Müzik

Çelik, yılların tecrübesini kendi kültürüyle harmanlayarak arşivlik bir albüm sunuyor : Yılmaz Çelik – Dağ Klamları / Klamê Koê Vorıni…

Müzik kariyerinde uzun yılları geride bırakmış ve özellikle Zazaca türküleriyle dinleyicilerin beğenisini kazanmış olan Yılmaz Çelik, Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu yeni albümünde ise klamlara yer verdi : Dağ Klamları / Klamê Koê Vorıni…

Albümün düzenlemeleri Sinan Cem Eroğlu imzası taşırken, Erdal Erzincan da albümde yönetmenliği ve bağlama-perküsyon ve geri vokaliyle yer alıyor.

Albüm, Lâze Hesene Aliye Hemedi’den Hasan Ali Memedinoğlu’nun derlediği ‘Uşene Mı /Hüseynim’ ile açılıyor. Erdal Erzincan’ın düzenlediği ve Erzincan’ın bağlamasının önde başladığı eserde Erzincan perküsyonuyla da eseri desteklerken, Sinan Cem Eroğlu’nun gitarları ve perküsyonu da Erdem Tekinay’ın basıyla eseri tamamlıyor. Ardından Zeynel Dede kaynaklığında Yılmaz Çelik tarafından derlenen-düzenlenen Noksani dizeleri ‘Medet Mürvet Dedim Kapına Geldim’ geliyor. Eroğlu’nun üç telli bağlamasının önde olduğu ve bas ile dengelenen eserde geri vokaller (Erzincan, Eroğlu, Erkan Akalın, Cem Doğan, Mercan Erzincan, Özge Çam ve Burcu Yeşilyurt) eserin canlı yapısını destekliyor. Bas yürüyüşleri başarılı. 

Sırada, Garip Şahin eseri ‘Dost Özlemi’ var. Cem Ekmen’in duduğunun önde olduğu ve bağlama-perküsyon uyumuyla dengelenen eserde Eroğlu’nun gitarları da eserin duygusunu güçlendiriyor ve esere güncel bir anlayış katıyor. Son kısımda Ekmen’in duduk solosu başarılı. Ardından Hüseyin Arslan sözlerine Çelik bestesi ‘Ware Viyalla Teke’ var. Erzincan’ın bağlaması ve perküsyonların dengelenmesiyle başlayan eserde Ekmen de duduğuyla yer yer öne çıkarak eseri destekliyor. Eroğlu’nun gitarları ile üç telli bağlaması ve Tekinay’ın bası da altyapıyı tamamlıyor. Özgün bir beste olarak albümün öne çıkan eserlerinden biri oluyor.

Sıradaki eser, Hüseyin Ayrılmaz eseri ‘Vergira Vesan Morira Vıran / Kurttan Aç, Yılandan Çıplak’ Eroğlu’nun gitarı ve Ekmen’in duduğuyla akustik bir şekilde başlayan eserde perküsyon-bas uyumu da eserin sakin tınısını destekliyor, klavye de esere yer yer farklı bir tını katarak eseri güçlendiriyor ve orta kısımda elektronik ritmlerle birlikte eseri tamamlıyor. Ardından Garip Şahin eseri ve Çelik derleme-düzenlemesi ‘Nasıl Anlatayım Hasretim Seni’ geliyor. Eroğlu’nun perdesiz gitar ve e-bowunun önde başlayıp bağlama ile dengelendiği eserde perküsyonlar da yer yer öne çıkarak bas ile uyumunu sürdürüyor. Orta kısımda Eroğlu’nun perdesiz gitar solosu başarılı. Son kısımda İstanbul kemençesi solosu da eseri tamamlıyor. 

Albüm, Davut Sulari eseri ‘Kıblemdir Cemalin’ ile devam ediyor. Bağlamaların gitar-bas-perküyon ile uyumuyla başlayan eserde vokaller ile birlikte daha hareketli ve güncel bir anlayış benimsenmiş. Ardından Emekçi eseri ‘Sıla Arkadaşları’ geliyor. Eroğlu’nun kavalının da yer yer öne çıktığı eserde bağlama-perküsyon uyumu aynı hareketli yapıyı devam ettiriyor. 

Sırada, Harput yöresinden bir eser ‘Kevengin Yollarında’ geliyor. bağlamaların Caner Malkoç’un klarnetiyle öne çıkarak başladığı eserde gitar-perküsyon uyumu da eserin duygusunu destekliyor. Bas da altyapıyı tamamlıyor. Albümün en başarılı yorumlarından biri oluyor.

Sıradaki eser, Yılmaz Çelik’in 2008 yapımı albümüne de isim olan eseri ‘Biya Düri / Uzaklaştın’ bağlama-perküsyon ile Ekmen’in duduğunun ön planda başlayıp Eroğlu’nun kavalıyla dengelendiği eserde gitar da yer yer öne çıkıyor ve klavye fon da eseri bas ile destekliyor. Ardından, anonim sözlere Çelik derleme-düzenlemesi ‘Dada Sano Sano / Ah Akşamdır’  bağlama açış ve bas ile başlayan eserde Çelik eseri bağlama ile seslendiriyor.

Son iki eserden ilki, anonim ‘Çae Berbenao’ bağlama-perküsyon ile başlayan eserde Eroğlu’nun kavalı öne çıkıyor ve gitar-bas da eseri destekliyor. Geri vokaller de eseri tamamlıyor. Albümün başarılı yorumlarından biri. Son eser ise anonim eserin Çelik derlemesi ve Eroğlu düzenlemesi ‘De Wayi / Eyvah’ Eserin derleme kaydıyla başlayan eserde Eroğlu’nun kavalı ve klavyesi öne çıkıyor. Perküsyon-bas uyumu da eseri güçlendiriyor. 

Çelik, albümünde hem kendi klamlarına hem de bu alanda yapılan önemli eserlere yer verirken, yılların tecrübesini kendi kültürüyle harmanlayarak arşivlik bir albüm sunuyor.