Müzik

Bir başkadır Azeri aşk şarkıları : Azerbaijan Love Songs…

Nazende Sevgilim, Yalgızam Yalgız, Alagözlü Yar… ve bu şarkılar gibi pek çok Azeri kökenli şarkı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de severek dinlendi, bütün müzik türlerinde yorumlandı ve her biri ayrı bir klasik haline geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Ahenk Müzik etiketiyle piyasaya sunulan, Ozan Sarıboğa ve Utku Barış Andaç’ın birlikte yaptığı ‘Azerbaijan Love Songs’ bir yandan bu şarkılardan ilk akla gelebilecek şarkıları bir araya toplarken, çeşitli Azeri operetlerinden de şarkılara yer vererek, dinleyicilere benzersiz bir 79 dakika yaşatıyor (Bir CD’nin 80 dakika olduğunu ve CD’de sadece 1, hatta 30 saniye yer kaldığını düşündüğümüzde, ne kadar üzerine çalışılmış ve arşivlerde yer almayı hak eden bir çalışma olduğunu da görebiliyoruz.)

Diğer yandan Ozan Sarıboğa piyanoda, Utku Barış Andaç ise kemanda bu eserleri layıkıyla seslendirerek dinleyicilere sunuyor. Albümde iki eser haricinde tüm düzenlemler Sarıboğa & Andaç imzalı.

Albüm temelde enstrümantal bir albüm olmasına rağmen (finalde ‘Sene De Galmaz’ın Bahar Sarıboğa yorumu dışında) tüm şarkıların sözleri ve söz yazar bilgileri de yer almış; ki enstrümantal albümlerde sadece bestecinin ismini gördüğümüzden dolayı bu durum gayet güzel düşünülmüş.

Albüm, Zeynel Cabbarzade & Tofiq Quliyev imzalı ‘Gemgin Mahnısı’ ile açılıyor, Seid Rustemov’un anonim sözlere bestelediği ‘Getme Getme’, Zakiye Allahverdiyeva & Aygun Semerzade çalışması ‘Dut Ağacı’ ile devam ederken, pek çok sanatçıdan da dinlediğimiz ve albümde S. Aleskerova’nın piyano düzenlemesi ile gayet başarılı bir tat yakalanılan ‘Alagözlü Yar’, Fikret Amirov’un ‘Gözelim Sen Sen’, Yusuf Hesenbey & Rauf Hacibey çalışması ‘Saçlarına Gül Düzüm’ ve yine pek çok sanatçı tarafından seslendirilen ve albümde hem enstrümantal hem de sözlü yorumuyla yer alan ve ilk kez Reşid Bahbudov tarafından 1957’de Moskova’da düzenlenen Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde seslendirilip o dönemin en popüler şarkılarından biri haline gelen Tofiq Guliyev & Rasul Rza klasiği ‘Sene De Galmaz’, Zakire Allahverdiyeva & Aygun Semerzade klasiği ‘Laçın’ ve anonim ‘Küçelere Su Serpmişem’in ardından, 1955 yılında çekilmiş olan ‘Görüş’ filmi için bestelenip filmde Şövket Elekberova tarafından seslendirilen Zeynal Cabbarzade & Tofiq Quliye çalışması ‘Akşam Mahnısı’, Islam Seferi & Cihangir Cahangirov çalışması ve albümde Cahangir Cahangirov’un kendi düzenlemesiyle yer alan ‘Uzun Geceler’ ile devam ederken, ilk akla gelen birkaç Azeri eserden biri olan Islam Seferli & Andrey Babayev klasiği ‘Nazende Sevgilim’ gayet başarılı bir aranje ile yer alıyor.

Yine bir başka Azeri klasiği ‘Ay Gız’ın ardından 1913 yılında sahneye konan, Azerbaycanlı önemli bestecilerden Üzeyir Hacıbeyov’un bestelediği romantik komedi formunda yazılan 4 perdelik meşhur Azeri opereti ‘Arşın Mal Alan’dan ‘Gülçehre’nin Aryası’ ve ‘Veli Ve Telli’nin Düeti’ ile devam ediyor. Özellikle bu başarılı opereti insanların merak edip araştırması bakımından da gayet güzel düşünülmüş iki şarkı. Ardından, yine birçok sanatçıdan dinlediğimiz Süleyman Rüstem & Rauf Hacıyev klasiği ‘Gülebilmez Gülüm Bahar Sensiz’, Resul Hemzetov & Qulu Esgerov klasiği ‘Eziz Dostum’ ile devam eden albüm, Zeynal Cabbarzade & Cahangir Cahangirov  klasiği ‘Alagöz’ ve yine bir başka anonim klasik ‘Görmüşem, Sevmişem’in ardından, aynı zamanda Ozan Sarıboğa’nın ablası olan ve birlikte pek çok projeye imza attığı Bahar Sarıboğa’nın başarılı bir şekilde yorumladığı ‘Sene De Galmaz’ ile sona eriyor.

Bir dipnot : Bu arada Bahar Sarıboğa’nın yine Ahenk Müzik etiketiyle 2 Nisan’da ‘Gulo’ isimli bir tekli çalışması da dinleyici ile buluşacak.

Albüm, Azeri aşk şarkılarının o naif yapısını bir kez daha dinleyiciye başarılı icralarla gösteriyor ve başlıktaki gibi ‘Bir başkadır Azeri aşk şarkıları’ dedirtiyor…