Müzik

Duygularla örülmüş bir koza gibi : Ceyda Pirali – Karma…

Başarılı müzisyen Ceyda Pirali’nin ismini çoğu dinleyici, yer almakta olduğu ve pek çok dizi-film müziğine imza atan Aria ve diğer yandan Yeni Aşk isimli albümü ile halen ilgi görmeye devam eden Piatango grubu ile hatırlayacaktır. Şimdi ise Pirali, uzun yıllar içinde edindiği tecrübeleri bir solo albüm ile Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Karma…

Albümde, ‘Giderim Bu Diyardan’ haricindeki tüm eserler ve tüm eserlerin aranjmanları Pirali’ye ait. Albümün kayıtları Pirali, Barış Baykan ve Ceren Seferoğlu tarafından yapılmış. JW Müzik’te kaydedilen albümün piyano kayıtları ise Pür Müzik’te Ozan Öner tarafından yapılmış. Albümün mix ve mastering çalışması ise Bora Ebeoğlu imzası taşıyor.

İlk eser ‘First’ Pirali’nin piyanosuyla başlayan ve Türker Çolak’ın perküsyonu ile Volkan Hürsever’in kontrbasıyla dengelenen eserde Enver Mete Aslan’ın udu ön planda ilerliyor ve piyano-ud uyumu eserin canlı yapısını destekliyor. Son kısma doğru Hürsever’in kontrbası da yer yer öne çıkıyor ve klavye fon, altyapıyı tamamlıyor; son kısımda Pirali’nin piyanosu esere caz tınılar katıyor. Ardından, ‘Yedi Eylül’ Pirali’nin piyano solosunun ön planda başladığı ve perküsyon ile kontrbasın dengelendiği eser sakin bir havayla başlıyor ancak giderek hareketleniyor ve eserin değişken yapısı eseri canlı kılıyor. Çolak’ın perküsyonu yer yer öne çıkıyor ve Aslan’ın uduyla dengeleniyor. Orta kısımda Aslan’ın ud solosu başarılı. Son kısma doğru Çolak’ın perküsyon solosu eserin canlı yapısını destekliyor; son kısımda ise eser daha sakin bir havaya bürünerek ud-piyano uyumuyla Alaturka bir tınıya geçmişken yeniden eski haline dönüyor.

Sırada, ‘Göç’ var. Hürsever’in kontrbasıyla başlayan eserde Çolak’ın perküsyonları öne çıkıyor ve ud-piyano uyumuyla dengeleniyor. Çolak’ın davulu esere yer yer caz tınıları katarken orta kısımda ise Aslan’ın ud solosuyla birlikte daha Alaturka bir tınıya dönüşüyor. Klavye fon altyapıyı güçlendiriyor. Son kısımda ise eserdeki tonal değişimler eseri canlı kılıyor. Ardından ‘July’ Ud-piyano-perküsyon uyumunu sürdürerek başlayan hareketli eserde piyano ve perküsyon bir atışma halinde ilerliyor; Pirali aynı zamanda vokaliyle de esere güzel bir tını katıyor. Orta kısımda Aslan’ın ud solosu başarılı ve Pirali de piyano solosuyla esere caz tınıları katmaya devam ediyor. Hürsever’in kontrbası da bu caz tınısını destekliyor. Albümden öne çıkan bir eser.

Sıradaki eser ‘Yarım Aşk’ Hürsever’in kontrbası ve Pirali’nin piyanosuyla başlayan eserde Aslan’ın udu öne çıkarak eserin duygulu yapısını destekliyor. Çolak’ın davulu da enstrümanları dengeliyor. Orta kısımda Pirali’nin piyanosu öne çıkıyor. İlerleyen zamanlarda daha da duyacağımızı düşündüğüm başarılı bir enstrümantal eser. Ardından ‘Sükûn’ Çolak’ın perküsyonlarının ön planda başladığı eserde Aslan’ın udu da perküsyonlar ile dengeleniyor. Hürsever’in kontrbası da Pirali’nin piyanosu ile birlikte yer yer öne çıkarken, bir önceki eserdeki duygulu yapıyı sürdürüyor. Orta kısımda Hürsever’in kontrbas solosu başarılı. Son kısımda ise Aslan’ın ud solosu gelerek Pirali’nin piyanoyla dengelemiyor.Eski dönemleri anlatırmışçasına bir duyguya sahip olan bir eser. 

