Röportajlar

İlk teklisi “Düşümdesin”i dinleyicilerle buluşturan Betül Çiçekyurt ile bir röportaj…

Betül Çiçekyurt ismini çoğu dinleyici, Bertin Yıldız & Efe Aksoy düeti “Yol Ayrımı” teklisinin Yıldız ile birlikte sözlerini yazan isim olarak tanıdı. Hali hazırda şiir ve müzik tutkusunu taze tutan Çiçekyurt, şimdi ise kendi müzik kariyerine odaklanarak alternatif tınılı ilk teklisi “Düşümdesin”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda Maltepe Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü son sınıf öğrencisi olarak lisans hayatına devam eden Çiçekyurt ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Düşümdesin’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Açıkçası küçüklüğümden beri yazmaya, üretmeye, müziğe hep ilgim vardı. Liseye giderken Ideapoe diye bir proje geliştirdim ve bu sayede şiir yazmaya başladım. Üniversitede şiir yerine şarkı sözü yazarak devam ettim. Bertin Yıldız ve Efe Aksoy’un düet yaptığı “Yol Ayrımı”nın sözlerini yazarak müzik yolculuğuma başlamış oldum ve sonrasında “Düşümdesin”i çıkardım.

Bununla birlikte Bertin Yıldız’ın Efe Aksoy ile düet yaptığı “Yol Ayrımı”nda söz yazarı olarak yer almanız nasıl gelişti? Bertin Yıldız ile yollarınız nasıl kesişti? Yol Ayrımı’ndaki söz yazarlığınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında her şey birbirine bağlıydı. Bertin ile üniversitede tanıştım ve bir gün oturup kahve içerken kendisine yazdığım şiirlerden bahsettim. Bertin de; “Aslında sen şarkı sözü de yazabilirsin, bir denesene!” dedi ve 17 yaşında yazdığım bir şiiri değiştirerek “Yol Ayrımı”na çevirdim. Sonrasında Bertin bunu çok beğendi ve beni Efe’yle tanıştırdı. “Yol Ayrımı” bu şekilde ortaya çıktı. Bertin olmasa belki şu an müzikle uğraşıyor olmazdım. Bu yüzden Bertin, hayallerimin peşinden gitmemi sağlayan, hayatımdaki en büyük şanslarımdan biri oldu. Yol Ayrımı’nın da bende çok özel bir hikayesi var ve bunu yakınlarım biliyor. İlk işim olmasına rağmen hikayesi benim için asla sıradan değil, gerçekten hissederek yazdığım şeylerdi. Gayet güzel tepkiler aldım ve inanılmaz mutlu oldum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız ve Bertin Yıldız ile bestelediğiniz “Düşümdesin”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi Yıldız ile üstlenen Kenan Berke Özer ile yollarınız nasıl kesişti?

-Söz yazmayı sevdiğim kadar müziği ve şarkı söylemeyi de seviyorum. Düşümdesin’i de çok uzun bir süre önce yazmıştım ama kendim söyleyeceğimi tahmin etmezdim. Bir gün Bertin ile stüdyoda otururken mırıldanmaya başladık ve epey hoşumuza gitti. Ben de “Bunun sözleri bana kalsın, kesinlikle ben söylemeliyim!” dedim. Stüdyo gecelerimizde olmazsa olmazımız tabii ki Kenan.. Kenan ile Bertin sayesinde tanıştım ve üçümüz otururken Kenan gitarı alıp içinden geldiği gibi çaldı, sonrasında Bertin ile birlikte düzenleme yaptılar ve ortaya böyle bir şey çıktı. Bertin’le de Kenan’la da her anlamda gurur duyuyorum, ikisine de çok teşekkür ediyorum. Müzik konusunda bana çok şey kattılar ve hep örnek oldular. İyi ki yollarımız kesişmiş.

İlk önce söz yazarı olarak yollarınızın kesiştiği Avrupa Müzik ile bu sefer tekliniz için yollarınız nasıl kesişti?

-Zaten dediğiniz gibi “Yol Ayrımı”nı da Avrupa Müzik etiketiyle çıkardığımız için öncesinde yollarımız kesişmişti. Biz de aynı şekilde Avrupa Müzik ile devam etmeyi planladık. Şarkıyı bitirince yapımcıları ile görüştük, fikirlerini aldık ve beraber çalışmaya karar verdik.

Düşümdesin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet keyifli ve enerjik bir şarkı oldu. Yaza da az kalmışken güzel bir zamanlama olduğunu düşünüyorum. Dinleyen birçok insan da aynı şeyi düşündü ve beni inanılmaz motive eden, çok güzel geri dönüşler aldım. İnsanların dinlerken eğlenebildiğini ve enerji dolu olduğunu görmek de beni çok sevindirdi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tam olarak tanımlayabileceğim bir tarzım yok henüz. Zaten söz ve müzik konusunda da kesin çizgilerim, kalıplarım yok. Çünkü bir sonraki işler bambaşka tarzlarda olacak. Bu yüzden “Müziğin her türlüsüne varız!” diyebilirim.

Düşümdesin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var. Bu daha başlangıç. Yaklaşık 1-2 ay içinde inanılmaz değişik tarzlarda çok güzel işler gelecek ve hepsinin çok iyi olacağına inanıyorum.

Betül Çiçekyurt’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Düşümdesin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.