Müzik

Güler Duman yeni albümüyle yeni neslin 10 başarılı yorumcusunu takdim ediyor : Güler Duman İle Nesilden Nesile Türkülerimiz…

Müzik hayatında 30 yılı aşkın bir süredir başarılı çalışmalara imza atmaya devam eden sanatçı Güler Duman’ı en son 2017’de ‘Yüreğimden Yüreğinize Sazım’ albümü ile dinlemiştik. Şimdi ise Duman, 2012 yılında 30. Sanat Yılı dolayısıyla ‘Yüreğimden Yüreğinize Sesime Ses Katanlara Selam Olsun’da olduğu gibi pek çok yorumcuyu bir araya getiriyor; ancak bu albüm, yeni neslin Türk Halk Müziği yorumcularını içeriyor : Güler Duman ile Nesilden Nesile Türkülerimiz…

Özdemir Plak etiketiyle dinleyicilerle buluşan albümün yapımcılığı İbrahim ve Hasan Özdemir’e, prodüktörlüğü ise Mustafa ve Cafer Özdemir’e, genel koordinatörlüğü ise Didar Düzdaş’a ait. Albümün mastering çalışması Genco Arı imzası taşıyor.

Albümün yönetmenliğini ve süpervizörlüğünü Güler Duman üstleniyor. 

İlk eser, yeni bir Duman eseri ‘Can’ eserin düzenlemesini de üstlenen Sedat Akdağ’ın bağlaması ve Cemal Özkızıltaş’ın perküsyonuyla başlayan eserde Fatih Koçer’in kavalı öne çıkıyor. Orta kısımda kaval-perküsyon uyumu başarılı. Ardından, Dursun Bilgin ile düet ‘Gönül Derdi’ Asil Doğan Demir eseri ve Genco Arı düzenlemesi olan eserde Onur Nazım Engin’in klarneti öne çıkarak Kutay Özcan’ın bağlaması ile dengeleniyor. Metehan Köseoğlu’nun gitarı da eseri destekliyor. Genco Arı da piyano, bas ve akustik davuluyla eserin duygusunu desteklerken, Ömer Arslan’ın perküsyonuyla uyumlu olarak ilerliyor. 

Sırada, iki albümü ile tanıdığımız İsmail Aydın ile düet ‘Kendi Noksanını Bilip Arif Ol’ İsmail Özden’in anonim sözlere bestesi ve Kurtuluş Şan düzenlemesi; Deniz Bakır yönetmenliğinde kaydedilen eserde Kurtuluş Şan’ın klavyesi ve Murat Emre’nin esere rock tınılar katan elektrosu öne çıkıyor ve Deniz Bakır’ın bağlamaları vokal kısmında yerini alıyor. Bakır’ın orta kısımda bağlama solosu başarılı. Bülent Ay’ın davulu da eseri güçlendiriyor. Kurtuluş Çengel de basıyla eseri tamamlıyor. Duman ve Özden de yorumlarıyla eserdeki sert gitar tınılarını destekliyor. Ardından, Erman Sarı ile düet ‘Söylerim Ayrılık Seni Bir Zaman’ Asil Doğan Demir eseri ve Dursun Bilgin düzenlemesi olan; Ayhan Beyazdağlı’nın kemanıyla başlayan eserde Erdem Kotan’ın bağlaması ve Serkan Yıldırım’ın kavalı da öne çıkıyor. Uğur Varol’un gitarı da vokal kısımlarında yerini alarak eserin duygusunu destekliyor. Aşkın Hüseyin Kaya’nın bası ve Ömer Arslan’ın perküsyonu da eseri tamamlıyor. Son kısımda Cem Ekmen’in meyi başarılı. 

Albüm, (Erman Sarı ve Didem Turan ile kurduğu Dinamik Band ile de ilgi gören) Duygu Koç ile düet; Fikret Dikmen sözlerine Güler Duman bestesi ‘Hayat Gemisi’ ile devam ediyor. Ercan Yazıcı düzenlemesi olan ve Sezgin Yaman’ın yaylı tambur ve bağlamasıyla başlayan eserde Cüneyt Pastacı’nın gitarları ve Zafer Karayazgan’ın klavyesi yer yer öne çıkarak Ercan Yazıcı’nın akustik davuluyla dengeleniyor. Cemil Tatlıpınar’ın bası da altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda bağlama solo başarılı. Ardından, Ali Cihan Sarı ile düet, bir Sarı eseri ‘Dedo’ Bilgin düzenlemesi olan ve Ekmen’in meyiyle başlayan eserde Koray Çatal’ın bağlaması öne çıkıyor. Vokal ile birlikte Varol’un gitarı ve Arslan’ın perküsyonu da dahil olarak bas gitar ile dengeleniyor. Orta kısımda Ekmen’in duduk solosu başarılı (ve meyi de dahil oluyor.)

