Röportajlar

Yeni teklisi “Gel Yar”ı dinleyicilerle buluşturan Derya Çınar Oral ile bir röportaj…

2018’in son zamanlarında ilk teklisi ‘Canan’ ile tanıdığımız ve hem yorumuyla hem de önemli bir müzisyen kadrosunu bir araya getirmesiyle de dikkat çeken; aynı zamanda müziğin eğitiminden gelen Derya Çınar Oral ile Bi’Kuble için, geçtiğimiz haftalarda dinleyicilerle buluşan yeni teklisi ‘Gel Yar’ı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ‘Canan’ ile tanıdık sizi. Canan’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzikle olmak, müziği yaşamak ve müziğe ulaşmak, arzu ettiğim bir hedef. O yüzden bunu amatör veya profesyonelce yapmak, devam etmek isterken kısmet oldu, konservatuar okudum. Daha çok Türk Sanat Müziği üzerine ilgim ve eğitimim var. Bu konuda kendimi eğitmeye devam ediyorum. Kendi bağlarımdan da kopmadım, türkülere olan bağım canlılığını koruyor. Geleneksellik üzerine çağdaş arayışlara devam ediyorum. 

Ada Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ada Müzik’le çalışmak tabi ki bizim için büyük bir şans; çünkü Ada Müzik Türkiye’ye kaliteli müzik sunmaya çalışan bir plak şirketi. Bu konuda özellikle şarkının düzenlemelerini yapan Baki Duyarlar bizim için bu bağı kurdu. Bülent Ortaçgil ve Erkan Oğur da referans oldular. Bu yüzden onlara minnet borçluyum. 


Canan’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Eser ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eşim Fatih Oral’la istediğimiz müziği yapacak doğru kişinin Baki Duyarlar olduğunu düşündük. Kendisi kabul etti ve sayesinde de güzel bir stüdyo mesaisi tamamladık. Canan ve Gel Yar parçaları mix-mastering ile birlikte üç günde tamamlandı. Ulaşabildiğimiz insanlardan genellikle olumlu tepkiler alıyoruz. Ümit ediyorum daha fazla insana ulaştığımızda güzel tepkiler almaya devam edeceğiz. 

Düzenlemelerinizi üstlenen Baki Duyarlar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Baki Duyarlar çalışmalarını her zaman taktir ettiğim ve saygı duyduğum çok önemli bir müzisyen. Kendisinin Türk Müziği ile, aynı zamanda çağdaş müziklerle de olan bağı dolayısıyla birlikte çalışıyor olmak büyük bir şans. Eşimin Bahçeşehir Üniversitesi Caz Bölümü’nden hocası olması bize bu buluşmayı sağladı. 


Gel Yar’ın oluşum süreci nasıl gelişti?


-Gel Yar’ın sözlerini eşim flört dönemimizde bana yazmış. Bestesini de benim yanımda yaptı! (gülüyor) Parça, bu nedenle benim için çok değerli. Stüdyo sürecinde ise serbest giriş yanında doğaçlama da eklemek istediğimiz için, eserin uzun olması kaçınılmaz oluyordu. Neredeyse beş buçuk dakikaya ulaşabilecek büyüklüğünü 4 dk. 15 sn. bir süre içine toparladık.

Gel Yar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Geleneksel müzik türlerimiz yanında, çağdaş müziği harmanlayan bir yönü var gibi Gel Yar’ın. Bu yüzden de her yaş grubundan insana hitap ettiğiyle ilgili geri dönüşler alıyorum.


Her iki teklinizde kendi alanlarında usta başarılı müzisyenler de size eşlik ediyor. Bu kadronun teklilerinize katılımı nasıl gelişti?


-Hayal ettiğim bir istekti, gerçekleşmesini Baki Duyarlar sağladı. Erkan Oğur, Cem Aksel, Erdal Akyol gibi özel isimlerle çalışdığım için çok mutluyum. 


Her iki tekliniz de dijital olarak dinleyicilerle buluştu. İlerleyen zamanlarda bu tekliler CD olarak yayınlanacak mı? Bu bağlamda ileride bir albüm yapmayı düşünüyor musunuz?


-Gel Yar’ın CD olarak çıkmasına dediğiniz gibi dinleyici karar verecek. Bir albüm düşüncemiz var. Hatta şarkılar da neredeyse hazır, hepsi yeni besteler. Fakat çıkardığımız ilk iki teklinin yükünü omuzlamak ve kendi imkanlarımızla karşılamak kolay olmadı. Bu yüzden destek arayışına girmek durumundayız. Umuyorum ki aradığımız destek ve sponsorluk anlaşmasını sağlar, yepyeni şarkı ve düzenlemeleri dinleyicilerle buluştururuz.


Gel Yar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?  


-Bu formlara yakın ürün vermeye devam etmek istiyoruz.Geleneksel müziklerimiz için de ayrı planlar var. Zaman içinde kısmet olursa ortaya çıkarmak için çalışıyorum. 

Derya Çınar Oral’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Gel Yar’ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.