Müzik

Beklentileri fazlasıyla karşılayan sıkı bir geri dönüş albümü : Haluk Levent – Tam Bana Göre…

Haluk Levent’i en son 2014 yılında Dostane albümü ile dinlemiştik, bunun dışında 2018’de Grup Koridor’un Adımı Seninle Çıkartmışım albümüne de konuk olan Levent, bu dönemde hep müzikle iç içe oldu; bir yandan da kendisinden yeni bir albüm de bekleniyordu ve Levent’in yeni albümü, bu sefer Pasaj & Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu : Tam Bana Göre…

Albümün yapımcılığını Haluk Levent ve Risus Yapım üstleniyor. Albümün düzenlemeleri Yıldıray Gürgen (ilk 5 şarkı, 8. ve 9. şarkılar) ve Göktuğ Şenkal’a (6. 7. ve 10. şarkılar) ait. Mix çalışması Mehmet Uğur Memiş (ilk 5 şarkı, 7. 8. ve 9. şarkılar) ve Timuçin Aksuer (6. ve. 10. şarkılar) tarafından yapılmış. Mastering çalışmasında ise Dave Collins imzası var. 

İlk eser Cem Köksal’ın bir dönem sevilen Es-Es dizisi için yaptığı eseri ’Tek Geçerim’ Aslıhan Parlak’ın çellosunun, Göktuğ Şenkal’ın gitarları ve Okay Aynur’un davuluyla dengelenerek sert tınılarla başladığı eserde Levent ile birlikte Onur Aydı, Bülent Kaya, Tuğberk Yağan, Mert Erdoğan ve Yıldıray Gürgen’in vokal grubunun uyumu esere güzel bir tını katıyor. Orta kısımda Salih Korkut Peker’in distortion cümbüş solosu başarılı. Cüneyt Karayalçın da basıyla eseri tamamlıyor. Hareketli yapısıyla şarkının Levent yorumu da sevilecektir. Ardından daha önce birlikte pek çok şarkıya imza atan Ömer Faruk Güney (söz) ve Namık Nağdali’nin (müzik) bir eseri var ‘Sen Olasın’ Parlak’ın çellosu ve Elvan Kızılay’ın kemanının Melikzade’nin vokaliyle uyumuyla başlayan eserde Gültekin Kaçar’ın gitarları da yer yer öne çıkıyor. Gürkan Kömürcü de vokaliyle eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda Melikzade’nin vokali ve yaylı solo başarılı. Karayalçın’ın bası eseri tamamlıyor. Albümden öne çıkan bir eser olarak Levent’in sevilen duygusal şarkıları arasına girecektir.

Albüm, rap sanatçısı Reş’in konuk olduğu Tolga Sünter eseri ‘Giden Yolcu (Ulan Dünya) ile devam ediyor. Klavye fon ile birlikte Gürgen ve Kömürcü’nün vokallerinin uyumu eseri epik bir hale getiriyor. Gitar-bas-davul uyumunun sürdüğü eserde Şenkal’ın elektrosunun sert tınıları başarılı. Reş de rap kısmıyla esere farklı bir tını katıyor ve vokallerle dengeleniyor. Sırada bir Ercüneyt Özdemir eseri ‘Vicdan’ var. Kaçar’ın gitarlarıyla akustik bir şekilde başlayan eserde Levent de vokaliyle eserin duygusunu destekliyor. Kömürcü ve Melikzade’nin vokalleri de eseri destekliyor ve bu bağlamda aynı uyumu sürdürüyor. Klavye solo da eseri sonlandırıyor. Albümden öne çıkan bir başka başarılı eser.

Sıradaki eser, bir başka Sünter eseri ‘Acılar Ve Zaman’ Anıl Şallıel, Anıl Gözetlik ve Atakan Gözetlik’in nefeslileri ve Tevfik Kulak’ın trompetinin öne çıktığı ve zenginleştirdiği eserde gitar-bas-davul uyumuyla birlikte Kömürcü de yer yer vokaliyle öne çıkarak Levent’in vokaliyle dengeleniyor ve eserin hareketli yapısını destekliyor. Son kısımda Aynur’un davulu öne çıkarak enstrümanlarla uyumunu sürdürüyor. Ardından Haluk Levent’in yıllar önce ’Şehit (Bazı Günler)’ isimli eserini okuduğu Fikri Karayel’in bir eseri ‘Kendime Göre’ var. Şenkal’ın gitarları ve Gündem’in yaylılarının uyumuyla başlayan eserde davulda bu sefer Ozan Demir yer alıyor ve gitar-yaylı uyumunu destekliyor. Kömürcü de vokaliyle eserin duygulu yapısına katkı sağlıyor. Ayrıca albüme ismini veren ‘Tam Bana Göre’ cümlesi de bu eserden alınma. Orta kısımda Gürkan Çakmak’ın ney solosu başarılı ve Şenkal’ın basıyla birlikte altyapıyı tamamlıyor. Bununla birlikte klavye de esere 1980’ler tınıları katıyor. Levent’in kendine özgü güçlü vokalinin de aynı kaldığını gösteren eserlerden biri.

Sırada, bir başka Namık Nağdeli eseri ‘Al Senin Olsun’ var. Şenkal’ın gitarları ve Demir’in davulu ile başlayan eserde klavye eşliği aynı 1980’ler tınılarını koruyor ve Kömürcü’nün geri vokali eseri güçlendiriyor. Şenkal’ın bası da yer yer öne çıkıyor. Ardından, Karayel’in ‘Hayal Edemezsin’ albümünde de yer alan ‘Morg’ geliyor. Kömürcü’nün vokalinin ön plana çıkıp Kaçar’ın gitarları ve klavye-yaylılar ile dengelendiği eserde davul-bas uyumu başarılı. Levent de başarılı bir şekilde eseri kendi yorumuna uyarlıyor ve eser Levent yorumuyla da sevilecektir.

Son iki eserden biri, Levent’in yıllar önce çalıştığı bir diğer müzisyen Akay Ertit’in ‘Yarın Yok’u oluyor. Şenkal’ın gitarlarının önde olduğu ve Aynur’un davuluyla dengelendiği eserde Şenkal gitar icralarındaki başarısıyla bir kez daha dikkat çekiyor. Kömürcü de aynı şekilde vokaliyle eserin duygusunu güçlendiriyor. Karayalçın da basıyla eseri tamamlıyor. Albümden sevilecek bir diğer çalışma. Son eser ise Gözde Ural eseri ‘Hoyrat’ Ali Yılmaz’ın tarcüşüyle başlayan eserde vokaller de (M. Boray Altunay, Dikris Baltaoğlu, Emre Aylanç, Zeynep Eylül Üçer ve Gözde Ural) eserin canlı yapısını desteklerken, Selim Bölükbaşı’nın bağlaması da esere bir Anadolu Rock tınısı katıyor. Gündem’in yaylıları ve Demir de davuluyla eseri desteklerken Şenkal’ın gitarları ile birlikte bası da tarcüş ve bağlamayla uyumlu ilerliyor. 

Levent’in yeni albümü, hem yeni eserler hem de bilinen eserlerin Levent’çe uyarlanması ile beklentileri fazlasıyla karşılayan sıkı bir geri dönüş albümü oluyor.