Müzik

Dünya standartlarında bir çalışma : Yarkın Duo – One…

Yer aldıkları birçok başarılı çalışmayla tanıdığımız müzisyen kardeşler Nağme Yarkın ve Baturay Yarkın, geçtiğimiz hafta İsmail Yılmaz ve Sercan Hüseyin Yılmaz yapımcılığında Ahenk Müzik etiketiyle başarılı bir çalışmaya imza attılar : Yarkın Duo – One..

Albümde sekiz tane enstrümantal çalışma yer alıyor ve 3 eser Nağme Yarkın’a, 4 eser Baturay Yarkın’a ait. Albüme ismini veren son eser de Nağme & Baturay Yarkın ortak çalışması.

Bununla birlikte Nağme Yarkın İstanbul Kemençesi ile, Baturay Yarkın ise Piyano ile yer alıyor ve albümdeki tüm eserlerin düzenlemeleri Baturay Yarkın’a ait. Ayrıca Nağme Yarkın, albümde vokal olarak yer alıyor ve başarılı vokal performansı ile eserleri bambaşka bir ruha büründürüyor.

Albüm, Nağme Yarkın’ın hocası, 2007’de aramızdan ayrılan değerli müzisyen Yavuz Özüstün’e adadığı Requiem isimli eserle açılıyor, ardından yine Nağme Yarkın’a ait bir eser olan Nihavend Saz Eseri ‘Medcezir’ ile devam ediyor.

Sonraki eser, Baturay Yarkın’ın Kızılay Meydanı’nda yaşanan patlamanın ardından yazdığı ‘Ankara’ ve eser, özellikle Nağme Yarkın’ın, yaşanan acıyı dinleyicilere bir daha aktaran duygulu ve başarılı vokaliyle yer ediyor.

Ardından, Baturay Yarkın’a ait üç eser peşpeşe geliyor : Doğan günün umudunu anlatan ‘Dawn’, bir doğaçlama eser ‘Intro’ ve Neşeli, hayat dolu bir eser ‘Ruh’. Nağme Yarkın’ın bir Amsterdam sabahında, ruh kardeşim dediği Seren’e ithaf ettiği ‘Morning Rays’ ile devam eden albüm, ortak çalışma olan ‘One’ ile sona eriyor, özellikle bu eserde de Nağme Yarkın’ın başarılı vokali esere ayrı bir renk katıyor.

Özetle; dünya standartlarında bir çalışma, her yanıyla başarılı bir albüm ve önümüzdeki dönemlerde ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de ilgi göreceğini düşündüğüm bir yapım. Özellikle; yoğun iş günleri sonrasında günün yorgunluğunu atmak için harika bir seçenek olabilir.