Müzik

Duygu Soylu’dan albümsüz geçen yılların telafisi olarak her yönüyle başarıyla anılacak bir ilk albüm : Duygu Soylu – Kara Elmas…

Duygu Soylu… müziğin eğitiminden gelen, hem sahne performanslarıyla bilinen hem de başta Kenan Doğulu olmak üzere pek çok sanatçının vokalistliğini üstlenen; Garo Mafyan, Aşkın Arsunan gibi duayen müzisyenlerle çalışan Soylu, aynı zamanda vokal koçluğu yönüyle de işin mutfağında çok yönlü çalışabilen başarılı isimlerden biri olarak anılmaktaydı. Ancak bakıldığında sadece 2016’da Doğan Canku ile 50 Yıl albümünde Kenan Doğulu ile düeti “Çağlayan ile Sohbet” ve 24 Ayar’ın Miras EP’sindeki “Kol Düğmeleri” düeti haricinde bir albüm kaydı bulunmayan (ve bu bağlamda hep bir albüm -ya da tekli- beklenen isimlerden biri olan) Soylu, 2020 başında Evrencan Gündüz’ün Sabah Şarkıları / Şekerli EP’sinde “Yanımda Olmanı” düetiyle yer almıştı ve 2020, aynı zamanda Soylu için ilk albümünü yayınladığı yol olacaktı : Kara Elmas…

Doğulu Productions etiketiyle, Kenan Doğulu’nun prodüktörlüğünde ve düzenlemeleriyle hazırlanan albümün kayıtları Doğulu Stüdyo ve Babajim’de (mixi de üstlenen) Erkan Adlin ve Arın Baykurt’un kayıtıyla tamamlanırken, mastering ise Dave Collins imzası taşıyor. Aynı zamanda Nedim Ruacan da albümün pre-mix editing çalışmasını üstlenmiş.

Albüm, Duygu Soylu sözleri ve Soylu & Nedim Ruacan ortak bestesi “Oldu Olacak” ile açılıyor. Mehmet İkiz’in davulu ve Buğra Kılıçak’ın basının Cenk Erdoğan’ın klasik-akustik gitarlarıyla dengelenerek başladığı eserde Abbas Karacan’ın perküsyonları da Muzaffer Nezihi Egelioğlu’nun tuşlu çalgıları ve Kenan Doğulu’nun synth eşliğiyle birlikte eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Soylu da geri vokalleriyle eseri güçlendiriyor. Son kısma doğru Tolga Bilgin’in trompeti ve Burak Dursun’un trombonu da öne çıkıyor. Gökay Semercioğlu’nun elektrosu da eseri tamamlıyor. Ardından, Kenan Doğulu sözleri ve Doğulu & Devrim Karaoğlu ortak bestesi “Şımart Beni” geliyor. Bas-synth-klavye uyumuna elektronun eklendiği eserde Nedim Ruacan da davuluyla öne çıkıyor. Geri vokalde Soylu’ya Doğulu da eşlik ediyor ve Semercioğlu’nun elektrosu da eseri canlı tutuyor. Bilgin ve Dursun’un üflemelileri de klavyelerle birlikte eserin 1970’ler tınısını destekliyor. Karacan’ın perküsyonları da eseri tamamlıyor.

Sırada, bir Doğulu eseri “Rüzgar Gibi Geçti” var. Erdoğan’ın gitarlarının uyumuyla (akustik-klasik-perdesiz) ve synth-klavye ile ilerleyen eserde Ruacan da elektro davulla eseri destekliyor. Semercioğlu’nun gitarı da yer yer öne çıkarak Erdoğan’ın gitarları ile dengeleniyor. Soylu da çift ses vokaliyle eserin duygulu yapısını güçlendiriyor. Bas da eseri tamamlıyor. Son kısımda Egelioğlu’nun piyano-klavye solosu başarılı. Ardından sözleri Sadettin Dayıoğlu, müziği Doğulu’ya ait “O İş Bende” geliyor. Semercioğlu’nun gitarı ve Ruacan’ın davulunun Bilgin ve Dursun’un üflemelileriyle dengelendiği eserde Karacan’ın perküsyonları ve Erdoğan’ın gitarları da eserin canlı yapısını destekliyor. Soylu da vokalleriyle eseri güçlendiriyor. Egelioğlu da tuşlularıyla yer yer öne çıkıyor. Kılıçak’ın bası da eseri tamamlıyor. Son dönemin pek çok başarılı eserinin sözünü yazan Dayıoğlu’nun sözleri, Soylu’nun canlı vokaliyle uyum sağlıyor. Finalde Bilgin’in trompet solosu başarılı.

