Müzik Haberleri

Emek Özdemir’den ağaçların uğradığı kıyıma dikkat çeken bir şarkı: Köklerimize Uzandılar…

Uzun zamandır müziğin içinde olan, lise ve üniversitede müziğin eğitiminden gelen ve sosyal medya hesaplarında şarkılarını dinleyicilerle buluşturmaya devam eden müzisyen Emek Özdemir, doğanın yaşadığı değişime, ağaçların kesilmesine ve ormanların yaşadığı tahribata bir şarkı yazdı: Köklerimize Uzandılar… Emrah Yavuz’un hazırladığı video klibiyle de YouTube’da yerini alan şarkının düzenlemesi Özdemir ile Uğur Baloğlu imzası taşıyor.

Özdemir, şarkısını şu sözler ile anlatıyor:

Bundan tam bir buçuk yıl önce yazmaya başladım ”Köklerimize Uzandılar”ı. Her gün işe gittiğim yolda dokunduğum bir ağaç için tüm hikaye. O ağacın yanında yıllar önce ”İstanbul’da yaşarsam eğer burada yaşayayım” diye dilek dilemiştim, üstünden zaman geçti, unuttum ve bu dileğimin gerçek olduğunu farkettiğim zaman daha bir değerlendi o ağaç benim için.

Bir gün işe giderken dokunduğum o ağacı bir kepçenin köklerinden söktüğünü izlerken ilk temeli attım. Öfkeyle, kırgınlıkla, kızgınlıkla ”Köklerimize Uzandılar” dedim. Birçok kişi ilk başta anlamadı, sevmedi ama ben yazmaya devam ettim her gün; O boşluğa bakarak, ağaçların tek tek sökülüşünü izlerken ve hatta ağaçların yerine bir bina yapılırken. Sonra şarkının melodisi geldi, sonra intro, sonra ara ezgi derken ”Köklerimize Uzandılar” bu halini aldı.

Öncelikle şarkının bu halini almasında en az benim kadar emeği geçen Uğur Baloğlu’na, Hiç tanışamadığım ama tanışmadığımız halde piyanosunu çaldığı için Sude Gözükara’ya, Sürekli çaldığı keman partisini değiştirip ”şöyle çal, bunu ekle, şunu ekle, olmadı başka” diye sabır sınırlarını zorladığım ama beni hiç üzmeden bana inanan arkadaşım Pınar Demircan’a, Klibin video görselini yapmayı kimse kabul etmezken(zamansızlıktan, meraksızlıktan) kabul edip gecesini gündüzüne katıp videoyu yetiştirdiği için Emrah Yavuz’a, Gezegenlerin hareketlerine inanmamı sağlayan ve ”şarkıyı bu tarihte çıkarın” deyip bana tarih veren astroloğumuz Murat Çelik’e, ve son olarak şarkıyı attığımda dinledikten sonra bana direkt bir çizim yollayıp ‘’nasıl olmuş?’’ diye soran çalışkan çizerimiz Burak Kaya’ya saygı ve sevgilerimle.

Köklerimize Uzandılar artık sizindir. Şarkının gelirinin bir kısmını zarar gören ormanlar, sokak hayvanları ve kirlenen denizler için bağışlayacağız.

Bir ağaç için yazdığım şarkının binlerce ağaca hayat vermesi dileğimle.

Köklerimize Uzandılar’ı Emek Özdemir’in YouTube hesabında bulabilirsiniz.