Müzik

Unutulmazlar arasına girmenin kendiliğinden olmadığının başarılı bir kanıtı : İzel – Kendiliğinden Olmalı…

Müzik kariyerinde 25 yılı geride bırakan özel isimlerden İzel’i 2012 yapımı Aşk En Büyüktür Her Zaman sonrasında çeşitli proje albümlerinde dinlemiştik ve çoğu dinleyici kendisinden yeni bir albümü bekliyordu; albümün ilk teklisi ‘Bizim Ağaç’tan sonra beklenen albüm Arpej Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu : Kendiliğinden Olmalı…

Albümün prodüktörlüğü İzel ve Özlem Özbakan’a ait. Mix çalışmalarında ise Alen Konakoğlu, Burak Sarıkaya, Mustafa Karaduman ve Kerem Keskin imzası var. İstanbul Dj Academy, Stüdyo Repertuar, Stüdyo Arpej ve Marşandiz Stüdyoları’nda kayıtları tamamlanan albümün mastering çalışması ise Emre Kıral’a ait.

Albüm, Meral Turan sözlerine Birkan Şener & Gökçer Turan ortak bestesi ve Serdar Ayyıldız düzenlemesi olan ‘Saçmalık’ ile açılıyor. Serdar Ayyıldız’ın klavyesi ve elektronik ritmlerinin ön planda olduğu eserde Gündem’in yaylıları da İlter Kurcala’nın gitarıyla dengelenerek ilerliyor. Sözlerindeki duygulu yapıyla da dikkat çeken eserde orta kısımdaki klavye sololar esere 1990’lar tınıları katıyor. Son kısımda Ayyıldız’ın piyano solosu ve Gündem’in yaylı solosu başarılı. Unutulmaz İzel şarkıları tadında bir eser. Ardından yeni bir Çelik Erişçi eseri ve düzenlemesi ‘Bırakın’ Mehmet Çelik’in trompeti ve Çelik Erişçi’nin klavyesiyle başlayan eserde Gündem’in yaylıları ve Özgür Yenilmez’in bası yer yer öne çıkarak Melih Babalı’nın davulu ile dengeleniyor. Eserin değişken yapısı eseri canlı kılıyor ve Taner Karakaya’nın gitarı esere rock tınılar katıyor. Çelik’in kendine özgü eser üslubunu da yansıtan eserde son kısımda Ali Yılmaz’ın bağlaması da dahil olarak perküsyon ile birlikte eserin duygulu yapısını destekliyor. 

Sırada, albüme ismini veren eser; Sezen Aksu sözlerine Ercan Saatçi bestesi ve Ayyıldız düzenlemesi ‘Kendiliğinden Olmalı’ Bekir Sakarya’nın akordeon solosuyla başlayan eserde İzzet Hiçkalmaz’ın davul ve perküsyonları ile birlikte Ayhan Günyıl’ın gitarı ön plana çıkıyor. Uğur Büyükçınar piyanosuyla, Nurhat Şensesli de basıyla altyapıyı güçlendirerek eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda Kirpi de klarnetiyle öne çıkıyor ve Büyükçınar’ın klavyesiyle dengeleniyor. İzel de yorumuyla eseri devleştiriyor. Albümden öne çıkan bir eser olarak ilerleyen zamanlarda İzel klasikleri arasına girecektir. Ardından, Meral Turan sözlerine Gökçer Turan bestesi ve Ayyıldız düzenlemesi ‘Bizim Ağaç’ Ayyıldız’ın klavye ve elektronik ritmlerinin önde olduğu eserde İzel çift ses vokaliyle de eseri destekliyor. Orta kısımda Gündem’in yaylı solosu başarılı ve Ayyıldız’ın klavyesi ile dengeleniyor. Gitar da altyapıyı tamamlıyor. Sözleriyle de dikkat çeken bir diğer eser.

Sıradaki eser, yeni bir Sinan Akçıl eseri, Ayyıldız düzenlemesi ‘Daha Ne Kadar’ Ayyıldız’ın klavyesi ve elektronik ritmlerinin ön planda olduğu eserde geri vokallerde Seda Taşpınar ve Ayaz Burak da eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Vengeance Sample’larından bir saksafon solo eserin hareketli yapısını destekliyor.  Son kısımda Ayyıldız’ın elektronik davulu başarılı. Ayyıldız aynı zamanda gitarıyla da altyapıyı tamamlıyor. Akılda kalıcı nakaratıyla sevilecek bir ve eğlence mekanlarında duyacağımız bir eser olacaktır.

