Röportajlar

Bağımsız Sahne #2 : Yeni teklisi Yoruldum’u dinleyicilerle buluşturan Layla Puliçe ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne’nin ikinci konuğu, YouTube’da dinleyicilerle buluşturduğu Gönlümün Ateşi ve Sana Sığındım ile dikkat çeken ve yeni teklisi Yoruldum ile birlikte ilk teklilerini dijital platformlardan da bağımsız bir şekilde paylaşmaya başlayan Layla Puliçe… Puliçe ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ilk iki teklinize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Küçük yaşlardan beri hep içinde olduğum bir şeydi müzik… Aileden de gelen yatkınlığım vardı tabi. Ailemde hemen hemen herkes iyi şarkı söyler. Babamın okuduğu uzun havaları dinleyerek, itinayla yazdığı şarkı sözlerini ve notlarını okuyarak büyüdüm. Daha sonra ben de şarkı söylemeyi sevdiğimi, aynı zamanda enstrüman çalmaya olan merakımı fark ettim. Lise yıllarında çok daha etkindim ve yaz tatillerimi çalışarak değerlendirip kendime bir gitar aldım. Korolarda, kurduğumuz küçük müzik gruplarında hem gitar çalıp hem de şarkı söyledim… Lise yıllarında etkindim fakat profesyonel anlamda hayatımı müzikten kazandığım dönemler üniversiteye gelir gelmez başladı. Uzun yıllar boyunca İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya gibi birçok şehirde yoğun sahne çalışmalarım oldu. Türkiye’nin bir çok önemli bar, festival, şenlik, otel organizasyonlarında yer aldım… Nihayetinde yıllardır biriktirdiğim kendi şarkılarımı müzikseverlerle buluşturma kararı aldım.

Teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle geri dönüşler çok olumlu oldu. Ses tınımın farklılığı ve müziğimdeki bu toprakların hissiyatı dinleyicide çok güzel karşılık buldu. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Yoruldum’un oluşum süreci nasıl gelişti?

-‘Yoruldum’ hem kendimi hemde bu hayatın zorluklarını göğüsleyen dünyanın her yerindeki insanları düşünerek yazdığım bir şarkı. Gerek sözlerinde, gerek müziğinde bu ortak duyduyu olabildiğince anlatmak istedim.

Düzenlemenizi ve prodüktörlüğünüzü yapan Deniz Gökhan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Deniz Gökhan ile üniversite yıllarında tanıştık. İkimizin de müziğe olan tutkusu bizi bir araya getirdi. O günden bugüne müzik yolculuğuna beraber devam ediyoruz. Benim hem müzik hayatımda hem de normal hayatta çok değer verdiğim bir dostumdur ve çok önemli bir müzik adamıdır.

Yoruldum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-‘Yoruldum’ dediğim gibi genel bir hissiyatı barındırdığı için dinleyen herkesin kendi hayatından bir şeyler bulduğu, örtüştürdüğü bir şarkı oldu. Şarkıda anlatmak istediğim ve yaşadığım duygu yoğunluğunun dinleyiciye bu şekilde ulaşıyor olması beni oldukça mutlu ediyor.

Gönlümün Ateşi’ni akustik olarak da dinleyicilerle buluşturma fikri nasıl gelişti? 

-‘Gönlümün Ateşi’ nin orijinal versiyonu enstrüman yoğunluğu fazla, melodi yönünden çok zengin olan daha mistik bir sounda sahip.  Akustik yapma fikri şarkımızı biraz daha ozanvari; yani bir sazı bir de sözü formunda yaşatmak istediğimiz için oluştu.

Teklilerinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturdunuz, herhangi bir müzik firmasıyla çalışmayı düşünüp konuyla ilgili girişimleriniz oldu mu, yoksa bağımsız olarak çıkacağınız ilk baştan belli miydi?

-En başından beri bağımsız bir müzisyen olarak çıkmayı planlamıştım. Tabii şarkılarımı yayınlamaya başladıktan sonra temasa geçen müzik firmaları oldu. Müziğe benim perspektifimden yaklaşan ve benim hissiyatımı paylaşan bir müzik firması ile de çalışabilirim ilerleyen zamanlarda. Ama şimdilik müzik yolculuğuma bağımsız bir müzisyen olarak devam ediyorum.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki farkı nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-İkisinin de olumlu ve olumsuz yanları var. Bağımsız olunca üretirken ve yayınlarken daha kendinize göre bir takvim oluşturabiliyorsunuz. Ama müzik firmaları da müziğinizi daha çok insana, daha hızlı bir şekilde ulaştırabiliyor.

Yoruldum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. Yayınlamayı istediğim daha birçok şarkım var. Şarkılarımı en kısa zamanda konserlerle ve müzik yayın organları aracılığıyla dinleyicilerimle buluşturmak için sabırsızlanıyorum. Herkese yürekten sevgilerimle…

Layla Puliçe’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Yoruldum’u tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.