Müzik

Müslüm Gürses’ten daha önce hiç duymadığınız şarkılar : Mahzendeki Şarkılar..

 

Müslüm Gürses‘in vefatından sonra, en çok çalışmış olduğu firma olan Elenor Müzik‘in sahibi Muhteşem Candan, 4 sene önceki röportajında, elinde Gürses’in seslendirdiği, albümlerde yayınlanmamış eserler olduğundan söz etmişti ve Müslüm Gürses hayranları uzun zaman bu albümü merakla bekledi. Nihayet, Ağustos ayının başında Muhteşem Candan, Muhterem Nur ile birlikte sosyal medya hesabına eklemiş olduğu fotoğraf ile albümün gelişini müjdeledi. Önce fizy’de yayınlanan albüm, 25 Ağustos’ta CD formatında dinleyicilerle buluştu. Gürses’in arşiv görüntülerinden oluşturulan Dargınım klibi büyük ilgi gördü. Bununla birlikte albümün plak versiyonu da önümüzdeki günlerde müzikseverlerle buluşacak.

Albümdeki şarkıların bazıları, demo kayıtlarıyla internette bazı siteler tarafından vasat ses kalitesiyle yıllar önce yayınlanmıştı ancak şarkılar albümde yenilenmiş ve üzerine Yılmaz Karayalım aranjör ve yönetmenliğinde yeniden çalınmış haliyle yer alıyor. Orkestrasyon öyle başarılı ki hiç eğreti durmuyor, her şey olması gerektiği gibi yapılmış. Bazı şarkılarda arkadan gelen synthesizerlar yapıldıkları dönemi yansıtıyor.

Albümdeki eserlerin çoğu, Rahmetli besteci Mehmet Aslan’a ait. (Dargınım -s: Fethi Demir-, Güzeldi Yaşamak, -s: Mehmet Aslan, Lafı Mı Olur? -s: Cahit Askan, Bir Sen Varsın -s : Hamza Dekeli, Sevdalım -s: Halit Çelikoğlu- )

İki tane de rahmetli Özer Şenay bestesi var albümde. (Söyleyemedim -s: Fethi Demir-, Boşu Boşuna -s : Cengiz Arslan)

Yılmaz Tatlıses’in Halil Taşkın yorumuyla bilinen ‘Ayrılık İsteme Benden’ -s: Fethi Demir- Yunus Bülbül’ün kendi seslendirdiği ‘Ben Razıyım’ -s: Murat İlkbahar- ve Ercan Turgut’un Cengiz Kurtoğlu yorumuyla bilinen ‘O Beni Sevsin’ -s :Hülya Kaya- besteleri de albümde yer alıyor.

Albümdeki eser seçimleri çok başarılı, hem bilinen eserler hem de zamanında keşfedilememiş eserlerin olması güzel düşünülmüş.

Müslüm Gürses’in kendine özgü yorumu ve başarılı orkestrasyonu ile bu albüm, hem Müslüm Gürses’i sevenlere hem de bütün müzikseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sunuyor.