Ardından, başarılı şarkılara imza atan ikili Alper Narman & Onur Özdemir’den yeni bir eser ‘Fersah’ Konakoğlu’nun gitarı ve klavyesinin uyumuyla başlayan eserde Konakoğlu’nun bası ve davulu da öne çıkarak dengeleniyor. Gündem’in yaylıları da eserin canlı yapısını destekliyor. Ali Yılmaz’ın udu da özellikle son kısımda altyapıyı tamamlıyor. Konakoğlu’nun klavyesi esere 1970’ler tınıları katıyor. Narman & Özdemir’in eser yazım üslubunu yansıtan bir eser olarak nakaratıyla akılda kalacak bir diğer eser olacaktır.

Sırada, bir diğer yeni Sinan Akçıl eseri ve düzenlemesi ‘Yerine Sevemiyorum’ Caner Güneysu’nun gitarı ve Akçıl’ın klavye fonuyla başlayan eserde Ali Yılmaz’ın elektro bağlaması öne çıkıyor. Akçıl’ın piyanosu ve Birkan Şener’in basının da Arıkan Sırakaya’nın akustik davuluyla birlikte altyapıyı güçlendirdiği duygulu eserde orta kısımda Yılmaz’ın bağlama solosu başarılı. Yılmaz aynı zamanda uduyla da altyapıyı tamamlıyor. Albümden dikkat çekecek bir eser. Ardından bu sefer bir Sinan Akçıl & Mustafa Sandal ortak eseri ve Ayyıldız düzenlemesi ‘Bugün Erkenden’ Büyükçınar’ın tuşlularının elektronik ritmlerle dengelenerek başladığı hareketli eserde Günyıl’ın gitarı da yer yer öne çıkıyor. Orta kısımda Yılmaz Şenyaylar’ın keman solosu başarılı. Başarılı bir Deep House örneği olarak ilerleyen zamanlarda DJ’lerin listelerinde de yer almaya başlayacaktır.

Albüm, bir yeniden yorumlama ile devam ediyor; Mehmet Güreli’nin Ömer Hayyam’dan bestelediği ve bir günümüz klasiği olan ‘Kimse Bilmez’ Büyükçınar’ın klavyesi, elektronik ritmleri ve Günyıl’ın gitarının uyumunun sürdüğü eserde davul da eseri güçlendirirken İzel de çift ses vokaliyle eseri destekliyor. Bir önceki eserdeki Deep House tınısını devam ettiren eserde orta kısımda Burak Dursun’un trombon solosu başarılı ve esere caz tınıları katıyor. Son kısımda Günyıl’ın gitar solosu başarılı.

Sıradaki iki eserin de düzenlemesi Alen Konakoğlu’na ait. İlk önce, Emrah Altun eseri ‘Efendi Gibi’ Konakoğlu’nun gitarları, klavyesi ve davuluyla dengelediği eserde  Gündem’in yaylıları da eserin hareketli yapısını destekliyor. İzel ve Konakoğlu, geri vokalleriyle altyapıyı güçlendiriyor. Son kısımdaki gitar solo başarılı. Ardından bir diğer Alper Narman & Onur Özdemir eseri ‘Yas Mühürümdür’ Konakoğlu’nun yer yer flemenko tınılar katan gitarıyla başlayan eserde Konakoğlu perküsyonu ve basıyla da eseri desteklerken geri vokali ile de altyapıyı güçlendiriyor. İzel’in çift ses vokali başarılı. Klavye fon da eseri tamamlıyor. 

Son eser ise bir Ozan Gülek eseri ve Ayyıldız düzenlemesi ‘Bi Bitmediniz’ Ayyıldız’ın klavye ve elektronik ritmlerinin önde olduğu bir başka hareketli eser. İzel de çift ses vokaliyle eseri desteklerken Can Ercan’ın gitarı da altyapıyı güçlendiriyor. Orta kısımda Ayyıldız’ın klavye solosu akılda kalıcı ve doğu perküsyonları da yer yer öne çıkıyor.

Albüm, hem İzel’in başarılı yorumu hem de seçilen bestelerle sağladığı uyumla birlikte unutulmazlar arasına girmenin kendiliğinden olmadığının başarılı bir kanıtı oluyor.