Müzik

Bir ‘sevgi’ albümü : Tülin Sarıbay – Ah…

Tülin Sarıbay’ı ilk olarak 2015 yılında Abhazca dilinde yaptığı albümü ‘Rada’ ile tanımıştık. Sarıbay bu albümüyle Abhaz kültürüne başarılı bir katkıda bulunmuştu. Şimdi ise Sarıbay’ı ilk albümde olduğu gibi MC Müzik Yapım etiketiyle tamamıyla kendi bestelerinden oluşan ikinci albümü ile dinliyoruz : ‘Ah’…

Albümün aranjörlüğünü Cem Sait Arslanturnalı üstlenirken, ‘Sevgi Çiçeği’ ve ‘Dayanamam’ eserlerinin enstrümantal versiyonlarının aranjörlüğünü Nelı Aptsıaurı üstleniyor.

İlk eser, albümün ilk klip eseri olan ’Sevgi ÇiçeğiAdnan Karaduman’ın kemanıyla başlayan eserde Mehmet Yöntem’in gitarı öne çıkıyor. Cem Sait Arslantunalı’nın davulu da altyapıyı başarılı bir şekilde tamamlıyor. İsmet Kızıl da perküsyonuyla esere renk katıyor. Orta kısımda Mahir Kesgin’in soprano saksafon solosu başarılı. Sözlerin lirikliğiyle de dikkat çeken duygulu bir eser. Albüme güzel bir açılış oluyor.  Ay Menim GülümKaraduman’ın kemanı ve Emre Hepdeniz’in viyolonselinin Arslantunalı’nın davulu ve Yöntem’in gitarıyla uyumlu bir birliktelik gerçekleştirdiği eserde nakarat kısmında Mirza Başara tarıyla esere başka bir boyut katıyor ve orta kısımda Murat Savaş duduğu ile dahil oluyor. Son kısımda Arslantunalı, Serpil Acar, Pınar Duman ve Mehmet Evis vokalleri ile eseri güçlendiriyorlar. Eser sanki 1970’lerde yapılmış gibi bir naifliğe sahip.

Sırada, albüme ismini veren eser ‘AhKızıl’ın perküsyonu ve Hepdeniz’in viyolonselinin ön planda olduğu, vokallerin de altyapıyı tamamladığı ve Karaduman’ın kemanının da yer aldığı, orta kısımda Argun Erişçi’nin basının Yöntem’in gitarıyla birlikte dahil olduğu, albümü hareketlendiren bir eser. Ardından ‘BeklemekGökhan Özkan’ın akordeonunun ön planda olduğu, Kızıl’ın perküsyonunun da Arslantunalı’nın davuluyla dengeli ilerlediği, Karaduman ve Hepdeniz’in yaylılarının da altyapıyı tamamladığı bir başka duygulu eser. Orta kısımda vokaller de esere katkıda bulunuyor.

Beşinci eser, Yunus Emre dizelerine bir Sarıbay bestesi ‘Aşk’, gitar-davul-perküsyon uyumuna Savaş’ın ney solosunun dahil olduğu eserde vokaller de eserin tasavvufi havasını güçlendiriyor; Karaduman ve Hepdeniz’in yaylıları altyapıyı tamamlıyor. Albümden öne çıkan başarılı eserlerden biri. Ardından sözleri Gülçin Koç’a ait bir Sarıbay bestesi ‘GidiyorumKesgin’in flütünün ön plana çıktığı, gitar ve yaylıların Arslantunalı’nın davulu ve Kızıl’ın perküsyonu ile uyumlu birlikteliğiyle ritm bakımından biraz daha Batılı bir kalıba sahip, Lounge türüne de göz kırpan başarılı bir orkestrasyona sahip. Vokaller de eserin bu yapısını destekliyor.

Albüm, ‘Neredeydin’ isimli eser ile devam ediyor, Özkan’ın akordeonun ön planda olduğu, Yöntem’in gitarının da eşlik ettiği ve yaylılar ile Kızıl’ın perküsyonunun da dahil olduğu, Arslantunalı’nın davulu ile tamamladığı bir başka duygulu eser, yaylı kompozisyonu akılda kalıcı ve başarılı olmuş. Ardından ‘DayanamamKesgin’in flütü ile başlayan, perküsyon-davul-yaylı uyumuna Yöntem’in elektrosunun da eklendiği, Erişçi‘nin basının altyapıyı tamamladığı, Sarıbay’ın içten yorumunun eserin duygusunu güçlendirdiği, ara ara vokallerin de yer aldığı, akılda kalıcı nakaratıyla dinleyicinin zihnine yerleşecek, albümden ön plana çıkan bir başka başarılı eser.

Sıradaki eser, Yunus Emre’nin dizelerine bir başka Sarıbay bestesi ‘Aşkın ElindenSavaş’ın neyinin Arslantunalı’nın davuluyla uyumuyla başlayan, yaylıların ve Yöntem’in gitarı ile devam eden ve Kızıl’ın perküsyonunun da ara ara güzel bir renk kattığı, albümü hareketlendiren bir başka eser, orta kısımda Savaş duduk solosuyla ön plana çıkıyor. ardından ‘SevinçÖzkan’ın akordeonu ile Kesgin’in flütünün ön plana çıktığı, gitar ve yaylıların güzel bir renk kattığı, perküsyonun ve davulun dengeli bir birliktelik gösterdiği eser, albümden ilerleyen zamanlarda sevileceğini düşündüğüm, dinleyiciye mutluluk veren hareketli bir eser.

Şimdi ise albümün en özel çalışmalarından biri, sözleri Fatih Ultan Kar’a ait bir Karabay bestesi ’Kazım İçinKazım Koyuncu’ya içten ve duygulu bir ağıt niteliğinde, Hepdeniz’in viyolonseli ve yaylıların Aptsiauri’nin piyanosuyla dengelendiği, vokallerin de eserin duygusuna katıldığı, sözleriyle Koyuncu’nun yaptıklarını ve ardından insanların duygularını anlatan ve orta kısımda Özkan’ın akordeon solosunun güzel bir renk kattığı, Arslantunalı’nın davulunun desteklediği eser, aynı zamanda albümün ikinci klip eseri oldu.

Sırada, ‘Sevgi Çiçeği’ ve ‘Dayanamam’ın art arda enstrümantal versiyonları var. ‘Sevgi ÇiçeğiAptsiauri’nin solo piyanosuyla yer aldığı başarılı bir enstrümantal yorum. ‘Dayanamam’ ise Aptsiauri’nin piyanosuna Karaduman’ın kemanının eşlik ettiği bir başka akustik enstrümantal yorum olarak yer alıyor. Her iki enstrümantal çalışma da eseri yalın halleriyle dinleyiciye sunuyor.

Son eser ‘Bitanem’ klavye altyapının olduğu akustik ve kısa bir eser olarak yine albümdeki lirik havayı devam ettirerek albüme güzel bir final oluyor.

Albümde ayrıca Karaduman viyolasıyla da eşlik ederken, Mesut Kurt kemençesi ile, Hasan Önder de uduyla eserlerde yer alıyor.

Başlıkta da belirttiğim gibi, Bir sevgi albümü bu, sevdiklerimize, kaybettiklerimize, hiç bir zaman vazgeçemediklerimize… Sarıbay’ın kendine özgü bir üslupla yazdığı sözleri ve besteleri, içten yorumu ve Arslantunalı’nın başarılı orkestrasyonları ve usta müzisyenlerin icraları ile birleşince, kendi alanında yılın en başarılı çalışmalarından biri ortaya çıkmış.