Müzik

İncüvez ilk albümüyle “ney”i müziğine nefes ediyor : Volkan İncüvez – Kün…

Zaman içinde pek çok müzik grup ve projesinde yer alan ve multi enstrümanist bir müzisyen olarak pek çok enstrümanı icra eden bir isim olan; ancak en çok neyzen olarak bilinen Volkan İncüvez, ilk albümünü 2019’un ilk aylarında Lin Records etiketiyle dinleyicilere buluşturdu : Kün…

Aynı zamanda ilk çoksesli ney albümü olma özelliği taşıyan abümün prodüktörlüğü, başarılı müzisyen Ahmet Ali Arslan ve Volkan İncüvez’e ait. Düzenlemeleri ve kaydı de İncüvez üstlenirken, mix-mastering çalışması ise Arslan & İncüvez ortak çalışması oluyor.

Albüm, ‘Bigbang’ ile açılıyor. İncüvez’in eserin ismi gibi bir kaotik tasviriyle başlayan neyiyle birlikte ardından ‘GRB 090423’e bağlanıyor ve ney partilerinin birbiriyle zıt gider gibi gözükse de yakaladığı uyum, aynı kaotik havayı sürdürüyor.

Sırada ‘Quasar’ var. Makamsal geçkileri taşıyan ve İncüvez’in deyimiyle ‘onsekiz bin alemi’ tasvir eden eserin ardından ‘Black Hole’ piano başlayarak yavaş yavaş yükselen bir kara delik tasviri oluyor.

Sıradaki eser ‘Pulsar’ aynı temanın içinde dönüşler ile tıpkı o pulsar dönüşünü tasvir ediyor. Ardından ‘Milky Way’ ile samanyolu galaksisine değiniyor.

Albüm, ‘Atmosphere’ ile devam ediyor. ‘Earth’a bir geçiş olan eserin ardından son iki eserden ilki ‘Earth’ geliyor. İncüvez bu sefer neyinin yanı sıra akustik gitarıyla öne çıkıyor ve Samet Tulça da bas gitarıyla eseri destekliyor. Ara ara gong sesleri de bu tasviri destekliyor. Son eser ise ‘Birth’ doğuş tasviri ile albümü tamamlıyor.

Albümün kartonetinde Faruk Geyran, Ahmet Pektaş, Barbaros Pakar ve Tolga Pakar da fotoğraflarıyla eserleri yansıtıyor.

İncüvez, hem evreni hem de tasavvufu eserinde konu alırken, “ney”i müziğine nefes ederek zaman içinde değeri anlaşılacak bir ilk albüme imza atıyor.