Röportajlar

Bağımsız Sahne #98: Yeni teklisi “İz”i dinleyicilerle buluşturan Şermin ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin doksan sekizinci konuğu, eğitim olarak Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında yetişse de sanatla olan bağını üniversite yıllarında da koparmayarak hem müzik hem de tiyatro alanında tecrübeler edinen, bu bağlamda Zahter grubuyla da bilinen, zaman içinde kendi şarkılarını da yazmaya başlayarak ilk teklisi “Dün” ile dinleyicilerin beğenisini kazanan, en son kendi eseri alternatif tınılı “İz”i dinleyicilerle buluşturan Şermin oldu. Şermin (Şermin Özlem Turhan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Dün’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda sizi tanıdığımız Zahter grubu başta olmak üzere teklinize kadar olan müziksel ve tiyatro alanındaki tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz?

-Müzik hayatıma küçük yaşlarda bağlama çalarak başladım. 2004 yılında vokalist ve enstrümanist olarak yer aldığım ve halen çalışmalarına devam eden “Zahter” halk müziği grubunu kurdum. ODTÜ yıllarında “The Company Musicals” bünyesinde müzikal tiyatro ile tanışarak birçok oyunda performans sergiledim ve en son 2019 yılında “Feniks Art” tarafından sahneye konan ve Ankara’nın en önemli tiyatro sahnelerinde oynayan İlk Randevu Müzikali’nde rol aldım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Dün”ün oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Mustafa Demireriden ile yollarınız nasıl kesişti? Dün ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk beste çalışmalarıma “Mai” müzik grubu ile başladım. O yıllardan beri çok fazla sözü ve müziği bana ait şarkı yaptım. Dün de bu şarkılardan biriydi. Mustafa ile yollarımız İlk Randevu Müzikali’nde kesişti. Mustafa müzikalin orkestra sorumlusuydu. O zamandan beri hem çok iyi dostuz hem de beraber çalışıyoruz. “Dün” farklı müzik yaklaşımlarını ortak bir paydada birleştiren bir şarkı oldu. Orijinal bir bağlama motifinin caz ve elektronik öğelerle harmanlanışı sonucu ortaya çıkan kendine özgü sound’u ve ilginç ritmik yapısıyla dinleyiciyi hem şaşırttı hem de dinleyicinin beğenisini kazandı.

Dün’ün klibini yöneten Erkan Tatoğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl

gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Erkan Tatoğlu ile de yine İlk Randevu Müzikali’nde yollarımız kesişti. Öncesinde de yaptığı işleri beğeniyle takip ediyordum zaten. Klip çekme isteğimi kendisiyle paylaştım. Erkan Abi yönetmenliğini, Hümeyra Uçan da stil ve sanat danışmanlığını üstlendi. Bakış açılarımızın birbirine çok yakın olması sayesinde tam olarak istediğim gibi sade ve niş bir iş ortaya çıktı. Buna bağlı olarak da güzel geri dönüşler aldım.

En son yine Demireriden düzenlemesiyle “İz”i dinleyicilerle buluşturdunuz. oluşum süreci nasıl gelişti?

-İz son dönemde yaptığım bir şarkı oldu. Diğer bestelerimden farklı olarak söz ve müziğin bir kısmını Mustafa’nın aranjesiyle paralel olarak yazdım ve besteledim.

İz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aldığım geri bildirimler neticesinde ilk şarkıma göre tarz olarak daha geniş bir kitleye hitap ettiğini söyleyebilirim.

İz’in klibini yöneten Ayça Gündüz ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ayça benim ODTÜ’den bölüm arkadaşım. Çok uzun yıllardır tanışıyoruz. Son birkaç yıldır dünya turundaydı aslında, Türkiye’ye döndüğü gibi ayağının tozuyla klibin kurgusunu, styling’ini, yönetmenliği ve montajını yaparak çok kısa bir sürede harika bir iş çıkardı.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii, istediğim müziği kendi istediğim zaman yapabilmek büyük bir lüks. Herhangi bir kaygım olmadığı için müziğe dair yaptığım her şeyi sadece kendim için yapıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Küçük yaşlardan itibaren bağlama çalmamın ve müzikal, opera gibi farklı türlerle ilgilenmemin müziğimin üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Bir yandan da sürekli değişen ve dönüşen bir süreç üretim. O günkü beğenilerim ve ruh halimin de etkisi büyük.

Öte yandan YouTube kanalınızda çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzisyen olup şarkı söyleyen herkes icrasını bir şekilde insanlarla paylaşmak ister. Ben de sevdiğim şarkıları yorumlayıp paylaşıyorum YouTube kanalım üzerinden. Güzel geri dönüşler alıyorum. Bir de daha sık paylaşım yapmamla ilgili geri bildirim alıyorum.

İz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, üzerine çalışıyoruz bir süredir. Yeni şarkılarımı paylaşmama az kaldı diyebilirim.

Şermin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.