Röportajlar

Bağımsız Sahne #99: Yeni teklisi “Güneş”i dinleyicilerle buluşturan Ecem Yıldırım ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne köşesinin doksan dokuzuncu konuğu, müziğin eğitiminden gelen, kendi şarkılarını yazan ve özellikle Bi Yetenek Kim vesilesiyle ismini duyduğumuz, bu doğrultuda ilk teklisi “Olmadı”yla bilinen ve en son kendi eseri alternatif tınılı yeni teklisi “Güneş”i dinleyicilerle buluşturan Ecem Yıldırım oldu. Ecem Yıldırım ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Olmadı”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-En başından beri müziğe tutkusu olan bir çocuktum. Televizyonun başına geçer yabancı şarkıları ezberler elimde bir tarakla kendi kendime söylemeye çalışırdım. En büyük tutkumun daha küçücükken bile diğer çocuklardan farklı olduğunu ailem de dahil herkes farkındaydı. 10 yaşımdayken ailemin aldığı bir gitarla büyüdüğüm yer olan Dalyan’da gitar eğitimine başladım. Çok sevdiğim bir öğretmenim vardı, ismi Sahir’di, çok güzel gitar çalardı, bana ilk ilham olan bu konuda aslında oydu. Daha sonrasında müziğe olan ilgimin fazla olduğunu anladığımızdan bunu nasıl ilerletebileceğimizi düşündük tabii o zamanlar Dalyan gibi bir yerde müzikle ilgili pek olanak olmadığı için bu yolculuğum lise bitimine kadar askıya alınmıştı. Lise yıllarım Denizli’de geçti ve lise sonda okuduğum Dil bölümünde kendime şu soruyu sordum, “İngilizce öğretmeni de olabilirsin ama gerçekten yapmak istediğin bu mu?” ve hemen Sevgili Erinç Özmen’i, canım öğretmenimi tanıdım. Sayesinde müziğe hazırlandım, emekleri ve desteği sayesinde Pamukkale Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Bu süreçte her ne kadar öğretmenlik okusam da hayalim olan müzisyen olma tutkusu çok başkaydı. Ardından sahneler almaya başladım, kendimce videolar çektim sosyal medyada paylaştım ve bir gün otururken birden kendimi beste yaparken buldum. İşte o zaman bunun tam bana göre olduğunu anlamıştım.

Kınay Production’un Bi Yetenek Kim yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz ve buradaki serüveninizi nasıl özetlersiniz?

-Bu yarışmadan aslında hiç haberdar değildim. Sevgili Alper Kayman her zaman en büyük destekçim olmuştur bu konuda. Beraber kaydettiğimiz “Olmadı” adlı şarkımı hemen Bi Yetenek Kim adlı yarışmaya göndermemi ve katılmamı istedi. Evrakları hemen halledip yarışmaya katıldım. Hiç böyle bir derece ve durum olacağını düşünmemiştim açıkçası Beste ve Ses yarışmasında Türkiye 3.’sü olduğumu duyduğumda şok geçirmiştim. Çok heyecanlıydım ve tüm sevdiklerimle bunun mutluluğunu paylaştık. Çok keyifli vakitlerdi.

Bi Yetenek Kim kapsamında ilk tekliniz “Olmadı” dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda Olmadı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Alper Kayman ile yollarınız nasıl kesişti? Olmadı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Olmadı” için o kadar güzel duygular beslemiştim ki sanırım inancım doğrultusunda böyle bir geri dönüş aldım. Şarkımı tüm çevrem çok beğendi herkes paylaştı hep destek oldular bana. Tabii ki ilk şarkı ve ilk kez isim olarak duyulduğum bir projeydi olağanüstü bir durum olmadı aşırı dinlenmeler almadım ama bir şeye emek verme duygusu benim için paha biçilemezdi o yüzden buna hiç aldırış etmedim çalışmalarıma hep devam ettim. Sevgili abim, destekçim Alper Kayman ile o zamanlar var olan gençlik grubum ile stüdyolarına gidip gelirken tanışmıştık ve düşüncelerimi ve projelerimi anlattığımda hepsine benden fazla destek olup inanmıştı. Bende emeği o yüzden çoktur. Kendisine ayrıca buradan da teşekkür etmek istiyorum, herkesin hayatında bence bir Alper Kayman olmalı.

Yeni tekliniz Kayman düzenlemesi “Güneş”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Bunun olayı biraz komik, aslında ben bu şarkıyı yapalı nerden baksak 3 sene olmuştur. Sözlerini bestesini yapmam 10-15 dakikamı aldı belki ama araya o kadar sorun girdi ki… Gerek pandemi gerek Alper abinin konser yoğunlukları bir türlü bitirememiştik. Daha sonrasında 19.08.2022 de artık Güneş’i çıkarttık.

”Güneş” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıya olan inancımız çok yüksek. Herkesin desteğini ve beğenisini almak çok güzeldi. Destek olan olmayan herkese çok teşekkür ediyorum buradan. Daha güzel gelişmeler olacaktır, buna tüm kalbimle inanıyorum.

Bununla birlikte müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Bağımsız ruhlu alternatif şarkılar yapıyorum aslında şunun gibi müzik yapıyorum demek anlamsız olur. İçimden geldiği ve ben olduğum özgün şarkılar hepsi. Zaten müzik özgünlüktür. Kaleminin seni yazması gerekir yoksa nasıl o duyguyu karşıya geçirebiliriz ki? Bunu başardığımı düşünüyorum o yüzden gayet mutluyum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ruhu olan bir oluşum kesinlikle. Orda duyduğunuz veya okuduğunuz her kelimenin bir anlamı var. Benim müziğim Ruhen ve zihnen gerçek diyebilirim.

Güneş’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sevgili Alper Kayman ile kaydettiğimiz ve kaydetmeye başlayacağımız şarkılarım hali hazırda mevcut. Önümüzdeki aylarda yeni bir tekli daha paylaşmayı düşünüyorum. Aynı zamanda çok uzak olmayan bir tarihte “Güneş” için güzel bir klip yolda diyebilirim.

Ecem Yıldırım’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Güneş”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.