Müzik

Kayhan’ın başarılı yorumuyla eski günlerin naifliğini bulduğumuz şarkılardan bir seçki : Arda Kayhan – Şarkılarda…

Arda Kayhan… Aslen Radyoloji alanında uzun yıllardır doktorluk mesleğine devam eden ve  müzik tutkusunu zaman içinde yer aldığı musiki topluluklarıyla taze tutan Prof. Dr. Arda Kayhan, pek çoğu günümüzde de hala başarıyla icra edilen eserlerden oluşan bir repertuvarla ilk albümünü Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Şarkılarda…

Kalan stüdyolarında Murat Başaran (Mayki) tarafından mix-mastering çalışması üstlenilen albümün düzenlemeleri Müslüm Karaduman’a ait. 

Albüm, 1970’lerden bir eser ile, sözleri Ülkü Aker, bestesi Avni Anıl’a ait olan Rast eser “Sanki Seninle Kırk Yıllık Dost Gibiyiz” Gündem Yaylı Grubu’nun yaylı grubunun ve Müslüm Karaduman’ın kanununun Onur Özelçağlayan’ın uduyla dengelenerek başladığı eserde Erkan Kanat ve Alpay Dinletir’in perküsyonları da öne çıkarak esere güncel bir anlayış katıyor. Onur Özçelik’in gitar ve bası da eseri tamamlıyor. Ardından Melahat Akan sözlerine Fehmi Tokay bestesi Hicaz eser “Aşkı Seninle Tattı Hicranla Yandı Gönül” Engin Arslan’ın tanbur solosuyla başlayan eserde Gündem’in yaylıları ve kanun-çello-ud uyumu perküsyonlarla birlikte ilerliyor. Aziz Şükrü Özoğuz’un solo kemanı da öne çıkıyor. Özçelik’in gitar ve bası da eseri tamamlıyor.

Sırada, Mehmet Erbulan sözlerine İrfan Özbakır bestesi Rast eser “Ömrümce Hep Adım Adım” var. Karaduman’ın kanun solosuyla başlayan eserde Şükrü Tırkış’ın klarneti öne çıkıyor, ud ve perküsyonlar ile dengeleniyor. Gitar ve bas da eseri tamamlıyor. Bir önceki eserdeki gibi Karaduman’ın enstrüman solosunu öne aldığı güzel bir başlangıca sahip. Ardından, Neveser Kökdeş’in Nişaburek eseri “Aşkı Fısıldar Sesin” var. Yaylı ve perküsyonların kanunla uyumuyla başlayan eserde yaylıların yönetimi başarılı. Sıradaki eser, Şemsettin Ziya Bey’in Mahur eseri “Şu Güzele Bir Bakın” Yaylı-perküsyon uyumuyla başlayan eserde klarnet ve kanun da eseri canlı tutarak ilerliyor. Gitar ve bas da ud ile birlikte eseri güçlendiriyor. Son kısımda klarnet solo başarılı.

Albüm, bir Fehmi Ege tangosu ile devam ediyor “Ayrılık Tangosu”… Semih Erdoğan’ın piyanosu ve Özgür Çalı’nın gitarının yaylılarla uyumuyla başlayan eserde İsmail Peşluk’un perküsyonları da öne çıkarak eserin tango tınısını koruyor. Turgay Çelik’in bası da orta kısımda öne çıkarak eseri tamamlıyor. Kayhan da eserin ruhuna başarıyla adapte oluyor. Albümden öne çıkan başarılı yorumlardan biri. Ardından Rıfat Ayaydın sözlerine Muzaffer İlkar bestesi Suzinak eser “Gülüp Geçtin Ben Ağlarken” geliyor. Aziz Şükrü Özoğuz’un keman solosuyla başlayan eserde yaylı-kanun ve tanbur öne çıkıyor ve perküsyonlar ile dengeleniyor. Kayhan tiz vokallerde başarılı.

Sıradaki eser, Rafet Başaran sözlerine Rıza Ateş bestesi Suzidil şarkı “Nisan Yağmuru” Murat Ertürk’ün flüt-saksafonu ve Güldiyar Tanrıdağlı’nın piyanosunun perküsyon ile uyumuyla başlayan eserde gitar ve bas da eserin masalsı havasını destekliyor. Gülşah Sönmez ve Berk Özçam da geri vokallerle eseri güçlendiriyor. Albümün farklı ve başarılı düzenlemelerinden biri. Ardından Erol Sayan’ın Rast eseri “Aşk Denilen Ateşe Yanalım Mı?” Yaylı-perküsyon-ud uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve Özçelik’in gitarı ve bas da yer yer öne çıkıyor. Karaduman’ın kanunu da eseri geri vokallerle birlikte canlı tutuyor. Son kısımda perküsyonlar başarılı.

Son eser, Ahmet Gazi Ayhan eseri “Doktor Civanım” ve Kayhan’ın da doktor olmasından ötürü güzel düşünülmüş bir final oluyor. Enes Nalkıran’ın trompetinin Güneş Karaduman’ın trombonuyla birlikte perküsyonlarla dengelenerek başladığı eserde Özçelik’in gitarı ve bası da geri vokallerle birlikte bu canlı havayı destekliyor. Güneş Karaduman’ın trombonu da ara kısımlarda yer yer öne çıkıyor. Bu bağlamda üflemeliler esere çok güzel bir hava katıyor. Orta kısma doğru kanun da öne çıkıyor. Son kısımda Özçam’ın vokali başarılı ve eserin ton değişimi-tempo olarak hızlanması da albüm için güzel bir final oluyor.

Albümde ayrıca Akın Altıntaşı da basıyla yer alıyor.

Kayhan’ın ilk albümü, hem söz hem müzik olarak eski günlerin naifliğini bulduğumuz şarkılardan bir seçkiyi dinleyicilere sunarken Kayhan, başarılı yorumu ve Karaduman’ın düzenlemeleriyle yakaladığı uyumla birlikte kendi alanında yılın başarılı çalışmalarından birine imza atıyor.