Müzik

Güven, yıllar içinde kitlelere ulaşan şarkılarının kendisini günümüze başarıyla taşıdığını bir kez daha kanıtlıyor : Ali Güven – Best Of Ali Güven…

Profesyonel müzik kariyerinde 22 yılı geride bırakmış bir isim olan Ali Güven; 22 yıl içinde pek çok albüm yapmışsa da, 2012 yapımı ‘Türkçe Pop’ albümü sonrası son dönemlerde daha çok tekli olarak kariyerine devam etmekteydi. Zaman içinde yaptığı eserlerle halen sahne repertuvarlarında geniş bir yer tutmaya devam eden Güven, bu 22 yıla sığan eserlerinden 10 tanesini yeniden yorumlayarak, Poll Production etiketiyle bir albümde topladı : Best Of Ali Güven…

Düzenlemeler Ceyhun Çelikten imzası taşıyor. Stüdyo Poll’de Özer Yener tarafından mix-mastering çalışması yapılan albümün mastering çalışması ise Emre Kıral’a ait.

Albüm, Güven’in 1997 yapımı ilk albümünden iki şarkı ile açılıyor. Her iki eserin de sözleri Zeynep Talu Kurşuncu’ya, müziği ise Güven’e ait. İlk önce, ilk albüme de adını veren Yolcu geliyor. Klavye ve elektronik ritmlerin yeni introsuyla başlayan esere ilk versiyondan farklı bir klavye intro eklenmiş; intro güncel bir anlayış katıyor ve Erdem Sökmen’in gitarıyla dengeleniyor. Ardından, ‘Yadigar’ klavye solo ile başlayan ve elektronik ritmler ile dengelenen eserde klavye fon esere 1980’ler tınıları katıyor ve bu bağlamda sanki ilk versiyonundan daha önce yapılmış bir versiyonmuş gibi tınlıyor.

Sıradaki eser, Güven’in 2004 yapımı ‘Karpit’ albümünün açılışını yapan; Talu sözlerine Güven & Volga Tamöz ortak eseri ‘Tarzım Değil’ klavye ve elektronik ritmler ile Deep House tınılarında başlayan eserde Güven çift ses vokaliyle de eseri canlı tutuyor. Orta kısımdaki klavye-elektronik solo akılda kalıyor ve son kısımdaki elektronik perküsyon solo başarılı. Yaz aylarında duyacağımızı düşündüğüm bir versiyon.

Sırada, Güven’in 1999 yapımı ikinci albümünden art arda iki eser var. İlk önce, Aysel Gürel sözlerine Güven bestesi ‘Bütün Kızlar Güzel’ elektronik perküsyonlar ile başlayan ve zurnanın da yaylı ekleme ile birlikte dengelendiği eserde ritmik değişimler eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Çift ses vokal de eseri güçlendiriyor. Orta kısımdaki zurna-klavye solo uyumu başarılı ve akordeon eklemeleri de eseri tamamlıyor. İlk versiyona kıyasla daha hızlanan eser ile ilk versiyonu karşılaştırınca da zaman içinde müziğin de genç dinleyici kitlesiyle birlikte hızlandığını görebiliyoruz. Ardından albüme ismini veren bir başka Zeynep Talu Kurşuncu & Güven eseri ‘Boynumun Borcu’ piyano ve ritmlerle başlayan eserde klavye fon da eseri çift ses vokal ile birlikte destekliyor. Gitar eklemeleri de eseri canlı tutarken güncel bir anlayış katıyor. Orta kısımdaki klavye-elektronik solo da esere güzel bir uyum sağlıyor.

Albüm, Güven’in 2003 yapımı dördüncü albümünden art arda iki eser ile devam ediyor; her iki eserin de sözleri Hakkı Yalçın’a, müziği Güven’e ait. İlk önce ‘Her Seven Kavuşmaz’ Sökmen’in gitarı ve Onur Gedik’in klarnetinin öne çıkarak başladığı eserde elektronikler de eseri güçlendiriyor ve klavye eklemeler de esere yer yer 1980’ler tınıları katıyor. Orta kısımda Gedik’in klarnet solosu başarılı. Ardından albüme ismini veren ‘Gönlünden Taşındım’ klavye ve elektroniklerle başlayan eserde Sökmen’in gitarı da öne çıkarak Güven’in çift ses vokaliyle birlikte eserin hareketli yapısını destekliyor.

Sırada, ikinci albümden bir eser var; Aşkın Tuna sözlerine Güven & Feyyaz Kuruş ortak bestesi ‘Bu Gece’ elektroniklerin hareketli yapısıyla başlayan eser bu yorumuyla yıl içinde yazın duyacağımızı düşündüğüm versiyonlardan biri oluyor. Ardından Güven’in 2007 yapımı altıncı albümü ‘S.O.S’ albümünün açılışını yapan Zeynep Talu Kurşuncu & Güven ortak çalışması sözlere Güven bestesi ‘Çekemem’ var. Sökmen’in gitarı ve klavye-elektroniklerle başlayan eserde elektronikler gitarla dengeleniyor ve eserin eğlenceli yapısını çift ses vokal ile birlikte destekliyor. Son kısımdaki zurna eklemesi de eseri tamamlıyor.

Son eser, dördüncü albümden bir başka Yalçın & Güven eseri ‘Uçurum Çiçeği’ piyano ve elektronik ritm ile ilk versiyona kıyasla sakin bir tınıda başlayan eserde çift ses vokal de gitar eklemesiyle dengelenirken Burak Dursun da trompetiyle eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda Dursun’un trompet solosu başarılı. Ritmler esere güncel bir anlayış katıyor ve eseri tamamlıyor.

Güven, yıllar içinde kitlelere ulaşan şarkılarının Çelikten’in eserlere yeni ve güncel bakış açısı katan düzenlemeleriyle birlikte kendisini günümüze başarıyla taşıdığını bir kez daha kanıtlıyor.