Müzik

Beşköylü’nün sevdası : Beşköylü Adem Ekiz – Hartama…

Karadeniz müziğinin başarılı isimlerinden biri olan Adem Ekiz, özellikle Selanik’ten İstanbul’a Köprü albümüyle hala ilgi görmeye devam ederken, son albümünü yıl içinde Güvercin Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : ‘Hartama’…

Albümün düzenlemeleri Tolga Genç’e, yönetmenliği İlhan Yüce’ye ait.

İlk eser bir İlhan Yüce eseri ‘Yüreklerum Yarali’ elektronik ritm ve Ömer Aslan’ın perküsyonu ile başlayan hareketli eserde Umut Ayvaz’ın kemençesi öne çıkarken Sezgin Yaman’ın bağlaması da ekleniyor. Aşkın H. Kaya’nın bası altyapıyı tamamlarken, Onay Şahin ve Onur Atmaca’nın vokalleri de eseri güçlendiriyor. Bu bağlamda Karadeniz müziğinin başarılı sanatçılarının birbirine desteğinin de güzel bir örneği oluyor. Ardından bir başka Yüce eseri ‘Korkma Sevduğum Korkma’ geliyor, Esere yine bir başka başarılı Karadeniz müziği sanatçısı Zeynep Başkan konuk oluyor. Selahattin Güzelel’in gitarları ve Tolga Genç’in klavyesine elektronik ritmlerle birlikte Ayvaz’ın kemençesi ve Aslan’ın perküsyonunun eklendiği eserde Başkan da vokaliyle esere güzel bir renk katarken Ekiz ile uyumlu bir düet performansına imza atıyor. Kaya’nın bası da altyapıyı tamamlıyor. 

Üçüncü eser, Yüce’nin dizelerine İsmail Türüt bestesi ‘Karadur Gözi Kaşi’ Ayvaz’ın kemençesi ve Güzelel’in gitarlarına eklenen elektronik ritm ile dengelenen hareketli eserde Kaya da basıyla eseri tamamlıyor. Esprili sözleriyle de ilgi çekecek çalışma, Karadeniz eğlencelerinde de yer alacaktır. Ardından Yüce dizelerine Cemal Kadir Kaya bestesi ‘Ah Puli’m’ Güzelel’in gitarı ve Kaya’nın basıyla başlayan esere Ayvaz’ın kemençesi de ekleniyor ve Aslan’ın perküsyonu da eserin duygulu yapısını destekliyor. Albümden öne çıkan başarılı bir eser. 

Albüm, Ekiz’in sözlerini yazıp Türüt ile bestelediği ‘Bir Sevdam Var’ ile devam ediyor, Güzelel’in gitarı ve Yaman’ın bağlamasına, Ayvaz’ın kemençesinin eklenmesiyle başlayan eserde Aslan da davuluyla esere coşku katıyor. Kaya da basıyla eseri tamamlıyor. Spn kısımda Genç de piyanosu ile dahil oluyor. Ardından Yüce’nin dizelerine Ekiz bestesi ‘Sevdim Bir Şehir Kızı’ Ayvaz’ın kemençesi ve Güzelel’in gitarı ile başlayan hareketli eserde Kaya da basıyla eseri destekliyor. Aklılda kalıcı müziğinin yanı sıra sözleriyle de dinleyicinin ilgisini çekecek olan eserde Aslan da perküsyonuyla yer alıyor. Son kısım Ayvaz’ın kemençe solosu başarılı ve Ekiz de vokaliyle eseri destekliyor.

Sıradaki eser bir Ekiz bestesi ‘Gaybana Bu Sevdaluk’, Güzelel’in gitarı, Ayvaz’ın kemençesi ve Aslan’ın perküsyonunun uyumuyla başlayan eserde Yaman’ın bağlaması da Kaya’nın bası ile eseri tamamlıyor. Bununla birlikte Genç’in klavyesi de vokallerle birlikte eseri destekliyor.

Sırada art arda iki tane eserin sözleri Yüce’ye, müziği Ekiz’e ait: ‘Sana Hakkım Helal Değil’ Ayvaz’ın kemençesi ve Güzelel’in gitarına Aslan’ın perküsyonu ve Kaya’nın bası dahil olarak eserin duygulu yapısını destekliyorlar. Vokaller de eseri güçlendiriyor. Karadeniz slowlarını sevenlere güzel bir yeni eser. Ardından ‘Yar Yar’ Ayvaz’ın kemençesi ve Aslan’ın perküsyonuna Sinan Sami’nin kavalının eklendiği hareketli eserde Kaya’nın bası da Güzelel’in gitarıyla eseri tamamlıyor. 

Albüm, Ekiz’in bir Rumca bestesiyle devam ediyor: ‘Puli’m To Sevdalukis (Sevdalı Kuşum)’ kemençe-ritm-bas uyumuyla başlayan eserde Ekiz’e Zeynep Başkan eşlik ediyor ve ikili yine başarılı bir düete imza atıyor. Ekiz’in Rumca çalışmalarını sevenlerin de beğeniyle dinleyeceği bir eser olacaktır.

Albümün son iki eseri, art arda iki Yüce eseri ‘Yüreğim Efkarlandi’ Ayvaz’ın kemençesi ve Sami’nin kavalına elektronik ritm ve Kaya’nın basının eklenmesiyle başlayan eserde vokaller de eserin hareketli yapısına katkı sağlıyor. Ardından ‘Kuru Ağaca Benzer’ Güzelel’in gitarları ile başlayan esere Ayvaz’ın kemençesi eklenirken Kaya’nın bası ve Aslan’ın perküsyonu da dahil olarak eserin duygulu yapısını destekliyorlar. Vokaller de eseri tamamlıyor.

Ekiz, hem kendi besteciliği ve hem de albümde yer alan bestelerle yakaladığı uyum ile, Genç ve Yüce başta olmak üzere pek çok müzisyenin emeğiyle, düet ve vokallerin katkısıyla diğer albümleri gibi sevilecek sevda şarkılarının hakim olduğu bir albüme imza atmış.