Röportajlar

Bağımsız Sahne #119: Yeni teklisi “AGA”yı dinleyicilerle buluşturan Elif Azim ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz on sekizinci konuğu müziğin eğitiminden gelen; halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teknolojisi bölümünde eğitimine devam eden ve Hip-Hop alanında şarkılar yapan, en son yeni teklisi “AGA”yı dinleyicilerle Elif Azim oldu. Elif Azim (Elif Demirbağ) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Fruit Mix”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Fruit Mix’e kadar birçok şarkı ürettim fakat paylaşmaya çekincelerim vardı. Yansıtmak istediklerim net mi? Gerçekten bu şarkılar beni temsil ediyor mu? Bu soruların yanıtları olumsuzdu. Fruit Mix, paylaşmak için sabırsızlandığım bir şarkıydı ve biter bitmez paylaştım. İstanbul’a gelip İTÜ TMDK eğitim hayatım başladığında kafa yapısı olarak nerede olduğum yüzüme net bir şekilde görünmüştü. Birçok farklı yetenek ve düşünce biçimi ile karşı karşıya kalınca insan kendine dönüyor ve sorguluyor. Bu açıdan konservatuvar bana özgürce kendimi ifade etmenin okey olduğunu, herkesin farklı olduğunu ve bunun ne kadar harika bir şey olduğunu gösterdi. Hepimiz farklıyız ve bu çok güzel.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Fruit Mix”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Fruit Mix” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sanatçı olarak sürekli bir şeyler üretiyoruz ve bu ürettiğimiz eserler o dönemin zihin dünyasını yansıtıyor. Fruit Mix’in temelleri lisede atılmıştı benim için. İlk defa yoğun duygular hissetmeye başlayan liseli Elif, aşkını nasıl ifade etse yetmezdi. Yemek benim için çok güzel bir şey! (gülüyor) Özellikle meyve ile aşkı betimleme fikri bana çok tatlı, çok doğal, çok kadınsı ve çok içten geldi. Yolda yürürken “ABRA – Fruit ” adlı şarkı çalmaya başladı ve telefonuma şunları yazdım; “Strawberry for the times…. Cherry for the times…” Dönüşler de olumlu oldu, beğendiler.

”Fruit Mix”e bir Sped Up hazırlamaya nasıl karar verdiniz? Bu versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir şarkının zamanının değiştirilmesi ile tını yapısına müdahale edebiliyoruz, böylelikle uçsuz bucaksız bir duygu okyanusuna yelken açmış oluyoruz. Hızlandırılan bir parçanın algısı daha sevimli, kıpır kıpır, harekete geçirici gibi duygulara evrilebilirken yavaşlatılmış bir şarkı daha sakin, dinleyicinin sindirilmesi için bu hale getirilmiş algısı yaratıyor bende. Bölüm arkadaşım Arın ile “sped up” versiyonunu dinletip bu konuyu paylaştığımda kendisinden destekleyici dönüşler aldım. O da bana yardımcı oldu ve kendi versiyonunu yolladı. Aynı şekilde olumlu dönüşler aldım.

Yeni tekliniz “AGA”nın oluşum süreci nasıl gelişti? “AGA” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-AGA, Fruit Mix ile ciddi tezatlık taşıyan fakat Elif Azim öğelerini barındıran bir şarkı. AGA’yı benim memleketim Bursa’da birlikte büyüdüğüm kişilerden ilham alarak yaptım. İlham kaynağım çocukluk hayatım boyunca birlikte büyüdüğüm abilerim, arkadaşlarım. I like tough men, what can I say! AGA için aldığım ilk geri dönütler pozitif değildi fakat tekrar tekrar dinlendiğinde “ Ha, anladım ne demek istediğini! ” dönütü geldi. Bir de sub’lar çok yoğun dendi, biliyorum! Benim dansçı oluşum müziğimde devasa bir etmen. Üretirken kafamda da dans ediyorum aslında. Beni bounce ettirmezse kimi ettirsin? Ben dansçılarıma da üretiyorum.

Öte yandan düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu bağlamda kendi müziğinizi düzenlemek size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Hem de nasıl. Kendi müziğimi üretme alanına giriş yapmamın temel sebebi kendimi aracı olmadan doğrudan anlatmaktı.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Bağımsız bir müzisyen olmak size müziğinizi yapma adına neler katıyor?

-Baskı hissetmiyorum. Kimseye hesap vermek zorunda değilim, yapıyorum ve atıyorum. Muazzam bir şey.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Hip hop but make it a Turkish woman.

AGA’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. 5 Aralık’ta yer aldığım konserde hafif çıtlattığım bir şeyler oldu… Şarkının adı “Sanane La?” 

Elif Azim’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “AGA”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.