaplı bir üne de kavuştum! (gülüyor)

Klibi yöneten Gökhan Deniz ile yollarınız nasıl kesişti? Klipte Kendileri grubu ile tanıdığımız Samay Toprak’ın rol alması nasıl gelişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Gökhan benim çocukluk arkadaşım. Zaman zaman görüşürdük ve en son görüşmemiz ise çok güzel bir işe imza atmak için oldu. Samay benim Boğaziçi Caz Korosu’nda defalarca birlikte sahne aldığım korist arkadaşım. Onunla gerçekten çok keyifli oluyor müzik yapmak. Bir gün Samay ile konuşurken “Klipte oynar mısın?” dedim ve hiç düşünmeden kabul etti. Ben önce kabul edeceğini düşünmemiştim, ki ben de o kadar güzel olsaydım kabul etmeyebilirdim! (gülüyor) Şaka bir yana gerçekten hemen hiç düşünmeden tereddütsüz kabul etti canım Samay ve harika performansıyla klibin yüzü oldu. İlk başta klip çekip çekmemek konusunda bir tereddütümüz vardı ama sonuçta benim ilk teklim olacağı için klibin de olacağı bir çıkış yapmak istedim. Sonrasında Gökhan ile toplantı yaptık ve klibin çekim gününü belirledik. Geri dönüşler çok iyi oldu, bir sürü arkadaşım müzisyen, turizmci vs. herkes paylaştı. Bu beni çok mutlu etti. Hele hele lansman akşamı hayatımın belki de en mutlu akşamıydı.  50’ye yakın insan büyük küçük demeden sadece benim için geldi ve benimle birlikte eğlendi. Bu inanılmaz bir şeydi benim için ve bir kez daha Yeniden Aşk için yanımda olan benimle birlikte emek veren eğlenen herkese çok teşekkür ederim.  Müzisyen arkadaşlarımdan sözlerin çok güzel olduğu geri dönüşünü aldım çoğu zaman. Hiçbir prozodi hatasının olmadığını ve ölçülere çok iyi bir şekilde kanalize edilmiş olduğunu duydum. Klip için de gerçekten çok iyi bir oyunculuğun çıkarıldığını ve klipte oynayan sevgili arkadaşım Samay Toprak ile birlikte gerçekten bir zamanlar sevgili olduğumuzu sanan çok izleyici olmuş! O hissiyatı seyircide uyandırmak bizim için çok önemliydi ve gerçekten de klibi izleyen herkesten bu geri dönüşü aldım. Sevgili Samay’a oyunculuğu için bir kez daha çok teşekkür ederim.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle sağlıyor. çünkü örneğin herhangi bir müzik dağıtım şirketinin YouTube sayfasından yayınlamayı düşündük ve bu bizim ilk şarkımız olduğu için tüm haklarının vs. duygusal boyutunu düşündük. Örneğin 5 lira bile kazansak bizim için paha biçilemez bir durum olacaktı. O yüzden vazgeçtik ve şu an istediğimiz şekilde istediğimiz kişiyle irtibat kurabiliyoruz. Bu sayede herhangi bir müzik dağıtım şirketinin yapmış olacağı kısıntıları da yaşamıyor oluyoruz.  

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben aslında hep grup içinde bir müzik yapmak istemiştim. Ee Manga ile, Mor Ve Ötesi, Gripin, Seksendört, Neyse ile büyüdük. Dolayısıyla bir grup kurup rock müzik yapmak istemiştim. Ama zaman gösterdi ki tek başıma gitar çalarak sadece slow pop müzik ağırlıklı şarkılar seslendirmeye başladığımda rock müzikten biraz uzaklaştım. fakat “Yeniden Aşk”da birkaç ufak rock dokunuşları yapmadık diyemem!

Yeniden Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeniden Aşk’tan sonra Yeniden Aşk ile konu olarak bağlantılı; yani Yeniden Aşk’taki çiftin ilk sevgililik zamanlarını ele aldığım “Eylül’ün Sonu” teklim yayınlanacak. Tekli aslında 2023 bitmeden çıkacaktı ancak klip vs. bazı aksaklıklardan dolayı tamamlanması 2024’ü buldu. Nasip olursa Sevgililer Günü döneminde sizlerle buluşacak.

Altan İşleyen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yeniden Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.