Müzik

Eypio, ikinci albümüyle yeniden albüm formatını aynı başarıyla sürdürüyor : Eypio – Urgan…

Eypio’yu Burak King ile hazırladığı (ve ilk albümüne isim olan) “Günah Benim” ile tanıyalı 4 yıl geçti. Zaman içinde Eypio, özellikle DMC’ye geçtikten sonra “Gömün Beni Çukura” “Vur Vur” “Umudum Kalmadı” teklilerinin gördüğü ilginin yanı sıra, çeşitli sanatçılarla yaptığı düetler ve bir saygı albümü “Ve Nazan Öncel Şarkıları” ile de Rap alanının sevilen isimlerinden biri oldu. Ancak Eypio bu süreçte yeni bir albüm yapmamıştı. Şimdi ise Eypio’yu DMC etiketli ikinci albümüyle dinliyoruz : Urgan…

Bazı eserlere (“Utandım Ah” ve “Urgan”) mixte Dijital Meydan eşlik ederken, diğer mix ve masteringleri Özgür Özvarol üstleniyor. Naim’in mixi ise Kezzo’ya, masteringi Güven Ersoysal’a ait.

Albüm, albümün habercisi olarak tekli formatında yayınlanan Eypio eseri, Dezi Dezz & Cemil Türkocağı ortak düzenlemesi “Çek Çek” ile açılıyor. Gitar ve kanun tınılı altyapının elektroniklerle hareketlendiği eserde orta kısımda elektro gitar solo akılda kalıyor. Eypio’nun çift ses vokali eseri tamamlıyor. Ardından, Fuat ile ortak çalışma; Eypio & Fuat sözleri, Eypio bestesi ve Özkan Meydan & Alican Özbuğutu ortak düzenlemesi “Utandım Ah” Klavye fon-elektronikler ile başlayan eserde ilk önce Eypio başlıyor ve çift ses vokaliyle birlikte elektroniklerle dengeleniyor ve gitar da altyapıyı güçlendiriyor. İkinci kısımda Fuat dahil oluyor ve hala bu alandaki başarısını kanıtlıyor. Son kısımdaki elektro solo başarılı.

Sırada, Eypio eseri, Onur Aşar & Caner Özgür ortak düzenlemesi “Bu” var. Elektro solo ve elektronikler-yaylı uyumuyla başlayan eserde yaylı eserin duygusunu destekliyor ve Eypio’nun geri vokaliyle dengeleniyor. Son kısımdaki yaylı-elektro uyumu eseri tamamlıyor. Ardından, albüme ismini veren eser, Eypio sözlerine Eypio & Türkocağı ortak bestesi, Türkocağı & Özbuğutu düzenlemesi “Urgan” gitar ve elektronik eklemelerle hareketlenen eserde orta kısımdaki elektro solo başarılı.

Sırada, art arda iki ortak çalışma var. İlk önce Tuğberk Işık ile (Eypio & Işık sözlerine Eypio bestesi, Dezz düzenlemesi) “Dışarda Yağmur Var” elektronikler ve klavye fon ile hareketlenen esere ilk öne Eypio başlıyor ve Işık’ın nakarat kısmı akılda kalıyor. Ardından Hayki ile (Eypio & Hayki sözlerine Eypio bestesi, Carlos düzenlemesi) “Kay Kay” elektroniklerin uyumuyla biraz daha kaotik bir başlangıcı olan eser Eypio ile başlıyor. Sözlerindeki göndermelerle de dikkat çeken eserin ikinci kısmında Hayki de dahil oluyor ve çift ses vokaliyle eseri canlı tutuyor.

Sırada, Eypio eseri Dezz düzenlemesi “Pilates” var. Elektroniklerin hareketlendirdiği ve klavye fonun öne çıktığı eserde Eypio geri vokalleriyle de eseri destekliyor. Ardından, Çerkez ile ortak çalışma (Eypio & Çerkez sözlerine Eypio bestesi ve Dezz düzenlemesi) “Defter” klavye ve plak çıtırtılarıyla başlayan eser Çerkez ile başlıyor ve elektronikler-gitar uyumu da Çerkez’i çift ses vokalle ve geri vokalle destekliyor. İkinci kısımda Eypio dahil oluyor ve çift ses vokaliyle birlikte Çerkez’den aldığı kısmı başarıyla devam ettiriyor. Albümden dikkat çeken eserlerden biri.

Son iki eserden biri, 2019’da vizyona giren “Naim” filmi için Eypio’nun yaptığı ve Kezzo’nun düzenlediği (Dijital Sanatlar etiketiyle tekli olarak da yayınlanan) “Naim” geri vokal-elektronikler ve akordeon-ney eklemesi ile başlayan eserde piyano fon da çift ses vokalle eseri destekliyor. Orta kısma doğru elektro solo ve ud eklemesi başarılı. 

Son eser, Eypio eseri, Türkocağı düzenlemesi “Bu Gece” elektronikler ve 1980’ler tınıları katan klavye soloyla başlayan eserde orta kısımdaki klavye solo akılda kalıyor, ayrıca Eypio’nun kendine özgü söz yazımı da eserde güzel değinmeleri getiriyor. Orta kısımda Eypio’ya verilen eko da eseri canlı tutuyor. Orta kısımdaki elektro gitar solo başarılı.

Yine pek çok konuya ustalıkla değinen ve müziğiyle, bu bağlamda usta konuklarıyla da destekleyen Eypio, tekli olarak yayınlanan çalışmaları da albüme almak yerine tamamen yeni bir konsept üzerine oturtmuş çalışmasını ve bu bağlamda Naim de albümün konseptini etkilemiyor.

Eypio, yeni albümüyle uzun zamandır ihmal ettiği albüm formatını aynı başarıyla sürdürerek beğenilecek bir çalışmaya imza atıyor.

Etiketler