Röportajlar

Bağımsız Sahne #125: Yeni teklisi “Aşk-ı Mahşer”i dinleyicilerle buluşturan Onur Gergin ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yüz yirmi beşinci konuğu içinde zaman içinde gelişen müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapıp dinleyicilerle buluşturmaya devam eden, en son yeni teklisi “Aşk-ı Mahşer”i dinleyicilerle buluşturan Onur Gergin oldu. Gergin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Magazin Aşkları”na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında 6 yaşında piyanoya başladım gibi çok tipik bir hikayem yok! Ama müziğe ilgim vardı. Yıllardır geçimimi İngilizce öğretmenliği yaparak kazanıyorum. Müziğe de 30 yaşından sonra beste yapabildiğimi fark etmekle başladım. Magazin Aşkları’ndan önce de Tutkulum adında bir beste yapmıştım. Ama ilk tekin Magazin Aşkları oldu. Magazin Aşkları’nı da Tutuklum’u da çok kısıtlı koşullarda ev ortamında yaptık. Yine onların sözü-müziği de benim. Sadece söyleyen bir arkadaşım ve aranjesini yapan bir müzik öğretmeni arkadaşımdı. Şu anda Magazin Aşkları’nı tekrar yapsam kesinlikle sözlerini çok farklı yazardım. Şu anda dinleyince bazen istemsiz gülüyorum. Çok daha iyi bir hale getirilebilirmiş.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Magazin Aşkları’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi kim üstlendi? Beste Bankası / ST Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Magazin Aşkları ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beste yapabildiğimi fark ettikten sonra nasıl yayınlayabilirim diye düşünürken tesadüfen Beste Bankası’nı gördüm ve yapım şirketinin sahibiyle mesaj yoluyla tanıştım. Magazin Aşkları’nı Fatih Mehmet Gökhan isimli müzik öğretmeni arkadaşım yaptığı aranjeyle yayınlama karar verdim. Böylece ilk eserim klipsiz olarak dinleyiciye sunuldu. Magazin Aşkları’nda aldığım dönüşler şöyleydi. “Yani evet güzel olabilir. Ama tabii ki daha ister!”

İkinci tekliniz “Naylon Sevdalar”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi kim üstlendi? Naylon Sevdalar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir yaz mevsiminde deniz kenarında akşam yürürken birden Naylon Sevdalar’ın sözü ve müziği geldi aklıma. Hemen kaydetmeye yazmaya başladım. Evet “Hasroldum ben Tanrı’nın kollarında” diye başlayan bir eser Magazin Aşkları’ndan çok farklıydı. Bu sefer düzenlemeyi daha profesyonel bir şekilde yapmayı istedim, ardından Taylan Ayaz ile tanıştım. Naylon Sevdalar’ın aranjesini tamamladık ve yayınlamaya karar verdim. Yine ST Yapım ile şarkımı yayınladık. Tamam beste şarkı iyiydi ama iyi işte çıkarsan bazen işlerin iyi gitmesi için farklı şeyler gerekiyor. Aldığım dönüşler gerçekten çok iyiydi. Sözleri tam olarak dinleyince gerçekten çok sıra dışıydı. Müziği de etkileyici sayılırdı.

En son “Aşk-ı Mahşer”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Aşk-ı Mahşer’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Taylan Ayaz ile yollarınız nasıl kesişti? Aşk-ı Mahşer ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerçekten çoğu insan gerçek aşkı yaşayamadan göçüp gidiyordu bu dünyadan. Mahşere kalıyordu belki gerçek aşklar derken yine birden gelen ilhamla Aşk-ı Mahşer sözünü ve müziğini yaptım. Taylan Ayaz ile aranjesini tamamladık ve bu sefer kendim yayınlamaya karar verdim. Aldığım dönüşler yine genellikle olumluydu. Fakat daha önce dediğim gibi yine işlerin iyi gitmesi için bazen farklı argümanlar gerekebiliyordu.

Klibi yöneten Mehmet Altuntaş ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Adana’da yaşıyorum. Bu işler burada İstanbul’dan biraz daha farklı derken Mehmet Bey ile tanıştım ve kendisi klip yönetmenliğimi üstlendi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yeni yeni başlayan klip çekimlerinde bana çok yardımcı oldu. Dönüşler iyi sayılırdı.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Sizce şarkılarınızı bağımsız olarak yayınlamak size müziğiniz adına yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet gayet özgürüm. Dilediğim gibi yazıp besteleyip dinleyicilerin beğenisine sunuyorum. Umarım herkes şarkılarımı beğeniyordur.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sıra dışı farklı sözleri klasik olmayan bir müzikle birleştirmeye çalışıyorum.

Aşk-ı Mahşer’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Tabii ki yine aynı kalitede mükemmel sözler ve müzik yolda!

Onur Gergin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk-ı Mahşer”i çeşitli dijital platformlarda bulabilirsiniz.