Müzik

Güncel müzikalite ile kendi müzikalitesini başarıyla birleştiren bir müzisyenin ilk eserlerinin bir bütünü : Sırma – Pür…

Günümüzde pek çok yeni isim, kendi eserlerini dinleyicilerle buluşturuyor ve her biri farklı bir müzikaliteyi sunuyor. Bu isimlerden biri de, 2017 yılındaki To Love EP’si ile başarılı bir çıkış yapan ve 2018’deki Belki Bir Gün teklisi ile ülkemizde de dikkat çeken Sırma…

Klasik piyano ve solfej eğitimiyle müziğe başlayan Sırma, Berklee College of Music’i burslu kazandı ve caz vokal konusunda da eğitim aldı. Berklee yıllarında Helicopria isimli bir progressive rock grubuyla çalışan Sırma, farklı müzik türleriyle de ilgilendi : Londra’ya gidip London School of Sound’da elektronik müzik prodüksiyonu ile ilgili dersler aldı. Çalışmalarını bağımsız olarak dijital platformlarda yayınlayan Sırma, CD formatında çıkan ilk albümünü ise Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Pür…

Albümdeki tüm eserler Sırma’ya ait.

Albüm, sırasıyla 2017 yılında çıkan ilk Sırma EP’si To Love ve To Love’ın aynı yıl içinde dinleyicilerle buluşan To Love (Remixes) ve To Love (Live) EP versiyonlarının yanı sıra, 2018 yılında dinleyicilerle buluşan tekli Belki Bir Gün’den oluşuyor.

Albüm, Sırma’nın 2017 Temmuz’unda dinleyicilerle buluşan ilk çalışması ’To Love’ EP’siyle başlıyor. İlk eser, Dancing Into Life’ın düzenlemesi Serhan Şolcum, Hakan Kılınç ve Sırma ortak imzası taşıyor. Cale Hawkins’in klavye fonu ve Sırma’nın çift ses vokaliyle başlayan eser, Ian Barnett’in elektronik davullarıyla birlikte daha hareketli bir hal alıyor ve klavye esere 1980’ler tınıları katıyor. Sözlerindeki pozitif yaklaşımla da dikkat çeken eser, Sırma’nın vokalleriyle de destekleniyor. Ardından ‘Eclipse’ geliyor. Şolcum & Sırma ortak düzenlemesi olan ve Hawkins’in retro tınılar katan klavyesiyle başlayan eserde Barnett de elektronik ritmleriyle esere dahil olarak ilk eserdeki hareketli tınıyı devam ettiriyor. Sırma da çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Hawkins’in klavye solosu başarılı. 

Sırada, ‘Love In The Dark’ var. Şolcum & Kılınç ve Sırma ortak düzenlemesi olan ve klavye-ritm uyumunun devam ettiği eser akılda kalıcı klavye solosu ve nakaratıyla da sevilecektir. Sözlerindeki lirik yapıyla da dikkat çeken eserde Sırma’nın çift ses vokali yine aynı uyumla ilerliyor, son kısımda Hawkins’in klavye solosu başarılı. Ardından, To Love EP’sinin son eseri ‘Free Fall’ geliyor. Düzenlemede Ian Barnett, Sırma ve Mike Tuccillo ortak imzası taşıyan eser, Hawkins’in klavye fonuyla başlayan eserde Barrett’in elektronik ritmleri yer yer öne çıkarak Sırma’nın vokalleriyle birlikte eseri destekliyor. Orta kısımda Hawkins’in klavye solosu öne çıkıyor. İlerleyen zamanlarda daha da çok duyulacağını düşündüğüm, albümden öne çıkan bir eser. To Love EP’sindeki mix çalışması Mike Tuccilo, mastering çalışması ise Emily Lazar imzası taşıyor.

