Röportajlar

Bağımsız Sahne #28 : İlk teklisi “Ben Bir Bulutum”u dinleyicilerle buluşturan Mert Emre Yıldız ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin yirmi sekizinci konuğu, çocuk yaşlardan beri müziğin içinde olan ve müziğin eğitiminden gelen, geçtiğimiz aylarda kendi eseri ve düzenlemesi ilk teklisi “Ben Bir Bulutum”u dinleyicilerle buluşturan Mert Emre Yıldız. Yıldız ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ben Bir Bulutum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptın? Bu konservatuvar eğitimin sana müziksel anlamda neler kattı?

-Ben Bir Bulutum’a kadar olan müzik yolculuğum, 10-11 yaşında Belediye Türk Halk Müziği korolarında ve Türkiye derecelerine kadar giden THM ses yarışmalarıyla başlayıp, profesyonel eğitim anlamında ise Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünde devam etti. Konservatuvar eğitimi ise bölümüm gereği sesimi en verimli nasıl kullanabileceğimi gösterdi ve tanıttı, sahne sanatları okumanın bir sanatçı adayı için avantajlarından faydalandığımı ve daha çok faydalanacağımı düşünüyorum. Önemli olan insanın kendisine ne kattığı, çünkü örnek olarak konservatuvar bir sistem ve verilen eğitim bölümlere göre belli. Umarım kendime kattığım ne varsa güzel bir şekilde ifade edebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdin ve Ben Bir Bulutum’un oluşum süreci nasıl gelişti? 

-5 yıl önce bestelediğim Ben Bir Bulutum’un aslında hüzünlü bir hikayesi var. Sevdiğim bir arkadaşımın babası kanser hastalığına yakalanmıştı ve sanırım yedinci ameliyatına girecekti… Zor bir durumdu… Ben de “Eğer bir baba olsaydım bu durumda evladıma nasıl bir umut sağlayabilirdim?” diye düşünerek, böyle yoğun bi hissiyatı olan bir beste yaparak, bunu da reggae tarzında düzenleyerek daha mutlu ve umutlu bir bakış açısıyla aktarmaya çalıştım. Bir tekli yayınlamaya daha doğrusu “artık” bir tekli yayınlamaya pandemi sürecinin başlaması ve okulumun bitmesiyle karar verdim, çünkü zaten senelerdir yazıyorum, üretiyorum çevremden de senelerdir “Artık yayınla parçalarını!” gibi yorumlar alıyordum. Her şeyin birden durması aslında bana güzel bir alan açtı… Krizi fırsata çeviriyorum ve buna daha devam edeceğim!

Ben Bir Bulutum’un klibinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Klibin oluşum süreci çok spontane gelişti. Tatil için Milas’a gitmiştim yakın arkadaşımın yanına, klibi çeken Ural Özçelik’de Milas’lı ve kendisiyle önceden tanışıklığımız vardı. Bir gün Ural’ı mangala çağırdık, yemek yerken “E yarın müsaitsek klibi çekeriz!” dedik ve 2 saat uyuyup bütün gün hem gezmiş hem de klibi çekmiş olduk.

Ben Bir Bulutum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Kendi imkanlarımla yayabildiğim için insanlardan aldığım tepkiler genelde beni mutlu etti, tatlı bir başlangıç yaptığımı insanlara güzel bir his verdiğime dair geri dönüşler aldım, almaya devam ediyorum.

Bununla birlikte Ben Bir Bulutum’u bağımsız olarak yayınladın ve düzenlemesini de üstlendin. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-İnsanlara daha çok ulaşıp daha çok şey anlatmak, aktarmak istiyorum tabi ki ve bunun bir süreç olduğunun farkındayım. Çalışmamın her şeyini üstlenmek beni hem geliştiriyor hem de özgür bir alan sağlıyor fakat kesinlikle zor olduğunu söylemeliyim.

Müziğini bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sence bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Bir kere daha az izleniyorsun, farkediliyorsun belki ama daha rahat hissediyorsun kendini ya da daha “kendin” gibi… Hiç müzik firmasıyla çalışmadım, belki bir gün kendi düşüncelerimi ve rahatlığımı bozmayacağım bir firmayla karşılarım, neden olmasın! Her şey vaktiyle olur.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsın?

-Daha tek parçam varken müziğimi tanımlamak istemem ama müziğimi insanlara duyurdukça tanımının insanlarda yerini bulacağına inanıyorum…

 Ben Bir Bulutum’dan sonra yapmayı düşündüğün çalışmalar var mı?

-Yapmayı düşündüğüm çok çalışmam var, İkinci teklimin üzerinde çalışıyorum bir süredir, çok arayı açmadan daha farklı bir havada buluşacağımız zamanı bekliyorum.

Mert Emre Yıldız’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ben Bir Bulutum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.