Müzik

Caz için yeni müziksel fikirler ve güçlü adımlar : Güç Başar Gülle – Reverse Perspective…

Güç Başar Gülle… Müziğin teorik bağlamında Türk müziği, caz ve klasik batı müziği gibi pek çok müzik türündeki başarılı çalışmalarıyla tanınan müzisyenlerden Gülle, hem solo, hem de çeşitli müzisyenlerle yer aldığı albümlerle dinleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Şimdi ise Gülle, beste-düzenleme ve gitarda kendisinin, tenor-soprano saksafonlarda Tamer Temel, davulda Cem Aksel ve kontrbasta Apostolos Sideris’in yer aldığı yeni albümünü TMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : ‘Reverse Perspective’…

Albümün prodüktörlüğünü Gülle, başarılı müzisyen Cem Çatık ile birlikte üstleniyor. Çatık, aynı zamanda İTÜ MIAM Dr. Erol Üçer stüdyosunda kayıt ve mix çalışmasını üstlenirken, Babajim İstanbul Studios & Mastering’de yapılan mastering çalışmasında ise Pieter Snapper imzası var.

Albümü, matematik sanatını sevdiren babasına adayan Gülle, temel armoninin doğrusal perspektifine, doğrusal bakış açısıyla sınırlanan materyali daha geniş duymak amacıyla albümün ismindeki gibi tersten bir perspektifle bakıyor. 

İlk eser, Gülle’nin unutulmaz caz sanatçılarından Charles Parker’a atıfta bulunduğu ‘Parker’s Tappings’ Tamer Temel’in saksafonunun ön planda başladığı eserde Cem Aksel’in davulu da eserin hareketli havasını destekliyor. Güç Başar Gülle’nin gitarının altyapıyı güçlendirdiği eserde Apostolos Sideris’in kontrbası da altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda ise Gülle gitar solosuyla öne çıkıyor ve Sideris’in kontrbasıyla dengeleniyor. Son kısımda ise Sideris’in kontrbası ve Aksel’in davulu bir atışma halinde ilerliyor. Aksel’in davul atakları başarılı ve finalde Aksel de gitarıyla öne çıkarak finali yapıyor. 

Ardından ‘Light & Shade’ kontrbas-davul birlikteliğiyle başlayan ve tempoyu biraz daha yavaşlatan eserde Temel’in saksafonu ön planda başlıyor ve Gülle de gitarıyla önce eklenirken orta kısma doğru öne çıkıyor ve gitar solosu esere ayrı bir canlılık katıyor. Orta kısım ise bir gitar-saksafon atışması şeklinde ilerlerken kontrbas-davul da altyapıyı güçlendirmeye devam ediyor. Son kısımda ise Sideris’in kontrbası öne çıkıyor ve Gülle de gitarıyla kontrbası destekliyor. Temel’in saksafonuyla yaptığı glisandolar da esere güzel bir tını katıyor ve esere akılda kalıcı bir final imza atıyor.

Albüm ‘Silent Steps’ ile devam ediyor. Sakin bir havada Temel’in saksafonunun başlattığı ve Sideris’in kontrbasıyla dengelenen eserde Temel’in saksafon solosu başarılı. Solo sonrası Gülle de gitarıyla dahil olarak altyapıyı güçlendiriyor. Aksel’in davulu da bu sakin havayı destekliyor. Orta kısımda ise Gülle gitarıyla öne çıkarken Sideris de kontrbasıyla Gülle’nin gitarını desteklerken Aksel’in davulu yer yer öne çıkmaya başlıyor. Son kısımda ise Temel’in saksafonu öne çıkarken aynı sakinlikte sonlanıyor. Sırada, albüme adını veren ‘Reverse Perspective’ var. Temel’in saksafonu ve Gülle’nin gitarının uyumuyla başlayan ve albümü biraz daha hareketlendiren eserde Aksel’in davulu da ataklarıyla yer yer öne çıkarken Sideris’in bası da altyapıyı güçlendiriyor. Orta kısımda Temel’in saksafon solosu başarılı ve dinleyiciyi şaşırtacak sürprizlerle dolu ilerliyor. Son kısımda ise Gülle’nin gitarı Sideris’in kontrbası bir atışma halinde ilerlerken Aksel de davuluyla bu canlı havayı destekliyor ve finale doğru Temel saksafonuyla eseri tamamlıyor.

Son eser ‘Inversional Symmetry’ davul-kontrbas birlikteliği ile başlayan eserde Temel’in saksafonu Gülle’nin gitarıyla birlikte aynı uyumu sürdürüyor. Orta kısımda Gülle’nin gitarı, Sideris’in basıyla dengeleniyor ve Aksel de davuluyla eserin hareketli yapısını destekliyor. Gülle’nin gitardaki ustalığını kanıtladığı soloya Temel’in staccato başlayan ve sonrasında ilerleyen saksafon solosu ekleniyor. Son kısımda Aksel’in davul solosu öne çıkıyor ve dinleyicinin dikkatini canlı tutuyor. Finalde ise Temel’in saksafonu yeniden öne çıkarak eseri sonlandırıyor.

Gülle, bu albümüyle; hem kendi alanında usta müzisyenleri bir araya getirirken, hem de yıllar içinde edindiği armonik zenginliği yeni müziksel fikirlerle birleştirip, caz müziğine güçlü adımlar atıyor.