Albüm, To Love’ın Remixes EP’siyle devam ediyor. 2017 Ağustos’unda dinleyicilerle buluşan EP’den ilk olarak ‘Dancing Into Life’ Instant Karma düzenlemesi olan remixi ile geliyor. Instant Karma, klavye ve elektronik eklemeleri ile esere daha hareketli bir üslup katmış. Loop’lar da bu hareketli havayı destekliyor. Klavye solo eklemesi de başarılı. Ardından ‘Eclipse’ Salt Cathedral düzenlemesi olan remixiyle geliyor. Klavye fon ile sakin bir tınıda başlayan eserde ritmler de aynı sakinlikte ilerliyor ve ritmler yer yer öne çıkarak klavyeyle birleşiyor. Vokaldeki mixlemeler esere farklı bir renk katıyor.

Sırada, ‘Love In The Dark’ın Mellow düzenlemesi olan remixi var. Ritm eklemeleri esere 1980’ler tınıları katıyor ve klavye solo da altyapıyı güçlendiriyor. Vokal mixlemeleri de aynı şekilde eseri destekliyor, bu versiyonda ise ritmlerin yarattığı tını başarılı. Klavye solo eklemesi de akılda kalıcı. Ardından, To Love (Remixes) EP’sinin son eseri, ‘Free Fall’un Pretty Sister düzenlemesi olan remixi geliyor. Klavye bas yürüyüşü ile başlayan eserde ritmler bir önceki eserdeki 1980’ler tınılarını devam ettiriyor ve günümüz tınılarındaki ritmler de eseri güçlendiriyor. Orta kısımdaki klavye solo başarılı ve akılda kalıcı. EP’de öne çıkan remixlerden oluyor.

Albüm, 2017 Ekim’inde dinleyicilerle buluşan, To Love’ın Live EP’siyle devam ediyor. (Live EP’de Dancing Into Life haricindeki üç eser yer alıyor.) Sırma tarafından düzenlenen ve Brooklyn’deki Virtue & Vice Studios’ta canlı kaydedilen kayıtların ilki ‘Eclipse’ Hawkins’in klavye fonuyla başlayan ve Barnett’in davullarının da arka planda desteklediği eserde Rice’ın gitarı yer yer öne çıkıyor. Sırma, ilk versiyona göre biraz daha sakin bir düzenleme yapmış. Ardından ‘Love In The Dark’ Maddle Rice’ın gitarıyla başlayan Sırma’nın ilk versiyona göre daha koyu bir söyleyiş tınısı benimsediği; ismindeki gibi dark bir tınıya gelen eser, akustik bir yapıda başlıyor ve Hawkins’in klavyesi, bu eserde de esere retro tınılar katıyor, Sırma’nın sesindeki eko da bu retro tınıyı destekliyor; sanki 1970’lerde kaydedilmişçesine bir naiflik içinde olan bir eser oluyor.  EP’nin son eseri ise ‘Free Fall’ bir önceki eserdeki akustik tınıyı devam ettirerek Hawkins’in klavye fonuyla başlayan eserde Barnett’in davulları eseri hareketlendiriyor ve yer yer öne çıkıyor. Rice’ın gitar solosu da başarılı. Live EP’deki mix mastering çalışmaları ise Drew ofthe Drew imzası taşıyor.

Albümün kapanışı ise, Sırma’nın 2018 Haziran’ında dinleyicilerle buluşan ilk Türkçe teklisi ‘Belki Bir Gün’ ile oluyor. Sırma düzenlemesi olan ve klavye fon ile sakin bir tınıyla başlayan eserde ritmler de bu sakin yapıyı destekliyor. Albümün ismi ‘Pür’ de eserdeki ‘Pür ruhun huzur bulur’dan geliyor. Sırma’nın çift ses vokali başarılı ve ritmler yer yer öne çıkarak eseri güçlendiriyor ve klavyenin sakin tınısı ile eseri tamamlıyor. Sözlerinin lirikliğiyle de dikkat çeken eser, ilerleyen zamanlarda repertuvarlara da girecektir. Eserin mix çalışması ise Tuccilo imzası taşıyor.

Sırma, albümde yer alan 5 eser ve bu eserlerin remix ile canlı versiyonlarıyla birlikte, ilk çalışmalarını derli toplu bir araya getirirken, güncel müzikalite ile kendi müzikalitesini başarıyla birleştiren eserlerden oluşan bir albüme imza atıyor.