Röportajlar

Bağımsız Sahne #117: İlk teklisi “Şah Mat”ı dinleyicilerle buluşturan Elif Demirel ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz on yedinci konuğu müziğin eğitiminden gelen ve ilk teklisi “Şah Mat”ı dinleyicilerle buluşturan Elif Demirel oldu. Demirel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Şah Mat”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında lise yıllarından beri edebiyata oldukça ilgim vardı ve şiir ve hikaye türünde o yıllardan beri yazıyordum, o hislerimi müzikle buluşturup kendi şarkılarımı üretmenin beni daha özgür kılacağını düşündüm. Çünkü müzik ve edebiyat benim için nefes almak gibi. Sanatsız hayatımı devam ettiremeyecek kadar sanata aşığım diyebilirim! 9 Eylül Üniversitesi’nde Mücevher tasarımı programında okurken konservatuvara hazırlık sürecim başlamıştı. Bu süreçte amatör bir tiyatro topluluğunda bulundum ve bir yandan da şan ve armoni dersleri almaya başladım, daha sonra 2015 yılında haliç Üniversitesi Konservatuvarı Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümünü yarı burslu olarak kazandım. 2019 yılında mezun olduktan sonra şan eğitimime devam ettim. Konservatuvar eğitimim vesilesiyle temel müzik eğitimi, doğru şarkı söyleme, oyunculuk, sahne hakimiyeti, sahne arkasındaki işleyişi bilmek gibi aslında sahneye dair her konu hakkında donanımlı olmak daha rahat hissettiriyor. Bunun yanı sıra salon danslarıyla ilgilenmeye başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “Şah Mat”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Besteyi üstlenen Yiğit Arat ile yollarınız nasıl kesişti?

-Demiş olduğum gibi müzik ve edebiyat benim için nefes almak gibi ve sanata aşığım! Tüm bu hikayemi anlattıktan sonra, konservatuvar arkadaşım olan Yiğit Arat’tan sözlerimi bestelemesi için yardım istedim.

Düzenlemeyi üstlenen Eser Taşkıran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eser Taşkıran ile Yiğit Arat sayesinde tanıştık ve Şah Mat’ın düzenlemesini üstlendi.

Şah Mat ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genel olarak çok güzel yorumlar aldım ve daha fazla üretmek için kesinlikle daha motive hissediyorum. Mutluyum!

Klibi yöneten Yunus Emre Hamiş-Redcut Production ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fotoğrafçı bir arkadaşım sayesinde Redcut Prodüksiyon ekibiyle yollarımız kesişti. Aslında ilk etapta çok daha farklı bir senaryoyla yola çıkmıştık fakat süreçte klibin son hali ve senaryosu daha çok içimize sindi. Sanat yönetmenliği ve senaryo kısmı esasen bana ait. Ben hayal edebildiğimi yansıtabildiğimi düşünüyorum. Çok emek verdiğimiz bir çalışma oldu. Kostümünden dansına gerçekten yorucu ama bir o kadar da heyecan vericiydi gerçekten. İlk çalışmanın heyecanı ve stresini de hesaba katarsak her şeye rağmen içime sinen ve üstesinden geldiğim bir deneyimdi diyebilirim. Geri dönüşler çok pozitif genel olarak. Duymak istediğim övgüler alıyorum, mutluyum. Bu motivasyonla da her zaman çok daha iyisini başarmak için çalışmaya devam edeceğim. 

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bu durum size müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle çok özgür hissediyorum. Müzik sektöründe bu şekilde var olmaya çalıştığım ve her şeyimle kendimi ortaya koyabildiğim için çok şanslı ve gururlu hissediyorum, özellikle bağımsız devam eden tüm müzisyen arkadaşlarım adına da aynı şeyleri hissediyorum.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında her türe yakın hissediyorum. Ben dünyayı herhangi birine, millete, renge, coğrafyaya ait hissetmekten öte tanımayı, yaşamayı, sevmeyi, umut etmeyi, deneyimlemeyi seviyorum. O yüzden de kendimi de müziğimi de sınırlandırmak istemiyorum. Her şey olabiliriz bu hayatta önemli olan neyi ne şekilde istediğimiz, hissettiğimiz. O anki duygu durumumuz, tecrübelerimiz bize çok uzak gelen hikayeleri bile yazdırabilir. Öğrenmeye açık olduğumuz sürece, kendimizin her versiyonunu yaşamak mümkün! Renkleri hep çok seviyorum. 

Şah Mat’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet kendi çalışmalarımı sürdürüyorum. Ama ikinci şarkım Şah Mat’tan çok daha farklı bir tınıda farklı bir hikayede olacak.

Elif Demirel’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Şah Mat”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.