Röportajlar

İlk teklisi “Kime Giderdin”i dinleyicilerle buluşturan Esra Lora ile bir röportaj…

Son dönemde alternatif sahnede dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken çalışmalardan birisi de Esra Lora’nın Ada Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Kime Giderdin” oldu. Esra Lora ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kime Giderdin’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-2 yıl çok sesli bir koroda soprano olarak yer aldım. Korodan bazı sebeplerle ayrıldıktan sonra kadın müzisyen arkadaşlarla İstanbul Kadın Orkestra’sını kurduk. Kadın özgürlüğünü, eşitliğini savunan, duruşu olan bir oluşumdu. Bir yıl boyunca çeşitli konserler verdik, bu duruşumuz itibariyle desteklediğimiz bazı organizasyonlara katıldık. Daha sonra kendi çalışmalarıma yoğunlaşmak istediğim için gruptan ayrıldım ve ilk single sürecim başladı.

Koro ve orkestra tecrübeleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çok sesli koro hem kulağı eğiten hem de büyüleyici bir şey. Klasik Batı müziği seven biri olarak bu parçaları söylemiş olmak benim için keyif verici bir tecrübe oldu. Koro ve Orkestra’da yer almış olmam müzik üretim aşamasında nelerle karşılaşacağımı bana gösterdi. Prova süreçleri de elbette müziksel anlamda eğitici oluyordu.   

Kime Giderdin’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemenizi yapan ve prodüktörlüğünüzü üstlenen Deniz Denizer ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Kime Giderdin yazılı halde 2 yıldır filan duruyordu, arada evde mırıldanıyordum. Sonra neden artık bu şarkıyı kaydetmiyorum dedim. Nasıl yapabilirim diye fikir almaya başladım. Deniz, orkestra sürecinde tanıştığım bir arkadaşım. Yine orkestranın basçısı Zeynep ile tekli fikrimi konuşurken Deniz’i önerdi. Kendisine şarkıyı dinlettim, enerjimiz tuttu, sürece başladık.

Ada Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ada Müzik’e bir mail attım. Hatta attığımı bana geri dönüş yaptıklarında menajerime söyledim. Biraz spontane oldu. Şarkıyı dinlemek için çağırdılar. Bülent Bey (Forta) ile tanıştık. Şarkıyı beğendiler ve anlaştık.

Kime Giderdin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşlerden sonra yorumladığım şarkının kendini hissettirdiği. Bazı yaraları depreştirdiği yönünde yorumlar aldım! (gülüyor) Farklı bir tarz olması da alternatif işler seven kişiler tarafından beğenildi. 

Kime Giderdin, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Evet sadece dijital platformlarda yer alıyor. İnternet çağındayız. CD’nin çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Albüm yakın zamanda düşünmüyorum. Birkaç şarkıyı daha tekli olarak düşünüyoruz. 

Kime Giderdin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkinci tekli şarkım için küçük küçük çalışmalara başladım. Yakın zamanda onu çıkarmayı planyorum. Söylemekten çok keyif aldığım eski şarkılar var. YouTube için eski şarkılardan bir cover yapmak istiyorum. Bununla birlikte yaz sonu konser vermeyi ve dinleyici ile buluşmayı planlıyorum.

Esra Lora’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Kime Giderdin’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.