Müzik

Müzikten ayrı geçen yılları fazlasıyla telafi eden başarılı bir geri dönüş albümü : Deniz Seki – Uzun Hikaye…

1990’ların sonundan itibaren şarkılarıyla müzik endüstrimizin önemli isimlerinden biri haline gelen Deniz Seki’nin son albümü ‘İz’ 2014 yılında dinleyicilerle buluşmuştu. Diğer albümleri gibi bu albümüyle de dinleyicilerden tam not alan Seki, ne yazık ki bilinen durumlardan ötürü üç yıl müzik kariyerine zorunlu olarak ara vermek durumunda kalmıştı… 2017’nin ortalarında iki şarkılık ‘Şükür Kavuşturana’ ile yeniden müzik endüstrisine dönen Seki’den hep bir yeni albüm bekleniyordu, beklenen albüm ise 2018’in son günlerinde Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu : Uzun Hikaye…

Belirtilen eserler dışındaki tüm düzenlemeler ve albümün müzik direktörlüğü İskender Paydaş’a ait.

Albüm, bir Seki eseriyle açılıyor ‘İyi Ki Varsın Aşkım’ Paydaş’ın klavyesinin sert tınılarının Gündem’in yaylılarıyla dengelenerek başladığı eserde Güneysu’nun gitarları da elektronik ritmlerle birlikte ilerlerken Ali Yılmaz’ın mandolini de eserin hareketli yapısını destekliyor. Caner Üstündağ’ın bası da altyapıyı tamamlıyor. Şebnem Keskin’in vokali altyapıyı güçlendiriyor ve son kısımda Eyüp Hamiş’in flüt ve kavalı da eseri renklendiriyor. Seki’nin hareketli eserlerini sevenlerin sevdikleri eserler arasına girecek olan bir eser. Ardından bir başka Seki eseri ‘Öğrendim’ aynı hareketli yapıyı devam ettiren, ritmik yapısıyla da dikkat çeken, Gündem’in yaylılarının Yılmaz’ın bağlama ve curasıyla dengelendiği eserde Serkan Seki de vokaliyle eseri güçlendiriyor. Ayhan Günyıl da klasik gitarıyla eseri desteklerken Paydaş da perküsyon eşliğiyle eseri tamamlıyor. Son kısımda Hamiş’in kaval ve neyi öne çıkıyor. 

Sıradaki Seki eserinin düzenlemesi İskender Paydaş ve Alişan Göksu ortak imzası taşıyor : ‘Bir Zamanlar’ Rodrigo Rodriguez’in perküsyonları ve Keskin’in vokaliyle başlayan eserde Paydaş ve Göksu’nun klavye ve elektronik ritmleri eseri güçlendirirken, Mehmet Arif Cengiz’in akustik gitarı ve Serkan Özyurt’un klasik gitarının uyumu eserin hareketli yapısına güzel bir katkı sağlıyor. Özge Metin’in akordeon eşliği de altyapıyı tamamlıyor. Ardından bir yeniden yorumlama, Ahmet Kaya’nın Yusuf Hayaloğlu sözlerine besteleyip ‘Dosta Düşmana Karşı’ albümünde yorumladığı ‘Nereden Bileceksiniz’ geliyor. Özyurt’un akustik gitarının önde başladığı ve Gündem’in yaylılarıyla dengelendiği eserde Paydaş da klavyesiyle ve ritmleriyle eseri destekliyor. Caner Üstündağ’ın basının da yer yer öne çıktığı eserde orta kısımda Cengiz’in elektrosu da eserin duygulu yapısını destekliyor. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan usta kemancı rahmetli Yaşar Okyay’ın yer aldığı son kaydı olduğundan dolayı özel de bir anlam taşıyor. Seki de eserin altından yorumuyla başarılı bir şekilde kalkıyor. 

Albüm, bir Seki eseri ‘Vefalı Sarmaşık’ ile devam ediyor, Hamiş’in kavalının önde olduğu ve Güneysu’nun gitarlarıyla dengelendiği hareketli eserde Paydaş’ın klavyesi ve elektronik ritmleri de eseri destekliyor; sözleriyle de dikkat çeken eserde Üstündağ’ın bası da yer yer öne çıkarak altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda Hamiş flütüyle de esere dahil oluyor. Son kısımda Güneysu’nun gitar solosu başarılı. Seki klasikleri arasına yerleşeceğini düşündüğüm bir eser. Ardından bir düet; Serkan Seki ile (bir Serkan Seki eseri) ‘Helal Ettim Hakkımı’ geliyor. Gündem’in yaylılarının Paydaş’ın elektronik perküsyonlarıyla dengelenmesiyle başlayan eserde Serkan Özyurt’un akustik gitarı da Yılmaz’ın udu ile birlikte dahil oluyor. Serkan Seki’nin vokaliyle giren Üstündağ’ın bası ve Cengiz’in elektrik gitarının da Paydaş’ın klavyesiyle desteklediği eserde orta kısımda Hüseyin Pulant’ın klarneti de esere dahil oluyor.  Serkan Seki de Deniz Seki ile uyumlu bir düet performansına imza atıyor. 

