Röportajlar

Bağımsız Sahne #39 : İlk teklisi “Böyle Sevme Beni”yi dinleyicilerle buluşturan Mine Kıranda ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin otuz dokuzuncu konuğu, müziğin eğitiminden gelen ve bu doğrultuda çeşitli sanatçılara vokal yapan, korolarda yer alan ve kendi gibi müzisyen olan eşi Aytaç Budak’ın eseri “Böyle Sevme Beni”yi ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturan Mine Kıranda… Kıranda ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Böyle Sevme Beni’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Her zaman hayatımda yer alan müziğe profesyonel olarak konservatuar eğitimiyle başladım. Ayrıca bu dönemde 1990’ların sevilen isimleri Bora Gencer, Ali Güven ve Tayfun Duygulu’ya geri vokalde eşlik ettim. Tabi ki okul ve sahne tecrübeleri ile müzisyenlikte daha donanımlı bir hale geldim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Böyle Sevme Beni’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Eserin sahibi Aytaç Budak ve düzenlemenizi üstlenen Genco Arı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Zaten sevgili eşim Aytaç Budak da müzisyen; söz ve müzik yazarı. Genco Arı’yla da tanışıyorduk. Beğendiği birkaç şarkıya albüm yapacağını öğrenince biz de başvurduk ve seçildik. Süreç böylece başlamış oldu.

Bununla birlikte teklinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kendimizi ifade etme acısından tabi ki alan sağlıyor. Ama en önemlisi doğru anlaşılabilmek.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Şirketiniz PR’ınızla, basın danışmanlığınızla, menajerliğinizle ilgileniyorsa tabi ki çok daha iyi. Ama bu olanaklar yoksa, özgürce bireysel olarak seçimler yapabilmek de güvenilir ve rahatlatıcı oluyor.

Böyle Sevme Beni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda Böyle Sevme Beni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Açıkçası şu pandemi döneminde çok hızlı bir gelişme beklemedik. Bu parçayla asıl hedefimiz albüm olarak piyasaya girmekti. Bu da oldu çok şükür. Zamanla daha geniş kitlelere şarkılarımızı duyuracağımıza inanıyoruz. 

Mine Kıranda’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Böyle Sevme Beni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.