Müzik

Başarılı bir geri dönüş : Özgür Kıyat – Kar Tanesi…

Özgür Kıyat’ı en son 2011 yılında ’Brass Bu İşleri’ albümü ile dinlemiştik. Şimdi ise Kıyat’ı Ahenk Müzik etiketiyle yeni bir albümde dinliyoruz : ‘Kar Tanesi’…

Düzenlemeleri Ozan Sarıboğa’nın yaptığı albümde 3 tane yeniden yorumlama, 3 tane de Kıyat bestesi bulunuyor.

İlk eser, Ruhi Su klasiği ‘Mahsus Mahal’ İstanbul Strings’in kemanları ve Sarıboğa’nın piyano ile akustik bir şekilde başlayan eserde Orta kısımda Volkan Kaplan’ın bağlaması öne çıkıyor ve Bülent Ay’ın davulu altyapıyı tamamlıyor. Ardından Ali Sultan’ın ölmez eseri ‘Yaz Gazeteci Yaz’ Erbil Doğan’ın alto saksafonu Hasan Gözetlik’in trombonu ve Cihan Tanrıverdi’nin elektrosu güzel bir uyum sağlıyor ve rock tınıları içeren başarılı bir yeniden yorumlama oluyor. Orta kısımda Tanrıverdi’nin elektrosu ve Doğan’ın saksafonu ön plana çıkıyor. Son kısımdaki vokal başarılı.

Üçüncü eser; geleneksel ‘Çay Taşı Çakmak Taşı (Ay Doğdu Batmadı Mı?) Sarıboğa’nın piyanosu, akustik gitarı ve Derya Türkan’ın istanbul kemençesi eşliğiyle başlıyor. Ay’ın davulu da altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda Gözetlik’in klarneti ön plana çıkıyor. Eseri yeniden keşfettiren başarılı bir yeniden yorumlama.  Ardından, Kıyat’ın albüme ismini veren eseri ‘Kar Tanesi’ Emre Sınanmış’ın davulu ve Kempa’nın kemanları ile birlikte İsmail Soyberk’in bas gitarı da altyapıyı tamamlıyor, başarılı bir beste ve lirik sözler ile albümün öne çıkan eserlerinden biri.

Ardından, ‘Kuzey’e’, Kıyat’ın oğluna ithaf ettiği naif bir eser, İstanbul Strings’in kemanlarının ön plana çıktığı eserde, Ozan Sarıboğa’nın melodikası ve piyanosunun Bahar Sarıboğa’nın flütü de naif yapıyı tamamlıyor. Son eser ise Nazım Hikmet’in dizelerine bir Kıyat bestesi ‘İzmirli Teğmen’ Doğan’ın saksafonu ve Tanrıverdi’nin elektrosunun Ay’ın davuluyla uyum halinde bir orkestrasyona sahip, Bahar Sarıboğa’nın başarılı vokali eseri tamamlıyor. Tam şiirin epikliğine uygun bir beste oluyor ve albüme güzel bir final oluyor.

Ozan Sarıboğa albümde ayrıca tuşlu çalgılar, akordeon ve elektro gitar eşliği ile de yer alıyor.

Başlıkta da dediğim gibi; özgün bestelerin yanında yeni bir şeyler katılabilmiş yeniden yorumlamaların yer aldığı, başarılı ve dinlenilesi bir geri dönüş albümü.