Müzik

Devamı beklenecek bir ilk hikaye : Doğu – Doğu’nun Hikayesi…

Daha çok Almanya’da Halk Müziği ağırlıklı sahne ve performanslarıyla tanınan ve Grup Loran ile müzik yaşantısına devam eden bir isim olan Doğu, pop türündeki ilk EP çalışmasını Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Doğu’nun Hikayesi…

Aliço & Murat Tuncer ortak prodüksiyonu olan albümün düzenlemeleri Selim Çaldıran imzası taşıyor. Mix-mastering-edit çalışmaları ise Candar Köker’e ait.

Albüm, Aliço eseri ‘Vuruldum’ ile açılıyor. Perküsyonlarla açılan eserde elektronik ritm ve klavye zurna ile dengeleniyor, gitarlar da esere Akdeniz tınıları katarak eseri güçlendiriyor. Elif Kaya, Selim Çaldıran ve Aliço’nun geri vokalleri eseri tamamlıyor. Son kısımda zurna solo başarılı. Eser özellikle yaz aylarında dikkat çekecektir. Ardından bir başka Aliço eseri ‘Değer Miydi’ geliyor. Duduk ve bağlamanın ön planda olduğu ve piyano ile ritmlerin dengelendiği eserde yaylılar da dahil olarak eserin duygusunu destekliyor. Kaya, Çaldıran ve Aliço’nun geri vokalleri eseri destekliyor. Eser özellikle nakaratıyla akılda kalıyor. Solo keman da eseri tamamlıyor. 

Albüm, Yıldız Tilbe’den ilk olarak 2005 yılında dinlediğimiz eseri ‘Bir Benim Ol’ ile devam ediyor. Cümbüş ile Akdeniz tınısını sürdüren ve Kaya’nın geri vokalinin öne çıktığı eserde yaylı ve elektronik ritmler de dahil oluyor. Gitar solo vokal ile birlikte öne çıkıyor. Klavye ile dengeleniyor. Kaya, Çaldıran ve Aliço’nun geri vokalleri eseri tamamlıyor. Son eser ise Aliço eseri ‘Öbür Yarım’ yaylı-gitar-elektronik ritm uyumuyla başlayan eserde gitar yine aynı akdeniz tınısını devam ettiriyor. Vokaller ve Doğu’nun geri vokali eseri tamamlıyor.

Doğu, hem kendine özgü halk müziği tınılı yorumuyla, hem de başarılı bir müzisyen kadrosunun desteği ile devamı beklenecek bir ilk hikayeye imza atıyor.