Müzik

Ebren Trio, ilk albümüyle bir yıldız misali ruhu aydınlatıyor : Ebren Trio – Yıldız Tozları…

Ebren Trio, kendi alanlarında başarılı üç müzisyen, udda Fırat Doğan, kanunda Özgür Gürbüz ve neyde Volkan İncüvez’in oluşturduğu bir enstrümantal müzik grubu olarak 2017’den beri konserlerine devam ederken, 2018 yılında albüm kayıtlarının bittiğini Facebook sayfasından dinleyicilrle paylaşmıştı. Zaman geçti, konserler devam etti ve Ebren Trio’nun beklenen ilk albümü, Kalan / Z Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu : Yıldız Tozları…

Hayyam Stüdyoları’nda Sinan Sakızlı tarafından kayıt-mix edilen albümün kayıt asistanı pek çok Hayyam kaydında Sakızlı’ya eşlik eden Ceylan Akçar ve mastering ise Kalan’dan Cafer Ozan Türkyılmaz’a ait.

Albümün kartonetinde Ebren’in hikayesi şu sözlerle açıklanıyor;

Eski Türk Mitolojisinde Dünya’yı (çark-ı feleği), ejderhaların (zaman tanrısı) döndürdüğü düşünülürdü. Bu sebeple ejderhalar için döndüren, çeviren, eviren anlamına gelen “Evren” ya da “Ebren” sözcükleri kullanılmıştır. Bu efsaneye göre var olan ve hayal edilen her şeyin tümü Ebren, yani bir ejderhadır. Aynı kâinat gibi “Ebren” de evrilmekte ve dönüşmektedir.”

Bununla birlikte Yunus Emre’nin şu sözlerine yer veriliyor; “Bu dünya bir ejderdir, ademleri yuducu”…

Albüm, İncüvez bestesi “Bir Varmış Bir Yokmuş” ile açılıyor. Gürbüz’ün kanunuyla başlayan eserde İncüvez’in neyi öne çıkarak kanun ile dengeleniyor. Fırat Doğan’ın udu da eserin altyapısını güçlendiriyor. Orta kısımda Gürbüz, kanun solosuyla öne çıkarken Doğan’ın udu da kanunu destekliyor ve İncüvez’in neyi de dahil olarak eseri tamamlıyor. Ardından Fırat Doğan bestesi “Uruk” geliyor. Bir önceki eserle aynı tınıda devam ederek neyin önde ilerlediği eserde kanun da ney ile aynı uyumu sürdürürken ud da yine eseri güçlendiriyor ve eserin orta kısımda ritmik olarak değişmesiyle birlikte Doğan’ın udu öne çıkıyor ve kanun altyapıyı neyin yer yer ataklarıyla destekliyor. Son kısımda ise ney-kanun öne çıkarken ud eseri güçlendirmeyi sürdürüyor.

Sıradaki eser, bir diğer İncüvez bestesi (2017 yılında Facebook sayfalarında icra edip paylaştıkları) “Bulut“ oluyor. Kanun-ud uyumuyla başlayan eserde ney öne çıkarak kanun ile ilerliyor ve orta kısımda ney solo öne çıkarak kanun ile dengeleniyor. Ud da altyapıyı tamamlıyor. Akılda kalıcı bir müzikselliğe sahip.

Albüm, art arda beş Özgür Gürbüz eseriyle devam ediyor. İlk önce “Hatırla” kanun solo ile başlayan ve kanunun tiz tınıları ile devam eden eserde ney öne çıkarak ud ile dengeleniyor, orta kısımda ney solo başarılı. Ardından “Çöl Rüzgarı” İncüvez’in neyi ve Gürbüz’ün kanununun ilerleyerek başladığı eserde kanun bir nevi perküsyon görevi de görüyor ve bu bağlamda esere farklı bir deneysellik katıyor ve orta kısma doğru kanun-ney uyumuyla hareketlenirken Doğan’ın udu da yer yer öne çıkarak eserin müzikselliğini dengeliyor. Orta kısımda ney öne çıkıyor ve kanun da neyi destekliyor. Son kısımda da ud-kanun uyumu eseri tamamlıyor. Sırada albüme ismini veren “Yıldız Tozları” Neyin önde olduğu ve kanun ile udun da takip ederek başladığı eserin değişken ritmik yapısı eseri canlı tutuyor. Ardından “Eski” Ney-kanun birlikteliğinde udun da yer yer öne çıktığı eserde enstrümanların uyumu aynı şekilde ilerliyor. Son kısımda Gürbüz’ün kanun solosu başarılı. Sıradaki eser “Hoşçakal” ney ve kanunun önde başladığı eserde ud da kanunu takip ederek eseri güçlendiriyor. Akılda kalıcı bir temaya sahip eser bir önceki eserin duygusunu devam ettiriyor.

Son eser ise, Doğan & Gürbüz & İncüvez ortak bestesi “Rüya” Kanunun öne çıktığı ve neyin kanun ile bir atışma halinde ilerlediği eserde ud da yer yer öne çıkarak ney-kanun uyumunu destekliyor. Kanun orta kısma doğru yer yer perküsyon görevi de görerek neyin yer yer vibrasyonlu tınısını güçlendiriyor. Son kısıma doğru ud öne çıkarken kanun da aynı perküsyon tınısına devam ederek yer yer udu destekliyor ve ney ile ilerliyor ve son kısımda ney öne çıkarak kanun-ud ile ilerliyor ve bu bağlamda ney ve kanun deneysel tınılarla ilerliyor. Doğaçlama bir havaya sahip bir eser.

Ebren Trio, ilk albümüyle hem üç müzisyenin eser ve icradaki başarısını dinleyiciyle paylaşırken, eserlerindeki yer yer sakin yer yer deneysel tını ile bir yıldız misali ruhu aydınlatan başarılı bir ilk albüme imza atıyor.