Sırada, ‘Zümrüt’ var. Aslan’ın udunun ön planda başladığı eserde Pirali de piyanosuyla Aslan ile dengeleniyor. Çolak’ın perküsyonları ve Hürsever’in kontrbasının da eklenmesiyle hareketli bir hale gelen eserde Hürsever’in kontrbası yer yer öne çıkıyor ve enstrümanların uyumunu sağlıyor. Son kısma doğru kontrbas ve piyano bir atışma hainde ilerliyor. Akılda kalıcı kısımlarıyla ve özellikle Pirali’nin tiz tınılarıyla albümden dikkat çeken bir diğer eser.

Albüm, Bora Ebeoğlu sözlerine Cengiz Onural bestesi, Oya Küçümen’in vokali ile (ilk olarak Oya & Bora’nın Aşk Güzel Şeydir albümünde dinlediğimiz ve Cennet Mahallesi dizisinde Aria olarak enstrümantal versiyonunu icra ettikleri) ‘Giderim Bu Diyardan’ın piyano versiyonu ile devam ediyor. Eserin bildiğimiz halinden farklı olarak hızlı bir başlangıça ait olan eserde Hürsever’in kontrbası öne çıkarak Ekin Cengizkan’ın davuluyla dengeleniyor. Pirali de piyanosuyla esere caz tınıları katarak eserin armonik zenginliğini başarılı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Eseri bilen dinleyiciler için güzel bir deneyim olacaktır. Ardından ‘Edirne Blues’ Volkan Öktem’in davulunun ön planda başladığı eserde ud-piyano uyumu aynı şekilde devam ediyor ve eserin ritmik yapısını destekliyor. Serkan Çağrı’nın klarneti de orta kısımda öne çıkarak Aslan’ın uduyla dengeleniyor. Hürsever’in kontrbası da altyapıyı güçlendiriyor. Son kısma doğru Pirali piyanosuyla yer yer öne çıkıyor. Son kısımda ise Çağrı’nın klarneti öne çıkarak eseri canlı kılıyor. 

Son iki eserden ilki ‘No Name’ Gürkan Özkan’ın tablası ve vokaliyle başlayıp piyano ve kontrbasla dengelenen hareketli eserde Aslan’ın udu da yer yer öne çıkarak piyano ile uyumlu bir şekilde ilerliyor. Orta kısımda Hürsever’in bas solosu başarılı ve piyano ile bir atışma halinde ilerliyor. Son kısma doğru ise eserin ritminin değişmesi eseri farklı bir hale getirerek eseri canlı tutuyor. Bu kısımda da Aslan’ın ud solosu başarılı ve Aslan’ın udu ve Özkan’ın tablası esere Alaturka bir tını katarken Pirali de piyanosuyla caz tınılarını sürdürüyor; son kısımda ise eser ilk haline geri dönüyor. Albümden sevilecek bir eser. Son eser ise ‘Giderim Bu Diyardan’ın Oya Küçümen’in vokaliyle bu albüm için özel kaydedilen versiyonu. Hürsever’in basının ön planda başlayıp Cengizkan’ın davuluyla dengelendiği eserde Pirali’nin piyanosu ve Aslan’ın udu da altyapıyı destekliyor. Küçümen de kendine özgü başarılı yorumuyla eserin bu versiyonunu da devleştiriyor. Son kısımda Pirali’nin klavye solosu esere 1970’ler tınıları katıyor. 

Pirali’nin besteleri, yer yer hüznü, yer yer de mutluluğu, umudu simgeliyor (tabi ki albümün yapısına uyum sağlayan Onural bestesi Giderim Bu Diyardan’ı da unutmamak gerek) ve Pirali, duygularla örülmüş bir koza misali, kendisine eşlik eden başarılı müzisyen kadrosu ve kendi piyano virtüözlüğü, aranjmanları (ve vokaliyle de) beğeni ile dinlenilecek bir solo albüme imza atıyor.