Müzik

Erken, yeni albümüyle kendi seçtiği müziksel yolda başarılı ilerleyişini sürdürüyor : Çiğdem Erken – Uyandım Yoksun…

Yıllarını müziğe ve müziğin eğitim alanına adayan Çiğdem Erken’in ilk albümü “Kız Kafası” yayınlanalı 9 yıl oldu ve o albümü takip eden 2013 yapımı “İstanbul Kızı”tın ardından Erken, 2015’te yayınladığı “Manita” sonrasında Çağan Irmak’ın iki filminin müziklerini üstlenmişti (2016’da Benim Adım Feridun ve 2018’de Bizi Hatırla) Şimdi ise Erken’i, ilk iki albümünü (ve Bizi Hatırla’yı) yayınlayan Ada Müzik etiketli yeni albümüyle dinliyoruz : Uyandım Yoksun…

Prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü Doğan Duru’nun üstlendiği albümün bir kısmı Hayyam Stüdyoları’nda Sinan Sakızlı tarafından ve diğer kısmı Babajim İstanbul’da kaydedilmiş. Mix-mastering çalışması ise Erim Akman imzası taşıyor. İki Doğan Duru eseri “Sanki Bir Masalmışız” ve “Kafamız Yıldızlı Pekiyi” haricindeki tüm eserler Çiğdem Erken’e ait.

Albüm, “Hüzün Dibi” ile açılıyor. Duru’nun synth ve gitar eşliğinin öne çıktığı, Özge Metin’in akordiyonu ve Didem Erken’ın çellosuyla dengelendiği eserde Berke Özgümüş’ün davulu da eseri canlı tutuyor. Erken de çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor. Volkan Topakoğlu’nun kontrbası da eseri tamamlıyor. Ardından Halil Sezai ile düet “Ben Seçtim Yolumu” geliyor. Klavye-yaylı fon ile senfonik bir tınıda başlayan ve Erken’in piyanosunun elektronik ritmle dengelendiği eserde Sezai de ikinci dörtlükte dahil oluyor. Orta kısımda Şenova Ülker’in trompeti eklenerek elektroniklerle uyumlu ilerliyor. İkili, bir önceki düetleri “Dünyayı Durduran Şarkı”daki uyumu (özellikle geri vokallerle birlikte) başarıyla sürdürüyor.

Sırada, “Hayal Et” var. Özgümüş’ün davulu ve Duru’nun synth uyumuyla başlayan eserde Levent Özer de gitarıyla öne çıkarken Özge Fışkın’ın back vokali eseri güçlendiriyor. Sözlerindeki umutlu yapıyla da dikkat çeken eserde son kısımda Gürtuğ Gök’ün saksafon solosu başarılı. Ardından “Sanki Bir Masalmışız” Duru’nun elektronikleriyle başlayan eserde Özer’in gitarı öne çıkarak bas ile eseri canlı tutuyor. Özgümüş’ün davulu da elektroniklerle dengeleniyor. Erken de çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Bayramcan Boy’un cümbüş solosu başarılı ve gitar ile uyumlu ilerliyor. Sıradaki eser, “Çok Uzak Yollarında” Cem Tuncer’in gitarıyla akustik bir anlayışa sahip.

Albüm, Çağan Irmak ile düet “Bir Kutuya Topla ve At Beni” ile devam ediyor. Synth-davul-bas uyumuyla başlayan eserde Erken de piyanosuyla yer yer öne çıkıyor. Duru’nun gitarı da eseri canlı tutuyor. Irmak da nakaratta dahil olarak ve eserin ruhuna girerek güzel bir performansa imza atıyor. Son kısımda Erken’in şiir kısmı başarılı. Ardından “Kafamız Yıldızlı Pekiyi” Özer’in gitarıyla başlayan ve piyano-synth ile ilerleyen eserde gitar-synth uyumu başarılı ve elektronik ritmler de bas ile birlikte öne çıkarak eserin duygusunu destekliyor. Son kısımda Duru’nun vokaliyle dahil olması da esere güzel bir tını katıyor. Albümün ve 2020’nin öne çıkan eserlerinden biri.

Son iki eserden ilkini Erken’in müziklerini yaptığı “Benim Adım Feridun” filminde Sezai’nin yorumuyla dinlemiştik “Yeniden Doğar mıyım?” Derya Türkan’ın kemençesi ve Duru’nun gitar-synth-elektronik uyumuyla başlayan eserde Topakoğlu’nun bası da eseri destekliyor. Orta kısımda kemençe solo başarılı ve eserin duygusunu destekliyor. Elektronikler ve davul da eseri tamamlıyor. Erken, eserin bestecisi olarak kendi yorumuyla da esere farklı bir ruh katıyor. Son eser ise “Kanatsız Kuşlar” Nurkan Renda’nın akustik gitarı ve Duru’nun elektronikleriyle başlayan eserde Erken de piyanosuyla ve çift ses vokaliyle eseri canlı tutuyor. Son kısımda Duru’nun synth fonu başarılı.

Erken, hem Doğan Duru’nun düzenlemeleriyle (ve bir eseriyle) yakaladığı uyum ve düetlerin de başarısıyla birlikte, “Ben Seçtim Yolumu” şarkısı misali kendi seçtiği müziksel yolda başarılı ilerleyişini sürdürüyor ve bu bağlamda 2020’nin başarılı albümlerinden birine imza atıyor.