Albüm, sözleri Tuğrul Eylül Cerrahoğlu & Ceylan Ertem & Doğulu ve Dayıoğlu ortak sözlerine Evrencan Gündüz bestesi “Senlensem Ya” ile devam ediyor. Semercioğlu’nun elektrosuyla başlayan ve Erdoğan’ın akustik gitarının da öne çıktığı eserde Ruacan’ın davulu ve Egelioğlu’nun tuşluları da yer yer öne çıkıyor. Orta kısımda Çağrı Sertel’in Hammond solosu başarılı ve Doğulu’nun synth eşliğiyle uyumlu ilerliyor. Soylu da geri vokalleriyle eserin duygulu yapısını destekliyor. Kılıçak’ın bası da eseri tamamlıyor. Son kısımda Soylu’nun soul tarzı vokalleri ve Hammond uyumu eseri güzel bir tınıya getiriyor. Kalabalık bir kadroya sahip olan eser, “birlikten doğan kuvvet”in bir kanıtı olarak albümün sözel bağlamda öne çıkan eserlerinden biri oluyor. Ardından Doğulu ve Fikri Karayel ortak sözlerine Doğulu bestesi “İncilerin Dökülür” Erdoğan’ın klasik gitar solosuyla başlayan eserde elektronik ritmler (Egelioğlu) ve Soylu-Doğulu geri vokalleri, Erdoğan’ın perdesiz gitarıyla dengeleniyor. Ruacan’ın davulu ve Karacan’ın perküsyonu tuşlu-synth uyumuyla eserin duygulu yapısını destekliyor. Semercioğlu da elektrosuyla birlikte yer yer öne çıkarak Kılıçak’ın basıyla dengeli ilerliyor. Son kısma doğru Bilgin’in trompeti ve Dursun’ın trompeti de esere dahil oluyor. Karayel ve Doğulu’nun buluşmasının Soylu’nun içten vokaliyle uyumu, 2020’nin başarılı şarkılarından birini oluşturuyor.

Sırada, art arda iki Doğulu eseri var. İlk önce “Can Kenarı” Erdoğan’ın gitarlarıyla başlayan ve Egelioğlu’nun elektroniklerinin perküsyon-davul ile dengelenip hareketlendiği eserde Soylu da geri vokaliyle eseri canlı tutuyor. Karacan’ın doğu perküsyonları da eserin hüznüne güzel bir tını katıyor. Elektro-synth uyumu da eseri destekliyor. Ardından “Dediydin” Erdoğan’ın gitarları ve Semercioğlu’nun elektrosunun Soylu’nun geri vokalleriyle dengelendiği eserde perküsyon-davul uyumu da eseri canlı tutuyor ve tuşlu-synth uyumuyla destekliyor. Son kısımda Dursun’un alaturka trombon eşliği ve Erkan Adlin’in buzuki solosu başarılı. Bilgin’nin trompeti Kılıçak’ın bası da yer yer öne çıkarak eserin eğlenceli yanını destekliyor.

Son eser, Soylu sözlerine Soylu & Ruacan ortak bestesi “Kara Kaşık” oluyor. Semercioğlu’nun elektrosu ve Erdoğan’ın akustik gitarının Soylu’nun yer yer tiyatral geri vokali ve üflemelilerle uyumuyla dengelenen eserde davul-perküsyon uyumu da esere yer yer caz tınılar katıyor. Egelioğlu’nun tuşluları da bas ile birlikte bu havayı destekliyor. 

Soylu, albümdeki Doğulu düzenlemelerinin (orkestranın uyumu da dikkat çekiyor) sağladığı yer yer caz, soul, R&B ve funk tınılarla vokal bağlamda beklenilen uyumu sağlarken, bir yandan Ruacan ile yaptığı bestelerle de bestecilik (ve söz) yönündeki başarısını da kanıtlıyor. Aynı doğrultuda Doğulu ile yakaladığı müziksel uyumun bir sonucu olarak Doğulu’nun yeni bestelerine de kendi tarzını katabilen Soylu, bu bağlamda albümsüz geçen yılların telafisi olarak her yönüyle başarıyla anılacak bir ilk albüme (ve bu bağlamda 2020’nin albüm anlamındaki başarılı albümlerinden birine) imza atıyor.