Röportajlar

Bağımsız Sahne #94: İlk teklisi “İnşallah”ı dinleyicilerle buluşturan Dilan Uslan ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin doksan dördüncü konuğu, müziksel bir mesleki kariyerle ilerlemese de okul yıllarından bu yana pek çok müziksel tecrübe edinen ve YouTube’da yorumladığı şarkılarla da tanınırken alternatif tınılı ilk teklisi “İnşallah”ı dinleyicilerle buluşturan Dilan Uslan oldu. Uslan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İnşallah’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube kanalınızda çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında kendimi bildiğimden beri şarkı söylüyorum ve her fırsatta sahnedeyim! (gülüyor) Okul konserlerinde yer aldım, yarışmalara katıldım ve kısa bir dönem sokak müziği yaptım. Bas gitar eğitimi aldığım dönemde yer aldığım grubumla cover çalmaya başlamıştık, kendi bestelerimi yapana kadar da cover üretmek benim için keyifli bir süreç olarak devam etti. Fırsat buldukça hala Instagram ve YouTube üstünden paylaşmaya çalışıyorum. Üstünde ne kadar emek harcarsam geri dönüşleri o kadar güzel oluyor!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “İnşallah”ın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Müzik dünyasında bir şekilde yer almak istediğimi uzun yıllardır biliyorum. Bir şeyler üretmek için var olduğumuzu düşünüyorum, müzik de yapmayı en iyi bildiğim işlerden biri! Bu kararı aldığım dönemde İnşallah en içime sinen şarkılarımdan biri olduğu için ona yoğunlaştık. Yurt odamda 15 dakikada yazdım, gitarla çalıp kaydettim, Bedirhan’ın da katkısıyla konu buralara geldi! (gülüyor)

Düzenlemenizi ve yayınınızı BidiBedo Studios olarak üstlenen Bedirhan Okumuş ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Bedirhan ile 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Batı Müziği Kulübü’nde tanıştık. O zamandan beri de yollarımız hiç ayrılmadı, müziğime verdiği destek paha biçilemez.

İnşallah ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Olumlu dönüşler aldım, bence kimse benden böyle bir şey beklemiyordu yayınladığım dönemde. Şarkı sevildi, melodisi ve sözleri akıllarda kaldı, daha ne isterim? (gülüyor)

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle evet. Üretim aşamasında zaman, tarz, konu kısıtlamamızın olmaması yaratıcılığımızı öldürmeyen şey oluyor. Söz yazımı, besteleme, mix/master, kapak fotoğrafı çekimi, video düzenleme, tanıtım gibi işin her adımına hakim olmak da çok eğitici bir süreç oluyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı toksik ilişkilerden, yalnızlıktan ve bir yere ait hissedememe duygusundan çok besleniyorum açıkçası. Burada da amacım bu duygulara hepimizin sahip olduğunu göstermek ve kendini dışlanmış hissedenlere bir kapı açmak. Alternatif pop şeklinde de tanımlayabilirim ama tabii! 

İnşallah’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var! Bu yıl içinde birden fazla şarkı gelebilir hatta, haberini de böylelikle vermiş olayım!

Dilan Uslan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İnşallah”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.