Müzik

Bitmeyen sevdalara adanmış bir ilk albüm : Belma Sera – Belmaca…

Uzun yıllardır müzikle iç içe olan ve eşi Tayfun Atabey ile de Kıbrıs / Girne’de müzik yaşantısına devam eden Belma Sera (Belma Atabey) ilk albümünü 2019’un ortalarında Esen Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Belmaca…

Kıbrıs’ta Stüdyo Gelişim’de kaydedilen albümün düzenlemeleri Niyazi Nasıfoğlu ve Mehmet Ali Akçal imzası taşıyor.

Albüm, Tayfun Atabey eseri ‘Gülümserim Ama Akar Gözlerim’ ile açılıyor. Selçuk Orakçı & Ramazan Orakçı ve Taner Şah’ın kemanlarıyla başlayan eserde klavye ve elektronik ritmler piyano ile öne çıkarak eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda yaylıların uyumu başarılı. Ardından Belma Atabey eseri ‘Dünya Temiz Aşklara Hasret’ elektronik ritm-klavye uyumunun kattığı hareketli yapıyla başlayan eserde Tayfun Atabey ile Alper Karabacak’ın saksafonları öne çıkıyor ve klavye esere 1980’ler tınıları katıyor. Tayfun Atabey ve Niyazi Nasıfoğlu’nun geri vokalleri de eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Tayfun Atabey’in rap kısmı esere farklı bir renk katıyor.

Sırada, Belma & Tayfun Atabey ortak çalışması-düeti ‘Dimitri Ve Angelika’ var. Elektronik ritm ve akordeon ile başlayan eserde Costas Tsadiotis’in buzukisi öne çıkıyor. Sözleriyle de dikkat çeken bir eser olarak uyumlu bir düet performansı gerçekleştiriyorlar. Ardından Belma Atabey eseri ‘Çözüm Kaçmak’ var. Klavye kemanlar ile başlayan eserde Mehmet Ali Akçal’ın gitarı öne çıkarak eserin duygulu yapısını destekliyor ve geri vokaller ile perküsyon da dengeleniyor. Orta kısımda saksafon solo başarılı. Akçal’ın elektrosu esere rock tınılar katıyor ve Nasıfoğlu’nun bası da eseri tamamlıyor. 

Albüm, sözleri Belma Atabey’e, müzikleri ise Belma & Tayfun Atabey ortak çalışmasına ait olan iki eserle devam ediyor; ilk önce ‘Bugün Senin Doğum Günün’ Akçal’ın gitarlarının uyumu ve elektronik davul-bas ile başlayan eserde çift ses vokal de eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda elektro solo başarılı. Saksafonlar da eseri tamamlıyor. Albümden öne çıkan eserlerden biri. Ardından bir Belma & Tayfun Atabey düeti ‘Kalsam’ Tayfun Atabey’in vokaliyle başlayan eserde Belma Atabey de Akçal’ın klasik gitarıyla dahil oluyor. Klavye-bas-elektronik ritmlerin de eklenmesiyle eser hareketleniyor ve Belma Atabey de güçlü vokaliyle eserin canlı yapısını destekliyor. Çift ses vokal de tiyatral yorum kısımlarıyla birlikte eseri tamamlıyor. 

Sıradaki eser, Bülent Fevzioğlu sözlerine Turgay Salim Hoşsöz bestesi ‘Sarmaşık’ elektronik ritm-klavye-gitar uyumuyla başlayan eserde yaylılar da eseri bas ile destekliyor. Geri vokaller de eserin canlı yapısını tamamlıyor. Nakaratıyla akılda kalan bir eser. Ardından sözleri Tayfun Atabey’e, müziği ise Belma Atabey’e ait olan ‘Bir Mevsim Bekliyorum’ klavye fon ve Tuncay Günüç’ün kanun solosuyla başlayan eserde klavye-bas da eseri desteklerken elektronik ritm de İbrahim Baysal’ın klarnetiyle dahil oluyor. Kanun ve klarnet de eserin duygulu yapısını destekliyor. Geri vokaller de eseri tamamlıyor.

Sırada, Belma Atabey eseri ‘Babama’ Akçal’ın elektrosunun öne çıkarak rock tınılar kattığı eserde klavye-ritm-bas da yer yer öne çıkarak geri vokallerle birlikte eserin duygusunu destekliyor. Son kısımdaki tiz vokaller ve bağlama solo başarılı. Ardından Tayfun Atabey sözlerine Belma Atabey bestesi ‘Gün Başlasın’ gitar-klavye-ritm ile başlayan hareketli eserde çift ses vokal de eseri canlı tutuyor. Orta kısma doğru klavye solo esere 1980’ler tınıları katarken orta kısımda piyano-elektronik davul uyumu esere caz tınılar katıyor ve kanun da dahil olarak eseri tamamlıyor. 

Albüm, art arda iki Belma Atabey eseriyle devam ediyor, ilk önce ‘Geceler Sana Kalsın’ elektronik davul ve klavye ile başlayan eserde gitar-ritm uyumu esere geri vokaller ve çift ses vokaliyle birlikte latin tınlar katıyor. Orta kısımda akordeon solo başarılı ve bas da eseri tamamlıyor. Ardından ‘Geri Dönmem’ keman solo ile başlayan eserde elektronik ritmler de kanun ile birlikte dahil oluyor. Klavye ve yaylılar bas ile birlikte eserin duygusunu destekliyor. Çift ses vokal de eserle dengeleniyor. Sonda şiir kısmı başarılı. Albümden öne çıkan bir diğer eser.

Son iki eserden ilki, Tayfun Atabey eseri ‘Şeftali Çiçeği’ keman solo ve gitarın öne çıktığı eserde perküsyonlar da klavye-akordeon ile birlilkte eserin canlı yapısını destekliyor. Buzuki de çift ses vokal ile birlikte eseri güçlendiriyor. Orta kısımda klavye kanun da dahil oluyor ve bas da eseri tamamlıyor. Son kısımda buzuki-keman sololar başarılı. Son eser ise ‘Şeftali Çiçeği’nin club versiyonu oluyor. Elektronik ritm-klavye ile başlayan ve hareketlenen eserde çift ses vokal de eseri klavye-akordeon ile destekliyor. Orta kısımda saksafon solo-perküsyon uyumu başarılı. 

Belma Sera, ilk albümüyle hem besteciliği ve yorumuyla hem de başarılı bir müzisyen kadrosuyla bitmeyen sevdalara adanmış başarılı bir ilk albüme imza atıyor.