Röportajlar

Bağımsız Sahne #93: İlk teklisi “Avare”yi dinleyicilerle buluşturan Irmak Dilek ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin doksan üçüncü konuğu, çocuk yaşlardan beri müziği severek kendi şarkılarını yazan, müziksel bir mesleki kariyeri tercih etmese de bu tutkusunu yaşatarak alternatif tınılı ilk teklisi “Avare”yi dinleyicilerle buluşturan Irmak Dilek oldu. Dilek ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Avare’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Yıllardır kendi şarkılarımı yazıyorum. Müzik küçüklüğümden beri en büyük tutkum, tüm duygularımın tercümanı. Üniversitede müzik okumamama rağmen her zaman aklımda besteler, sözler vardı. Bir an önce eve gidip müzik yapmak istedim hep. Bunun dışında piyano ve gitar dersleri aldım kısa bir süre, yeniden dönmeyi planlıyorum bakalım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Avare”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yaptığım şarkıları hayata geçirmek hep aklımda ve hayalimde olan bir şeydi. Her şarkı yazdığımda içimdeki istek daha da artıyordu ancak bu hayali gerçekleştirmem, kendimi hazır hissetmem biraz zaman aldı. Şarkıyı Aralık 2021’de yazdım. Aslında aynı altyapıda tarzı, bestesi ve sözleri ilk başta farklı bir konseptteydi. Ama içimden bir ses “Bu şarkı daha farklı olmalı, şu anki beni yansıtmalı!” dedi ve baştan yazdım şarkıyı. Ankara’da kış ayının verdiği o kasvetten ve tabiki duygularımdan yola çıkarak bu hale geldi ve Avare’yi net bir şekilde yayınlamak istediğime emin oldum.

Düzenlemenizi üstlenen Oğuzhan Akgül ile yollarınız nasıl kesişti?

-Oğuzhan Akgül (Info) Avare’nin düzenlemesini ve mix-masteringini yaptı. Yaptığı çalışmaları keyifle dinliyordum zaten, o nedenle ilk teklimi Info ile yayınlamak istedim. Kendisi de projeye inandı ve bu süreçte çok destek oldu. Info ile çalıştığım için çok mutluyum bu yüzden.

Avare ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım. Tanıdığım, tanımadığım birçok kişi şarkıyı keyifle dinlediğini söyledi. Böyle değerli geri dönüşler alınca bundan sonraki şarkıları çıkarma konusunda daha bir cesaret ve ilham geliyor. Benim için en önemli şeylerden biri de ortak hislerde buluşabilmek. Hepimiz farklı hayatlar yaşıyoruz belki ama en nihayetinde içimizdeki sevinç de hüzün de gerçek ve benzer. Bu gerçeklikle bu denli farklılığın arasında buluşabilmek ve bunu müzik aracılığıyla hayata geçirebilmek tarif edemeyeceğim kadar mükemmel bir his. Bu yüzden geri dönüşler anlamında çok mutluyum diyebilirim.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet, kesinlikle özgür bir alan sağlıyor. Bir takım mecburiyetleriniz olmadan müziğinizi dilediğiniz gibi hayata geçirmek anlamında bir konfor alanı sağladığını düşünüyorum. Tabi zorlukları da var. Her işi en ince ayrıntısına kadar kendiniz düşünmek, profesyonel adımları tek başınıza atmak vs. Bu aşama biraz yorucu olabiliyor. Ben de yeni yeni deneyimliyorum ve her gün yeni bir şey öğreniyorum diyebilirim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

-Müziğin tanımlamalar, kalıplar içerisinde sınıflandırılması hele şu dönemde çok mümkün görünmüyor, en azından bazı projelerde. Avare; pop, elektronik, dans gibi türleri bir arada bulunduruyor mesela. Genel olarak Pop ve R&B türlerinde yazdığım şarkılar çoğunlukta diyebilirim. Belli bir tarzda üretme mecburiyeti ile yol almak yerine duygulara ve o an gerçekten hissettiğim, dinlemek istediğim söze, melodiye göre ilerlemek istiyorum açıkçası. Bu yüzden net bir çizgi çekmiyorum hiçbir zaman, o şekilde üretmek de bana iyi gelmiyor çünkü. Müziğimin dinleyenlerin de hislerine hitap etmesi, onlara ilham verebilmesi benim için en güzel hediye.

Avare’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet. Birkaç şarkı var aslında ama hangisi ile ilerlemek istediğime karar verme aşamasındayım. Ona göre düzenlemeler vs. bittiğinde hemen yayınlamak istiyorum. Bu arada Avare için YouTube’a bir şarkı sözü videosu gelecek. Onun da haberini buradan vermiş olayım. Avare’yi dinleyen, seven herkese buradan tekrar teşekkür etmek isterim!

Irmak Dilek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Avare”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.