Müzik

Özlenen şarkılar ve türküler, yine Avcı’nın kendine özgü yorumuyla hayat buluyor : Koray Avcı – Seni Çok Özlüyorum…

Albümlü müzik kariyerinde 5 yılı geride bırakan Koray Avcı, 2018 yapımı üçüncü albümü “Senin İçin Değer” sonrasında iki saygı albümü, (Yıldız Tilbe, Nazan Öncel) ve 2019 yapımı iki tekliyi “Kimbilir” ve “Yuh Yuh” dinleyicilerle buluşturmuştu. Şimdi ise Avcı’yı (Attila Özdemiroğlu Besteleri albümünde yorumladığı “Sevda” ile eşzamanlı yayınlanan) DokuzSekiz Müzik etiketli dördüncü albümüyle dinliyoruz : Seni Çok Özlüyorum…

Hayyam Stüdyoları, Stüdyo Marşandiz ve Alper Atakan Music Production stüdyolarında tamamlanan albümün müzik direktörlüğü-düzenlemeleri Avcı imzası taşırken, düzenlemelerde Köksal Fındık da Avcı’ya eşlik ediyor.

Albüm, Sezen Aksu eseri “Gidiyorum” ile (Avcı düzenlemesi ile) açılıyor. Hasan Gözetlik’in trompet ve trombonunun önde başladığı ve Doğukan Aydın’ın gitarlarıyla dengelenen eerde Güneş Ünal’ın klavyesi ve Mehmet Özen’in bası da Alper Celbiş’in davulu ve elektroniklerle eseri güçlendiriyor. Avcı da çift ses vokaliyle eseri destekliyor. Orta kısımda Gözetlik’in trompet solosu başarılı.Ardından, anonim türkü “Deniz Üstü Köpürür” Avcı & Köksal Fındık düzenlemesi olarak geliyor. Aydın’ın gitarı ve Gözetlik’in klarnetinin bas ve klavye ile dengelendiği eserde Memduh Akatay da perküsyonlarıyla öne çıkıyor ve davul ile dengeleniyor.

Sırada, art arda iki Avcı & Fındık düzenlemesi var. İlk önce Ali Ekber Çiçek’in Sıdkı Baba nefesine bestelediği “Haydar Haydar” Mete Çokin’in bağlamalarının ve klavye-davul uyumunun öne çıktığı eserde gitarlar ve çift ses vokal de eserin canlı yapısını destekliyor. Orta kısımda Aydın’ın elektro solosu başarılı ve bas da eseri tamamlıyor. Ardından, Azer Bülbül yorumuyla bilinen, iki çocuk şarkıcının ortak çalışması; Murat Kılıç sözlerine Dündar Yeşiltoprak bestesi “İlle De Sen” geliyor. Bağlama-gitar-perküsyon uyumuyla başlayan ve trompet-trombon uyumunun da canlı tuttuğu eserde klavye de yer yer bas ile birlikte öne çıkıyor, çift ses vokalle dengeleniyor. Üflemeliler esere güncel bir anlayış katıyor.

Sıradaki üç eserin düzenlemesi de Avcı imzası taşıyor. İlk önce Avcı’dan kendi bestesi üzerine albüme adını veren şiir “Seni Çok Özlüyorum” Ünal’ın piyanosu eşliğinde kendi şirinini okuyan Avcı, bu bağlamda albümlerinin “imzası” sayılan şiir serisine devam ederek yine dinleyicilerin aklında kalacak güzel bir performansa imza atıyor. Ardından Ali Çınar sözlerine Ahmet Kaya bestesi “Kendine İyi Bak” Cenk Erdoğan’’ın perdesiz klasik gitarıyla klasik gitarının önde başladığı eserde Gözetlik de klarnetiyle öne çıkıyor. Orta kısımda klarnet solo başarılı ve eser akustik bir anlayışla ele alınmış. Ardından Aşık Mahzuni Şerif eseri “Merdo” Çokin’in bağlaması ve Aydın’ın gitarının uyumuyla aynı akustik yapıyı devam ettirdiği bir yorum oluyor.

Albüm, art arda iki Avcı & Fındık düzenlemesiyle devam ediyor. İlk önce, Feridun Hürel eseri “Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş” Aydın’ın elektro solosuyla başlayan ve davul-bas uyumuyla hareketlenen, klavyenin de canlı tuttuğu eserde Aydın, gitarlarıyla öne çıkıyor. Ardından Mustafa Sırtlı eseri “Narino” geliyor. Alkış sesleri, klavye-bas-davul uyumuna Selim Bölükbaşı’nın tulumu ve kemençesinin eklenerek öne çıktığı eserde koro da Avcı’ya eşlik ediyor (Celbiş, Fındık, Bölükbaşı) ve Çokin’in cümbüşü de yer yer öne çıkıyor.

Son eser, Avcı düzenlemesiyle anonim türkü “Atım Arap” oluyor. Çokin’in elektrik bağlaması ve Akatay’ın perküsyonlarının gitar-bas uyumuyla dengelenmesiyle canlanan eser albüme keyifli bir final oluyor.

Avcı, özlenen şarkılar ve türkülere yeniden kendine özgü yorumuyla hayat verirken, sevilecek bir albüme imza atıyor.