Sıradaki eser, Deniz Ekinci ile düet, Cem Malkoç eseri ve Mustafa Sarıkaya düzenlemesi ‘Duydun Mu?’ Yenal Satıcı’nın meyi ve Sinan Kızılgöz’ün gitarıyla başlayan eserde Ali Sağıt’ın bağlaması öne çıkıyor ve Duman’ın nakarattaki vokali başarılı. Piyano ve Kadir Keskin’in bası da eseri tamamlıyor. Ardından, Uğur Tezcan ile düet, Gevheri sözlerine anonim eser ‘Be Hey Ela Gözlü Şahım’ Sedat Akdağ düzenlemesi olan ve Göksel Sönmez’in yaylılarının ön planda başladığı eserde Akdağ’ın bağlaması yaylılarla dengeleniyor ve eserde akustik bir anlayış hakim. Yaylı-bağlama sololar başarılı.

Albüm, Duman’dan bir solo ile devam ediyor, Aşık Veysel’in sözlerine Duman bestesi ‘Köşeyi Vahdete Çekilsem Dursam’ Akdağ düzenlemesi olan ve Akdağ’ın bağlamalarıyla başlayan eserde Cemal Özkızıltaş’ın perküsyonları öne çıkarak esere güzel bir tını katıyor. Eserin değişken ritmik yapısı eseri canlı kılıyor. Ardından, Selen Tek ile bir düet ‘Sensiz Olmak Zor’ Ozan Mehmet Tek eseri ve Cihan Orhan düzenlemesi olan, Mustafa Sorgun’un meyinin ön plana çıkıp Cihan Orhan’ın bağlamasıyla dengelenen eserde Varol’un gitarı ve Arslan’ın perküsyonu aynı uyumu sürdürüyor. Görkem Öner’in bası da eseri tamamlıyor. Albümün öne çıkan başarılı düetlerinden biri. 

Sırada, Ozan Tunç ile bir düet ‘Yolcusun’ aynı zamanda Tunç’un eseri olan ve Baran Özer’in düzenlemesi, Umut Sayit aranjesi olan eser, Baran Özer’in bağlamalarıyla başlıyor ve Arslan’ın perküsyonları yer yer öne çıkarak Uğur Varol’un bas ve gitarlarıyla dengeleniyor. Volkan Kaya da kavalıyla altyapıyı güçlendiriyor. Klavye eşliği de altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda Kaya’nın kaval solosu başarılı. Ardından; ‘Gam Yeme Gönül’ ile ilgi gören Soner Coşkun ile bir düet ‘Hayat Yolunda’ Ceyhun Altunkaş sözlerine Soner Coşkun bestesi, Genco Arı düzenlemesi olan eserde Serkan Yıldırım’ın kavalı ve Arı’nın klavyesi öne çıkıyor ve Ekmen’in meyiyle dengeleniyor. Metehan Köseoğlu’nun gitarı ve Gökhan Kantos’un bağlaması eseri güçlendiriyor ve Arslan’ın perküsyonları da yer yer öne çıkıyor. Arı’nın bası da eseri tamamlıyor.

Son eser ise Duman’dan solo bir eser, Çetin Hüseyin Özdemir eseri ‘Bahçada Nar Ağacı’ Ömer Avcı düzenlemesi ve yönetmenliğinde kaydedilen eserde Ali Yılmaz’ın elektro bağlaması ve Cenk Şanlıoğlu’nun elektrosu esere güzel bir tını katıyor. Avcı’nın perküsyonu da eserin hareketli yapısını desteklerken Ekmen’in balabanı altyapıyı güçlendiriyor. Orta kısımda Ekmen’in zurnası da dahil oluyor ve geri vokaller de eseri destekliyor ve bas da altyapıyı tamamlarken son kısımda Avcı’nın lavtası da esere dahil oluyor. Albüme hareketli bir final oluyor.

Albüm, hem Duman’ı sevenler, hem de Türk Halk Müziği’nin yeni nesil yorumcularını dinlemek isteyenler için beğeniyle dinlenecek bir albüm olmuş.