Müzik

Her şarkıda ayrı bir sevgi hikayesi : Melisa Uzunarslan – Tanıdığım En Güzel Deli…

Melisa Uzunarslan… Öncelikle bir keman virtüözü olarak tanıdığımız ve bu bağlamda pek çok sanatçıya ve projeye eşlik eden Uzunarslan, daha önce üç teklisini dinleyicilerle buluşturmuştu; ancak dördüncü teklisi ‘Kendimi Kaybettim’ bu sefer bir albümün habercisi olacaktı : Tanıdığım En Güzel Deli… 

Teklilerde olduğu gibi DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşan albümdeki tüm eserler Uzunarslan’a, düzenlemeler ise (Uzunarslan’ın düzenlediği veya katkıda bulunduğu eserler haricinde) Can Algeç’e ait.

Albüm, Uzunarslan’ın keman solosu ve klavye fonunun birlikteliğiyle bir ‘Intro’ ile başlıyor, ardından ‘Çık Git Aklımdan’ geliyor; Can Algeç’in elektrosunun önde olduğu, basının Gencay Kıymaz’ın davullarıyla dengelendiği eserde Uzunarslan kemanın yanı sıra aynı zamanda piyanosuyla altyapıyı tamamlıyor. Algeç’in sert gitar tınıları, eserin duygusunu güçlendiriyor. Orta kısımda Uzunarslan’ın keman solosu diğer enstrümanlar ile başarılı bir uyum içinde. Son kısımda piyano ve vokalin uyumu da akılda kalacaktır.

Ardından ‘Kabus’ Uzunarslan’ın piyano ve klavye fonuyla akustik bir şekilde başlıyor, bir önceki eserle tınısal olarak aynı atmosferde başlayan esere Algeç’in gitarları ve Kıymaz’ın davulu da eklenirken, bu sefer Uzunarslan akustik ve elektro gitarıyla da altyapıyı güçlendiriyor. Kıymaz’ın davulu yer yer Uzunarslan’ın kemanı ile öne çıkarak, Algeç’in basıyla birlikte eseri destekliyor. Sözlerinin lirikliğiyle de dikkat çeken eserde Uzunarslan tiz vokallerdeki başarısını da gösteriyor. Gitarların sert tınıları eserin duygusunu destekliyor. Son kısım da başladığı gibi piyano-vokal ile bitiyor.

Sırada, albüme ismini veren eser ‘Tanıdığım En Güzel Deli’ var. Yaylı fonun üzerine Uzunarslan’ın akustik ve elektrosuyla başlayan eserde Kıymaz’ın davulu ve Algeç’in bası eseri güçlendirirken aynı zamanda Algeç de gitarlarıyla eseri destekliyor. Uzunarslan’ın piyanosunun da tamamladığı eserde nakarat ile birlikte Uzunarslan’ın kemanı yer yer öne çıkıyor. Son kısımda Uzunarslan’ın vokalleri de başarılı. Albümden ilerleyen zamanlarda klasikleşeceğini ve repertuvarlara gireceğini düşündüğüm başarılı bir eser. Ardından, albümden çıkan ilk tekli ‘Kendimi Kaybettim’ Uzunarslan & Algeç ortak düzenlemesi olan eserde Uzunarslan’ın yaylıları ve kemanı ön planda başlıyor ve Algeç’in gitarları, Gencay’ın davullarının sert tınılarıyla güçleniyor. Geri vokaller de başarılı. Yaylılar eser boyunca eserin duygusunu desteklerken Uzunarslan vokaliyle de o duygulu yapıya ayrı bir ruh katıyor.

İki eser arasındaki metinlerarasılık da dinleyicilerin dikkatini çekecektir; (Tanıdığım En Güzel Deli, ‘Bana gülen en güzel deliydin’ diye biterken Kendimi Kaybettim eseri de ‘Delidir onlar, bilirim diye başlıyor)

Albüm, ‘Senden Adam Olmaz’ ile devam ediyor. Algeç’in gitarlarının önde başlayıp Kıymaz’ın davuluyla uyumlu bir şekilde ilerlediği eser, albümün duygusal yapısını daha da hareketli bir hale getiriyor. Sözleriyle de dikkat çeken bir diğer eser, geri vokaller de başarılı. Uzunarslan’ın güçlü vokali de eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Albümden öne çıkan bir çalışma. Ardından ‘İstanbul’a Gömdüm’ Algeç’in gitarları, Uzunarslan’ın piyanosuyla bir arada başlarken Uzunarslan’ın kemanı da Kıymaz’ın davulu ile dengeleniyor. Bir önceki eserin hareketli atmosferini devam ettiren eser, kısa süre sonra İstanbul temalı Rock şarkıları içinde anılmaya başlanacaktır. Son kısımdaki keman solo başarılı.

Sıradaki eserin düzenlemesi de Uzunarslan’a ait; ‘Üvey Sevgilim’ Uzunarslan’ın akordeonu ve piyanosuyla başlayan, kemanının da eklenmesiyle devam eden; albümün temposunu bir tık düşüren eserde Uzunarslan’ın başarılı yaylı kompozisyonu eserin akustik yapısını koruyor ve vokallerle dengeleniyor. Ardından ‘Biri Var Mı?’ geliyor. Albümün hareketli temposunun geri geldiği eserde gitar-bas-davul uyumuna Uzunarslan’ın piyanosu da ekleniyor. Geri vokaller de eseri tamamlıyor. Canlı ve hareketli yapısıyla albümden sevileceğini düşündüğüm bir diğer eser. 

Albüm, Uzunarslan & Algeç ortak düzenlemesi ‘Gizli Saklı’ ile devam ediyor. Uzunarslan’ın piyanosuyla başlayan eser, albümü duygulu bir havaya geri döndürüyor. Uzunarslan’ın kemanının da eklenip desteklediği eserde klavye fon da eseri güçlendiriyor. Akustik bir anlayışa sahip olan bir çalışma. Son eserin düzenlemesi de Uzunarslan’a ait ‘Söyle Nasıl’ Tolga Akyıldız’ın gitarlarıyla aynı akustik anlayışı sürdüren eserde Kıymaz da o akustik anlayışı bozmadan davuluyla o atmosferi destekliyor. Geri vokaller de başarılı. Orta kısımda gitar solo öne çıkıyor ve eserin duygusunu destekliyor. Albüm, Uzunarslan’ın keman ve klavye fonuyla enstrümantal bir ‘Outro’ ile sona eriyor. 

Bu albüm ile Uzunarslan, hali hazırda enstrüman konusundaki virtüözlüğünün yanı sıra, teklilerle de ilk sinyalleri veren; hem hareketli hem da duygulu eserlerdeki başarısını bir adım daha öteye taşıyor ve her şarkıda ayrı bir sevgi hikayesini her şarkıya özgü bir ustalıkla anlatarak şimdiden yılın en başarılı albümlerinden sayılacak bir ilk albüme imza atıyor.