Sıradaki eser, Şebnem Sungur sözlerine Ayla Çelik bestesi ‘Çok Sevmiştik’ Gündem’in yaylılarının önde olduğu ve Üstündağ’ın gitarları ile dengelendiği eserde Paydaş’ın klavye ve elektronik ritmleri eserin duygulu yapısını güçlendiriyor. Pulant’ın klarneti, Yılmaz’ın udu ve Üstündağ’ın basıyla eseri tamamlıyor. Sungur ve Çelik’in eseri, albümün gidişatıyla da başarılı bir şekilde uyuşuyor. Albümden sevilecek bir diğer eser, son kısımda Ali Yılmaz’ın tarcüşü başarılı. Ardından bir Seki eseri ’Su Akar’ Özge Metin’in keman ve akordeonunun önde olduğu eserde Rodriguez’in perküsyonu ve Paydaş’ın elektronik ritmlerinin uyumu eserin hareketli yapısını destekliyor. Güneysu’nun gitarları ve Paydaş’ın klavyesi de eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Metin’in blok flüt solosu başarılı. Üstündağ’ın bası ve Metin’in mandolini eserin altyapısını tamamlıyor. Son kısımda Metin’in keman bitirişi başarılı. Seki’nin hareketli eserlerini sevenlerin seveceği bir diğer eser.

Sırada, Paydaş & Göksu ortak düzenlemesi bir Seki eseri ‘Keşke’ var. Aynı hareketli yapıyı devam ettiren eserde Paydaş ve Göksu’nun klavye ve elektronik ritmleri ön planda  başlıyor. Güneysu’nun akustik ve Özyurt’un klasik gitarı da bu uyumu devam ettirirken keman da Rodriguez’in perküsyonları ile birlikte eseri güçlendiriyor. Şebnem Keskin’in vokali de yer yer öne çıktığı eserde klarnetiyle Hüseyin Pulant, flüt ve kavalıyla Eyüp Hamiş de eserin eğlenceli yapısını ortaya çıkarıyor. Son kısımda Göksu’nun elektronik gitarı da öne çıkıyor. Ardından, yılların duayen bestecisi Şehrazat’ın bir eseri ‘Hüzün Nerde Ben Orda’ geliyor. Güneysu’nun gitarları ve Metin’in akordeonunun önde olduğu ve Üstündağ’ın basının da Paydaş’ın elektronik ritmleriyle dengelendiği duygulu eserde Paydaş’ın klavyesi de altyapıyı güçlendiriyor. Şehrazat’ın duygulu eserlerdeki başarısını bir kez daha kanıtlayan eserde Metin kemanıyla da eseri tamamlıyor. 

Son iki eserden biri, bir Seki eseri ‘Toprak Ana’ Pulant’ın klarnetinin ön planda başladığı ve Yılmaz’ın bağlamasıyla dengelendiği eserde Paydaş’ın davul eşliği de eserin epik yapısını güçlendiriyor. Cengiz’in elektro ve akustik gitarlarının Günyıl’ın klasik gitarına uyumuyla devam eden eserde Paydaş’ın klavyesi de eseri destekliyor. Üstündağ’ın bası da eseri tamamlıyor. Eser, sözlerinin lirikliğiyle de dikkat çekecektir. Son kısımda Pulant’ın klarnet bitirişi başarılı. Son eser ise albümde yer alan bir diğer yeniden yorumlama, Sezen Aksu’nun klasikleşmiş eserleri arasına giren ‘Gidemem’ Pulant’ın klarnetiyle başlayan eserde Özyurt’un gitarı da Üstündağ’ın basıyla birlikte ekleniyor ve Paydaş’ın klavyesi de elektronik ritmleriyle birlikte eseri destekliyor. Pulant’ın klarneti yer yer öne çıkıyor. Keskin de vokaliyle eserin duygusunu güçlendiriyor. Eser, bilinen versiyonları aksine biraz daha Rock tınılar taşıyor, bu da esere güzel bir tını katmış. Orta kısımda Pulant’ın klarneti öne çıkıyor. Seki de içten yorumuyla, son kısımda sözleri şiir olarak okuyuşuyla eserin altından başarıyla kalkıyor. 

Seki, hem diğer bilinen besteleri gibi sevilecek besteleri ve yine değerli müzisyenlerin eserleriyle hem de kendine özgü yorumuyla başarıyla altından kalktığı yeniden yorumlamalar ile, müzikten ayrı geçen yılları fazlasıyla telafi eden başarılı bir geri dönüş albümüne imza atmış.