Röportajlar

Yeni teklisi “Bakışırım”ı dinleyicilerle buluşturan Nehir Yıkık ile bir röportaj…

Nisan ayının başarılı yeni teklilerinden birisi de, uzun zamandır kendi şarkılarını yapan, ilk önce “Kolay Değildin” ile dikkat çeken Nehir Yıkık’ın Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan “Bakışırım” teklisi oldu. Yıkık ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kolay Değildin”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Daha öncelerinde sadece kendi kendime bir hobiydi müzik benim için ama gitar öğrenmeye başladıktan sonra sürekli kendimi geliştirme isteği çok arttı ve hep bir şeyler yazıp üzerine çalışıyordum. Gitar çalmak, bir şeyler yazmak kendi özel alanıma dönüştü ve yıllarca hep böyle ilerledi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Kolay Değildin”in oluşum süreci nasıl gelişti? Kolay Değildin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müziğin bana verdiği bu mutluluğu ya da hisleri başkaları da hissettsin istedim; ama amacım asla birileri dinlesin, izlesin değildi. Sosyal medyada yeni yeni müzik ile ilgili içerik çıkarmaya başlamıştım ve insanları da kendi alanıma dahil edip farklı duygularla çevrelemek istedim. Sonrasındaki geri dönüşler yine çok güzeldi. Herkesten istediğimden daha fazla destek aldım.

Yeni tekliniz ise “Bakışırım” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Berkant Ali ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bakışırım’ın oluşum süreci aslında 2-3 yılı aşkın süredir devam ediyordu. Sözleri ve bestesi o zamandan hazırdı, elimde sadece akustik hali vardı. Sonrasında menajerim İbrahim Zoroğlu’nun önerisiyle aranjörümüz Berkant Ali ile yollarımız kesişti ve onun dokunuşlarıyla Bakışırım harika bir hale geldi.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Garaj Müzik ile de menajerim İbrahim Zoroğlu’nun yönlendirmesiyle yollarımız kesişti.

Bakışırım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bakışırım ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Aylardır şarkıyla ilgili hazırlıklarımız sürüyordu beklentilerim ve heyecanım anlatamayacağım kadar fazlaydı ama herkesin desteği ve geri dönüşleri çok tatmin edici oldu benim için.

Klibi yöneten Selin Avcı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibin oluşumu ise aslında spontane gelişti. İlk deneyimimiz olduğu için basit bir şeyler çekmek istedik ve çekimi benim için güzel anılar barındıran Cihangir’de yapmaya karar verdik. Şarkı genellikle dinleyenlere huzurlu hissettirdiği için bize de huzurlu hissettiren bir yerde çekim yaptık. Klip çekimini en yakın arkadaşım olan Selin Avcı ile beraber yaptık. Tüm müzik sürecimde benimleydi; şarkıyı çok iyi biliyordu, o yüzden klip çekimi süresince beraber çok heyecanlı bir şekilde çalıştık. Çıkan sonuçlardan çok memnun kaldık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi tanımlamak benim için çok zor aslında. Çünkü çok küçük bir yaştan beri müzikle ilgilendiğim için benim için müziğin çok fazla anlamları farklı çok fazla yönü oldu. Ama yıllardır değişmeyen tek şey müziğin bende yarattığı rahatlama hissi. Genelde kendini anlatmakta zorlanan bir insanımdır ama müzik benim için farklı bir dil yarattı ve en zorlandığım konularda bile rahatça kendimi anlatmak için bir alan yarattı bana. O yüzden huzurlu ve saf olarak tanımlayabilirim.

Bakışırım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bakışırım’dan sonra yapmak istediğim çok fazla çalışma var. Uzun süredir yazıp bir şeyler besteliyordum o yüzden elimde biriken bir sürü bestem var, onların üzerine çalışmalarımız başladı. Yakında sırasıyla sizlerle olacak.

Nehir Yıkık’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bakışırım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.